Raketoplánová sestava

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Raketoplánová sestava

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: Raketoplánová sestava

Obrázek

Měřítko: 1:144
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ano
Rozsah: více než 40 stránek A4
Další použitý materiál: tvrdý karton, špejle
Doba lepení: +/- 200 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 30 x 35 x 45 cm
Download: základ, MLP, crawler transporter a na závěr to hlavní – raketoplán – stačí vybrat konkrétní misi

Po modelu rakety Ares V, což je budoucnost, resp. v současné době utopie jsem se pustil do modelu ze současnosti. Model raketoplánové sestavy (orbiter+ET+SRB, ale i MLP a trawler transporter) má vzdát hold zázraku techniky, který nám slouží už 30 let a brzy se přesune do zaslouženého důchodu. Svým způsobem se jedná vlastně o tři papírové modely, ale díky jednotnému měřítku k sobě skvěle pasují a dají se zkombinovat. Stavba mi trvala hodně dlouho, ale nebylo to kvůli náročnosti.
Nic se nebojte, že autorem modelů není Čech. K pochopení postupu cizí řeč nepotřebujete, vše je totiž řešeno jednoduchou obrázkovou formou, která nás krok po kroku provede stavbou modelu.

Crawler transporter:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Mobile Launch Plattform:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Raketoplán:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ani u tohoto modelu moje sbírka neskončí. Už za pár dní začnu pracovat na dalším modelu. Doufám, že mi zabere míň času, než tenhle.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
digiart
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 261
Reputace: 2
Bydliště: Na severu
Registrován: 21.9.2010 1:49
Kontaktovat uživatele:
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od digiart »

Tak to je nářez do tohoto se pustím taky i když mám rozestaveného Burana :palec nahoru:
Nejenže je vesmír podivnější než si myslíme, je dokonce podivnější, než si dokážeme představit.

"JOHN BURDON SANDERSON HALDANE"
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Tommy »

Pěknej model! :palec nahoru:

Teď jsem si vzpomněl, že možná ještě někde mám taky jeden kosmickej výtvor z dob dřívějších (kdy jsem ještě lepil)... Zkusím to najít a když tak to sem hodím ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Premet229
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Reputace: 0
Registrován: 15.3.2012 22:48
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Premet229 »

Pěkně to máš sestavené! Díky, že jsi to sem dal. Mám doma, ještě neslepené, plastikové modely rakety Saturn V a raketoplánu v měřítku 1:144. Oboje se hodí k tomuto přepravníku a vůbec mi nebude vadit, že to bude kombinované plast - papír. Bomba by byla, sehnat ještě obslužnou vypouštěcí věž pro raketoplán nebo Saturn... :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. :)
Bomba by to sice byla, ale myslím, že by to nemohlo být z papíru - ten by nedokázal zachytit skutečný "skeletový" vzhled rampy. U plastu by to přicházelo v úvahu, ale nevím, jestli to někdo kdy vyrobil.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Edemski »



Taky se sváma podělím o svůj výtvor. Někdy v roce 1986/7 vyšel v ABC Challanger. U mamky v práci jsem ho okopíroval černobíle, protože byl žlutý, nechápal jsem proč. V nějakém Letectví & Kosmonautika (tuším 1985) vyšla monografie raketoplánu se SRB a ET. Pak už jen tvrdý papír, tužky, kružítko, pravítko a fixy s pastelkama a kalkulačka a jelo se :-) Dopravník jsem dělal by oko podle tehdy dostupných fotek v L&K. Moc jich nebylo ;-) Práce asi 3 měsíce. Kupodivu drží dodnes, sice už je někde sbalenej ve skříni, ale 26 let má :-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Dugi »

Tak to je fakt paráda! :palec nahoru: :palec nahoru: :palec nahoru: :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Edemski »

Díky, ale na tvůj origo to nemá :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od Dugi »

Tak to bych rozhodně netvrdil ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Raketoplánová sestava

Příspěvek od fretka323 »

Muzu mit otazku Dugi? Stahl jsem si orbiter, SRB i ET a pustil jsem se do orbiteru. Ovsem, v návodu hned na začátků při skladani payload boxu, nemuzu najit tu cast, ktera tvori jakoby dno a strany boxu. Ani na jednom z tri papiru to nemam. Napadlo me vysrrihnout to bajoko sam, ale v navodu to ma potistene takze by to mohlo byt soucasti. Predem diky za jakoukoliv pomoc.
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Papírové modely“