Kosmická loď Orion

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Kosmická loď Orion

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: Kosmická loď Orion

Obrázek

Měřítko: bohužel neznámé (odhaduji +/- 1:85)
Autor: Ton
Rozložitelný model: Ano
Rozsah: 3 stránky A4
Další použitý materiál: špejle, (tenký drát)
Doba lepení: +/- 7 hodin
Obtížnost modelu: 3/10
Rozměry (š x d x v): 20 x 9,5 x 5,7 cm
Download: zde

Po dokončení modelu raketoplánové sestavy, která mi zabrala skoro rok práce (taktickým mlčením přejdu fakt, že na dlouhé době se největší měrou podílela moje lenost :lol: ). Jsem se rozhodl pustit se do něčeho jednoduššího a menšího. Přeci jen prostor v domě není nafukovací. Sáhl jsem po modelu lodi Orion, který se má v dalších letech stát vlajkovou lodí NASA – má posloužit jako záchranný člun u ISS, ale také k cestám k asteroidům.
Ale pojďme k samotnému modelu. Ten se skládá ze dvou částí – modulu pro posádku a servisního modulu. Tady bych měl ale k autorovi jednu malou výtku. Obě součásti modelu se dají vyrobit samostatně a vypadají dobře. Problém nastane, pokud je k sobě chcete spojit. Autor vsadil na papírové držáky, ale těm jsem už od pohledu nevěřil. Nahradil jsem je proto tenkým ohebným drátem, který dobře drží obě části pohromadě a oddělení obou částí není vůbec komplikované – detail spojení ostatně uvidíte i na fotografiích.
A ještě jednu drobnou věc bych autorovi vytknul. Nevím, možná už jsem zmlsaný tím, že každý model, který jsem zatím dělal, byl krok po kroku rozpracovaný ve fotonávodu. Ale tady tomu tak není. Vlastně dostanete jen díly a pár velmi hrubých návodných kreseb. Často se budete drbat na hlavě jakže se to má vlastně sestavit (hlavně spojovací uzel je lahůdka), ale nakonec se to dá s oroseným čelem zvládnout. Po stavební stránce je model poměrně snadný, nejvíce času strávíte nad modelováním trysek korekčních motorů. Za zmínku stojí i to, že oba solární panely jsou na jedné špejli, takže jimi lze synchronizovaně otáčet. :)


Modul pro posádku:
Obrázek Obrázek Obrázek

Servisní modul:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ani u tohoto modelu moje sbírka neskončí. Už za pár dní začnu pracovat na dalším modelu. Tentokrát to bude model ze současnosti a prozradím, že to bude známá nosná raketa. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Papírové modely“