Rudé hvězdy ve vesmíru

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Rudé hvězdy ve vesmíru

Příspěvek od tomas »

Rudé hvězdy ve vesmíru

Obrázek

autor: Tomáš Přibyl
nakladatelství: PARÁDA (1997)
jazyk: čeština

Chcete-li získat skutečně komplexní informace o sovětském potažmo ruském pilotovaném kosmickém programu, tato kniha je správná volba.

Pamětníci mi jistě dají za pravdu, že v minulém režimu se jinak než kladně o sovětské kosmonautice psát nesmělo. Autorům by záporné informace ani neprošly cenzurou a navíc se prakticky nedaly sehnat, protože podléhaly utajení. To se začalo lámat při nástupu Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu a pak hlavně po rozpadu této supervelmoci v 90.letech, kdy se dokořán otevřely archivy.

Tato kniha se tak konečně mohla podívat na celý sovětský/ruský program objektivnější optikou.

Už celý začátek ruské cesty na oběžnou dráhu se nesl ve znamení pokusů a omylů, přičemž se Rusům nevyhnuly podobné problémy s nimiž se potýkali Američané. V knize se dozvíte, jaké překážky museli zdolat ruští konstruktéři než vůbec jejich rakety byly schopny vynést první družice, sondy a nakonec i kosmické lodě. Jak probíhal výcvik kosmonautů a jak se kolikrát prudce měnil program letů. S tím souvisí i obtíže, které provázely první odvážné pronikání do kosmu.

Autor vyvrací i fámy, které vznikly jako logický důsledek předchozího nesmyslného utajování, včetně toho, že Gagarin nebyl prvním kosmonautem.

V další části se přesuneme k výzkumu Měsíce a dalších těles sluneční soustavy. Tam se začala výrazněji projevovat zaostalost ruské techniky, kterou způsobil hlavně generální tajemník Stalin ve 40.letech 20.století, kdy označil kybernetiku za pavědu, pročež se jí mnoho ruských vědců bálo provozovat, a ve které tudíž nabrala ruská strana oproti Američanům skluz, jež se jí nepodařilo dohnat.

S tím souvisí i další část, která byla za dob komunistické vlády největším tajemstvím a sice pilotovaný měsíční program. Musíme si uvědomit, že v době vydání knihy (1997) nebylo v oběhu mnoho informací k této nejneúspěšnější etapě sovětské kosmonautiky. Tomáš Přibyl tak musel opravdu hodně shánět, aby o ruském dobývání Měsíce mohl poskytnout náležitý obraz.

Po nedobytí Měsíce sovětskými kosmonauty se pozornost upnula na orbitální stanice. Jedna tvář byla poměrně hodně známá i díky účasti našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka na úvodním z letu programu Interkosmos.
Týká se rodiny orbitálních stanic Saljut a modulární stanice Mir. V kapitole je zmíněn i společný let Sojuz-Apollo.
Ta druhá, vojenská část programu byla až do 90.let zahalena rouškou tajemství. V knize vás čeká nejen vojenská orbitální stanice samotná, ale i další související zařízení včetně speciální kosmické lodi.

Nástup amerického raketoplánu nechtěli Rusové nechat bez odpovědi. Začali proto zkoumat vícenásobně použitelná kosmická plavidla různých velikostí a tvarů. Požadavky armády a nakonec i trocha kopírování stanovily výsledný tvar kosmoplánu Buran. O jeho vývoji, výcviku kosmonautů na tento stroj i o jeho nezaslouženém a smutném konci kniha rovněž poutavě vypráví.

V závěru dojde i na konec sovětské a začátek samostatné ruské kosmonautiky. Ta se nese ve znamení chaosu, nedostatku financí, ale také mezinárodní spolupráce, letů amerických raketoplánů na stanici Mir a konečně výstavby nové stanice, která původně nesla název Alfa a jíž dnes známe pod názvem ISS.

Knihu ocení ti, kdož mají rádi ucelená fakta i ti kdož raději dějinné okamžiky vstřebávají formou příběhů.
Bohužel tato kniha není k sehnání v obchodech. Při letmém projetí internetových knižních obchodů zjistíte, že u této knihy svítí nápis rozebráno.
Zbývají tedy antikvariáty nebo zapůjčení z některé knihovny.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Rudé hvězdy ve vesmíru

Příspěvek od Dugi »

Ta kniha vypadá opravdu velmi atraktivně :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Knihy“