Raketa Sojuz

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Raketa Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: Nosná raketa Sojuz

Obrázek

Měřítko: 1:48
Autor: Ton
Rozložitelný model: Ano
Rozsah: 23 stránek A4
Další použitý materiál: karton, (tenký drát)
Doba lepení: +/- 24 hodin
Obtížnost modelu: 6/10
Rozměry (š x d x v): 15 x 15 x 105 cm
Download: zde

Aby někdo neřekl, že při stavbě svých modelů protěžuji pouze Ameriku, rozhodl jsem se postavit něco z druhé nejsilnější kosmické agentury. Volba padla na nosnou raketu Sojuz. Popravdě přiznám, že když jsem se pouštěl do práce tak jsem netušil jaké monstrum mi postupně vyroste pod rukama. Výška rakety je víc než jeden metr a na poličku se mi vejde jen taktak. Stavba nebyla příliš složitá, ale musím se přiznat, že jsem narazil na několik „krizových míst“, u kterých jsem se dost zapotil. Obrazový návod by mohl být místy trochu podrobnější a autor by mohl častěji využívat lepení „na chlopně“, přeci jen některé součástky se natupo lepí docela obtížně. Podle původního návrhu měly být 4 pomocné startovací bloky odnímatelné, ale (pravděpodobně vinou mých levých rukou) to nedělalo dobrotu a proto jsem je tam přilepil napevno.


První stupeň a urychlovací bloky:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Druhý stupeň:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Aerodynamický kryt a záchranná věž:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ani u tohoto modelu moje sbírka neskončí. Brzy se pustím do dalšího modelu a i tentokrát to bude raketa. A ještě jedna zpráva – včera mi dorazila zásilka papírů, které jsou pevnější a kvalitnější než ty, které jsem dosud používal, takže doufám, že se to odrazí na kvalitě příštích děl.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od fretka323 »

Můžu se zeptat, jaký jsi použil papír? Chystám se na Sojuz a z STS a Falcona 9 mám zkušenosti, že nejlepší by bylo válcové části vytisknout na kancelářský a ostatní na tvrdý. Jenže by to byla piplačka to tisknout zvlášť a tohle je přeci jenom větší model, tak se to určitě lepí jinak. Předchozí válcové části vypadaly spíš jak nepravidelné pomuchlané něco, vzdáleně připomínající válec.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Sojuz je ještě lepený na normální kancelářský papír, ale to se moc neosvědčilo. Pozdější modely - třeba ISS - jsem začal tisknout na matný fotopapír s větší gramáží, takže papír víc vydrží. Osvědčil se mi tenhle papír. Ale už mooooc dlouho jsem se k lepení nedostal.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od fretka323 »

Díky moc. Já do doteď tiskl na klasický tvrdý papír (výkres) a krom válcových částí super. Tak se asi ještě rozhodnu co a jak, ale abych byl upřímný - ten fotopapír zamítám hned. S touhle cenou by to pak mělo i opravdu létat... :D Ještě někde sehnat refily, které teď zmizely z obchodů a vymyslet kam to dám :D
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Ta cena není tak špatná - v balíku je 50 papírů, jeden list tak vychází na cca. 6 korun. Nevím, jak rozsáhlý model chceš dělat, ale myslím, že to nepřesáhne deset listů, tedy cca. 60 Kč. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od fretka323 »

Není to sice úplně ten samý Sojuz jako tady, ale je to také 1:48 a vychází to na 25 stran.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Tak to jsme někde na 170 Kč.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od fretka323 »

Jo, to vím. A je ten rozdíl moc znatelný?
E// Jde mi hlavně o povrch, kreslící karton má jen o 10g vyšší gramáž než tebou udávaný fotopapír
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Jde o to, že se tenhle papír dobře ohýbá - s kartonem jsem nepracoval, tak to nemůžu porovnat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Raketa Sojuz

Příspěvek od petrsida »

Existují i gramáže mezi kancelářským a kartonem, vyjde to podstatně levněji a výsledek je hodně dobrý, koukněte ve větších papírnictvích, kancelářský má 80 g, tenhle 160 g

na modely se mi osvědčil

Odpovědět

Zpět na „Papírové modely“