How Apollo flew to the moon

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
How Apollo flew to the moon

Příspěvek od vai777 »

How Apollo flew to the moon (Jak Apollo létalo k Měsíci)

Obrázek
autor: David Woods
Nakladatelství : Springer Praxis Books (2007)
Jazyk: angličtina

Už poněkolikáté se prokousávám knihou „How Apollo flew to the moon“. Výborný počin, který rozhodně stojí za prolistování, eventuálně za proklikání na Kindlu.
O cestách Američanů k Měsíci a na jeho povrch na konci šedesátých a začátkem sedmdesátých let bylo napsáno mnoho knih, často velmi zajímavých (to se týká zejména memoárů samotných astronautů). Spoustu z nich jsem zhltnul „jedním dechem“. Stále mi ale něco chybělo. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých příhod a okolností, ale velmi zřídka se knihy dotkly technických aspektů Apolla. Zkrátka, nikde jsem se nedočetl o tom, který „čudlík“ ve kterém momentu astronauti mačkali a proč, co znamenají ony známé litanie čísel a akronymů, které létaly mezi soulodím CSM/LEM a MOCR, jaké problémy museli plánovači překonávat.
A pak jsem narazil na předmět této recenze.
Kniha „How Apollo flew to the moon“ popisuje právě tyto technické aspekty legendárních letů.
Začíná krátkým popisem vývoje Apolla včetně slavného sporu o formu misí (který nakonec vyhrál Houboltův koncept „Lunar orbit renzvous“), stručnou historií jednotlivých letů a potom přichází to, na co jsem tak dlouho čekal.
Popis technických aspektů Apolla začíná přípravami na start (včetně např. slavného oznámení„Guidance is internal!“, jehož význam je mnohem komplikovanější, než většina lidí tuší), startem samotným; pokračuje navedením k Měsíci a řešením navigace v prostoru, kde není zcela zřejmé kde je nahoře a kde dole; zaparkováním na měsíčním orbitu; problematikou sestupu a přistání LEM na povrchu Měsíce; způsobem průzkumu Měsíce pomocí velitelského modulu, zatímco lunární modul seděl na povrchu; startem LEM a rendezvous s CSM; navedením na návratovou dráhu; průletem atmosférou a přistáním ve vlnách Pacifiku.
Každá kapitola je našlapána popisem procedur, principů a úskalí dané fáze letu. Nechybí ani praktické příklady a ukázky, popisující příslušné momenty jednotlivých misí. Stranou nezůstávají ani popisy a vysvětlení situací, kdy posádkám šlo minimálně o přerušení letu, ne-li rovnou o krk. Vše je psáno s ohledem na „běžného smrtelníka“, který není expertem na nebeskou mechaniku nebo systémy Apolla.
Konzultanty autora byli letoví kontroloři a astronauti, kteří tenkrát „byli při tom“.
Jediné, co knize chybí, je popis postupů a procedur během měsíčních vycházek, což by ovšem mělo napravit nové vydání z roku 2011, kde autor také doplnil a rozšířil původní text z roku 2007.

Pokud jste příznivcem legendárních letů Apollo k Měsíci, vládnete angličtinou a rádi byste věděli „Jak to ksakru dělali?“, tohle je kniha přesně pro Vás!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: How Apollo flew to the moon

Příspěvek od Dugi »

Díky moc za tenhle tip. Rád bych se do toho někdy pustil, ale moje angličtina není na až takové úrovni, abych z toho měl ten správný požitek. Radši si počkám pár let, kdy (doufám) naberu zkušenosti a pak se do toho pustím. Každopádně to ale musí být velmi zajímavé čtení. :o
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: How Apollo flew to the moon

Příspěvek od vai777 »

Zajímavé čtení to rozhodně je. Navíc si člověk uvědomí, kolik úsilí bylo třeba vynaložit a jaké množství problémů museli konstruktéři a plánovači vyřešit, než se mohlo letět. Spousta řešení byla naprosto novátorská, protože ve vesmíru a na Měsíci některé věci prostě fungují úplně jinak, než na Zemi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Knihy“