Raketoplány - příběh kosmických korábů

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Raketoplány - příběh kosmických korábů

Příspěvek od Dugi »

Název knihy: Raketoplány - příběh kosmických korábů
Autor: Petr Kubala
Počet stran: 112
Vydána: listopad 2008
Vydavatelství: Computer Media s.r.o.
Oficiální ukázka z knihy: zde ve formátu pdf

Před letošními Vánoci jsem brouzdal internetem a našel jsem tuhle knihu o raketoplánech. Nečekal jsem na nic a po zběžném zjištění informací jsem si knihu i s výtiskem ISS Mezinárodní vesmírná stanice objednal. Den před Štědrým dnem mi obě knihy dorazily poštou a tak jsem se hned pustil do jejich čtení. teď přichází čas abych se s Vámi podělil o dojmy, které na mne z výtisku dýchly.

Autorem knihy Raketoplány - příběh kosmických korábů je Petr Kubala, tedy člověk, který se v oblasti popularizace kosmonautiky pohybuje už slušnou řádku let, mimo jiné byl šéfredaktorem Instantních Astronomických Novin - IAN, takže s popularizací vesmírných témat má přebohaté zkušenosti, které v knize využívá. Kniha je psaná poutavou formou a je určená pro širokou veřejnost, která se chce dozvědět vše potřebné o raketoplánech. Autor se ale nezaměřuje jen na samotný popis raketoplánu i když i ten tu naleznete. Prostor zde dostanou i informace z minulosti, které dokreslí a představí situaci, která předcházela vývoji raketoplánů. Autor se navíc zmiňuje i o následovnících programu Space Shuttle, tedy o raketách Ares.

Přehled kapitol:
Kapitola I. – Počátky kosmonautiky
Kapitola II. – Stručný pohled do historie amerických raketoplánů
Kapitola III. – Popis amerického raketoplánu
Kapitola IV. – Flotila amerických raketoplánů
Kapitola V. – Ostatní raketoplány
Kapitola VI. – Infrastruktura
Kapitola VII. – Z výcviku
Kapitola VIII. – Přípravy na start
Kapitola IX. – Start
Kapitola X. – Na oběžné dráze
Kapitola XI. – Přistání
Kapitola XII. – Přehled uskutečněných misí raketoplánu
Kapitola XIII. – Nejvýznamnější mise
- Ruský komplex v dohledu
- Vzhůru k planetám
- Všechno musí být jednou poprvé
- Hubblův kosmický dalekohled
- John Glenn se vrací
- Katastrofa raketoplánu Challenger
- Columbia se už nevrátí
Kapitola XIV. – Mezinárodní kosmická stanice
Kapitola XV. – Budoucí mise raketoplánu
Kapitola XVI. – Nástupce se jmenuje Orion
Slovníček nejdůležitějších zkratek

Součástí knihy je i nástěnný plakát s fotografií raketoplánu na kterém jsou detailně popsány všechny jeho významné díly. Celá kniha je plná informací, kvalitních fotografií, vysvětlujících tabulek a myslím, že nebude dělat problémy ani laikům, kteří díky ní poodhalí roušku tajemna, která se kolem raketoplánů pro veřejnost vznáší.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Knihy“