Apollo 13

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Apollo 13

Příspěvek od vai777 »

Apollo-13 (v originále „Lost Moon“)

Obrázek

autor: Jim Lovell, Jeffrey Kluger
Nakladatelství: BB Art (1996)
Jazyk: čeština (překladatelé: Ľ. a Š. Jindrovi)

Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Tato slova českého velikána Járy Cimrmana docela dobře vystihují tristní situaci na našem knižním trhu, konkrétně v oboru memoárů kosmonautů a astronautů. O jedné z výjimek jsem psal v recenzi „Poslední muž na Měsíci“. Druhou- a obávám se, že v současné době poslední- výjimkou je dnešní předmět recenze, kniha „Apollo 13“.
Jak název i jméno spoluautora knihy napovídají, čtenáři mají možnost z první ruky poznat okolnosti „úspěšného neúspěchu“ a poznat fungování NASA v době, kdy podle mnohých byla na samém vrcholu svých schopností- tedy v několika dubnových dnech roku 1970. Takovýto popis obsahu by ovšem byl trochu příliš zjednodušený.
Ve své podstatě je kniha autobiografií jednoho z nejznámějších astronautů- Jima Lovella. Lovell popisuje s pomocí spoluautora J. Klugera své dětství, během kterého už koketoval s raketovou technologií, dospívání, studia na námořní akademii v Annapolisu, nasazení na letadlové lodi v Jihočínském moři a studia v „Pax river“, tedy na základně Patuxent river, kde sídlila škola testovacích pilotů US Navy.
Je samozřejmé, že těžištěm knihy jsou léta strávená v NASA. Jednou z perliček, které v knize najdeme, je fakt, že kvůli zdraví, respektive díky zvýšené hladině bilirubinu, se Lovell málem do oddílu astronautů vůbec nedostal. Nakonec se ale telefonátu od Deka Slaytona dočkal a zbytek, jak říká americké úsloví, je historií.
Lovell byl spolu s Frankem Bormanem nominován do posádky Gemini-7, která měla vytvořit rekord v pobytu na oběžné dráze- 14 dní. Rekord skutečně padl, ovšem nebylo to bez problémů. Už pouhý pohled na kokpit Gemini napovídá, že místa nebylo nazbyt. Navíc se krátce po začátku letu podařilo Bormanovi rozlít vak se svou močí a tak zbytek letu prožili astronauti v podmínkách, které Lovell přirovnává k pobytu dvou lidí v kabince na pánském záchodku.
O misi Gemini-12, dalším Lovellově letu, se toho moc nedozvíme.( Údajně Slayton spároval posádku- Lovella a Aldrina na základě Lovellovy pohodové a přátelské povahy, která byla schopna kompenzovat rysy Aldrinovy osobnosti, které byly- kulantně řečeno- ne pro každého stravitelné. Momentálně se prokousávám knihou Deke!, která mi, jak doufám, poskytne bližší informace).
Po programu Gemini přišel čas Apolla. Ovšem začátek této éry byl poznamenán tragédií, kterou NASA a kosmonautičtí nadšenci nazývají prostě „Fire“. Lovell v knize popisuje šok a pocit zmaru, který astronauti těsně po smrti posádky Apolla-1 prožívali. Je až neuvěřitelné, že o pouhý rok a půl později bylo rozhodnuto o destinaci Apolla-8. Cílem byl Měsíc. A Lovell byl u toho.
Ovšem vrcholem knihy, kterému je také věnován největší prostor, je týden na palubě Apolla-13. Poměrně čtivý popis malých i velkých problémů a jejich řešení a samozřejmě i pocitů astronautů čtenáře vtáhne do děje. Aspektem, který dodává celému příběhu další rozměr je i zachycení pocitů Lovellovy manželky Marilyn. Pokud má někdo pocit, že tím nejhorším si prošli Lovell, Haise a Swigert na palubě zmrzačené Odyssey a ve stísněných prostorách Aquaria, šeredně se plete. Není nic horšího, než sledovat celou situaci, ve které se ocitli vaši blízcí a cítit naprostou bezmoc, protože to důležité se odehrává stovky tisíc kilometrů od vás. Není divu, že mnoho astronautických manželství nevydrželo neustálý stres během výcviku i při naprosto nominálních misích (například Susan Bormanová zpětně otevřeně přiznává, že dlouho bojovala s alkoholismem, Pat Whiteová skončila život vlastní rukou a většina z astronautů Apolla se minimálně jednou rozvedla). I rodiny posádek jsou hrdiny dobývání kosmu, i když se o nich skoro vůbec nemluví (čestnou výjimkou budiž seriál „Ze Země na Měsíc“ kde je celý jeden díl věnován maželkám astronautů).
Na stránkách knihy se dočkáme i docela podrobného a přesto i pro laika srozumitelného vysvětlení příčin exploze kyslíkové nádrže číslo 2. Je zajímavé a poučné sledovat, jak se pár drobných incidentů a opomenutí řetězí do chvíle, kdy jejich důsledek uvrhne astronauty do smrtelného nebezpečí v místech, kde jim nelze přímo pomoci.
Jedinou mou výhradou je malinko chaotický tok děje, který těká střídavě do různých časových vrstev. Občas to působí mírně zmatečně, ale není to nic, co by bránilo v pochopení a vychutnání obsahu.
Na závěr ovšem to nejdůležitější. Jak obstál český překlad Štěpána a Ľubici Jindrových? Z mého pohledu velmi dobře. Je čtivý a faktických chyb, či neprávně přeložených odbornějších výrazů je mizivě málo. Není divu, když odborného konzultanta překladatelské dvojici dělal pan inženýr Marcel Grün.
Kniha je lahůdkou pro zájemce o kosmonautiku, o projekt Apollo i o samotnou trnitou cestu Apolla-13 zpět na Zemi. Vždycky jsem si říkal, jak vlastně bylo možné zachránit posádku, směřující k Měsíci v nefunkční lodi. Tady je celý proces zachycen krok po kroku tak, aby si na své přišel laik a současně aby byl některými detaily překvapen i -řečeno slovy tohoto fóra- „Zkušený vesmírný veterán“.
Když jsem před lety tuhle knihu kupoval v ostravských Levných knihách, netušil jsem, že za minimální cenu právě získávám kousek, který bude i v roce 2012 v mém „top-tenu“ nejlepších knih o kosmonautice. Vzhledem k datu jejího vydání ale bohužel bude muset zájemce opět zajít do knihovny, nebo obrazit Aukro, či antikvariáty. Pokud ale knihu dostanete do ruky, už ji nepustíte.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Apollo 13

Příspěvek od Dugi »

Díky za tip. Ačkoliv filmy moc nesleduju, patří Apollo 13 k mým nejoblíbenější. A s touhle knihou to bude určitě stejné. Pokud se k ní někdy dostanu, určitě nebudu váhat. :palec nahoru:
Díky za super recenzi!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Apollo 13

Příspěvek od vai777 »

Mimochodem- už jsem to psal v zajímavých odkazech, ale i tak- na youtube funguje výborný kanál "lunarmodule5" se spoustou videí a zrovna v těchhle dnech autor kanálu pomocí simulátoru Orbiter a dochovaných audiozáznamů i videozáznamů NASA rekonstruuje let Apolla-13. Momentálně je u Midcourse correction 2 a v předposledním díle proběhla klasická hláška Swigerta o nevyplněném daňovém přiznání.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Apollo 13

Příspěvek od KitFisto »

Našel jsem na aukru za 60 kč i s dopravou, pozítří je to doma a pěkně do sbírky :)
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Apollo 13

Příspěvek od vai777 »

Nebudeš litovat, opravdu skvělá kniha! :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Apollo 13

Příspěvek od tomas »

vai777: ty bys to mohl vědět, nejsou někde k dispozici videa z pozemních testů funkčního lunárního modulu (nemyslím trenažéru, na kterém se málem zabil N.Armstrong) a testů v atmosféře? Youtube jsem zkoušel, ale nebyl jsem úspěšný. Dík
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Apollo 13

Příspěvek od chobolatom »

tomas píše:vai777: ty bys to mohl vědět, nejsou někde k dispozici videa z pozemních testů funkčního lunárního modulu (nemyslím trenažéru, na kterém se málem zabil N.Armstrong) a testů v atmosféře? Youtube jsem zkoušel, ale nebyl jsem úspěšný. Dík
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Apollo 13

Příspěvek od KitFisto »

No to je právě ten trenažér, při kterém se málem zabil ne?:)
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Apollo 13

Příspěvek od vai777 »

Ad tomas » 17 zář 2012, 23:36 - to netuším. Jediných pár záběrů, co jsem viděl, bylo v seriálu Moon machines, ale to spíš bylo otáčení modulu kolem os, aby se vytřepal všechen "svinčík", co mohl zůstat uvnitř. Myslím, že testy jako takové byly snad jen strukturální a systémové + samozřejmě zážehy obou motorů. Mám ale dojem, že v atmosféře se vůbec nezkoušel- na to ani nebyl stavěný. A pokud je z toho nějaký záběr, je vlastnictvím Grumannu, podle mě.

Ad Kitfisto- jo, to je on. LLRV (Lunar Landing Research Vehicle), později přejmenovaný na LLTV (Lunar Landing Training Vehicle). Docela zajímavá a nebezpečná věcička, kterou si astronauti museli "vyřvat" na vedení NASA, které tenhle bazmek považovala za příliš nebezpečný. Ale astronauti pak tvrdili, že LLTV byl při výcviku nenahraditelný.
Je ještě jeden stroječek, který se nazývá LEMS (Lunar Excursion Module Simulator) a to je pro změnu modul, zavěšený na drátech z obrovské portálové konstrukce. Ten už rozhodně tak moc nebezpečný nebyl, ale taky nebyl natolik přínosný, jako LLTV. Video LEMS tady:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Apollo 13

Příspěvek od chobolatom »

KitFisto píše:No to je právě ten trenažér, při kterém se málem zabil ne?:)
Moje chyba, špatně jsem si přečetl tomasův příspěvek. :oops:

Odpovědět

Zpět na „Knihy“