Kritické momenty kosmonautiky

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky, moc rád jsem Tě poznal osobně! ;-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Evžen111 »

Ale znáte to, některá rozhodnutí prostě naši blízcí udělají za nás... :(

Ahoj, jo ,to znám, ještě v úterý ráno jsem si byl jistý, že večer budu na hvězdárně v Praze a stát frontu na Tvůj podpis,... no a večer jsem byl úplně někde jinde. A nemůžeš dělat nic, i kdybyses rozkrájel... :ustaraný:
E
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Tak snad se Ti bude alespoň líbit knížka. Holt občas se vyskytnou věci, které jsou prostě vis maior...
Tak alespoň dvě fotky - omlouvám se za kvalitu, je to z mobilu mého bráchy, ofiko fotky teprve budou.

Obrázek
(zleva: Dugi, ..., Tomáš Přibyl, Lukáš Záhoř - šéf Streamu)

Obrázek
Opavská mafie (na fotce jsem napočítal šest Opaváků - ať už současných, či expatů :lol: )
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Evžen111 »

Díky moc! Jo, to muselo být pěkné, škoda přeškoda. Ale co už. Jen pevně doufám, že brzy se dočkáme dalšího knižního titulu kterým by mohlo být vyslyšené dlouholeté přání čtenářů "Vesmírných osudů". To už mi potom nic neunikne, tedy aspoň v to doufám.... :lol:
E
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Taky doufám... Uvidíme! ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Meybe »

od vai777 » 27 zář 2015, 21:08

Moc děkuji a budu rád za zpětnou vazbu po přečtení!
Tak kniha přečtena a zde je můj názor publikovaný také zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/kritic ... iky-266604

V českém internetovém prostředí existují lidé, jejichž jména zná jen hrstka nadšenců a fanoušků astronautiky. Přitom za poměrně krátký čas vytvořily uživatelsky příjemný, informacemi nabitý portál a diskusní fórum, na kterém se pravidelně schází k debatě jak laická, tak odborná veřejnost. Jejich práci lze po právu považovat za záslužnou. Zejména, protože v našem malém státu není mnoho lidí, kteří by takovýmto způsobem, seriozně informovali na poli kosmonautiky a ještě hůře bychom hledali někoho s takovým „zápalem“ a smyslem napsat srozumitelný a přitom poutavý text, tak jak to v tomto oboru umí právě tato redakce. Řeč je o internetovém portálu Kosmonautix.cz. V pravidelných intervalech se zde objevují zprávy a články ze světa kosmonautiky. Některé náměty jsou natolik zajímavé, že vycházejí také v podobě kratších, či delších seriálů. A právě jeden takový, velmi zajímavý seriál, vyšel í v knižní podobě pod názvem Kritické momenty kosmonautiky. Autorem je Ondřej Šamárek.
A komu je vlastně kniha určena? Pevně věřím, že dokáže oslovit nejen fanouška astronautiky, ale i každého kdo se, byť třeba jen okrajově, zajímá o obor lidské činnosti, či jakýkoli jiný technický, nebo přírodovědný obor.
Osobně si nepamatuji, kdy naposledy jsem četl tak zábavnou knihu o kosmonautice, která nebyla pouze encyklopedická, ale také čtivá. Přitom nabitá informacemi a ke všemu si zachovala lidskost,
když se pozastavuje nad osudy hrdinů, kteří nám otevřeli bránu do vesmíru. Kniha má samozřejmě i své nedostatky a každý najde asi jiné. Zde záleží na vkusu a názoru každého čtenáře. Osobně, nepříliš šťastné rozhodnutí vidím, ve vazbě a v rozměru knihy. Neduhem podobného vázání bývá po opakovaném čase užívání tzv. „salát“. U takto lepených děl, brzy povolí stránky a časem vypadávají. Atypický tvar má pak spíše „komiksový“ ráz a k tomuto tématu se tak úplně nehodí. Nutno však podotknout, že nic z toho v žádném případě nemá vliv na kvalitu textu, který je na poměry české popularizační literatury nadprůměrný. Na podobné téma vzniká u nás takto kvalitních textu opravdu málo a přál bych si, aby jich bylo více. Navíc pokud je to autorova prvotina myslím, že se mu povedla na výbornou. Pokud bych měl hodnotit jen obsah, nemám doslova co vytknout. Jednotlivé příběhy se dobře prolínají a na knize není znát, že je souborem článků, které vycházeli postupně. Čte se vyloženě „ jedním dechem“ a co je hlavní náměty nenudí. Kniha je bohatě ilustrovaná. Jednotlivé obrázky dobře doplňují textovou část a knížka je díky nim lépe srozumitelná. Dále bych vyzdvihl kvalitu zdrojů, ze kterých autor čerpal.
Celé dílo bylo pro mne příjemným překvapením a mohu ho všem vřele doporučit. Nezbývá než dodat, že pokud se i vy chcete například dozvědět, jak to bylo s prvním člověkem ve vesmíru, nebo jak nakonec dopadla havárie raketoplánu Challenger? A poučili jsme se vůbec z těchto kritických momentů kosmonautiky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit. Pokud si knihu přečtete. ;)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

No teda... Moc díky za tak obsáhlou recenzi, moc mě to těší (a to, že je pozitivní, je o to příjemnější :-D ).
Stran vazby, sazby a formátu - vzhledem k tomu, že kniha vyšla v edici Streamu, jsou tyto parametry předem dány. Mně osobně třeba ten formát vůbec nevadí, hřbet možná asi malinko čouhá ven z knihovničky, ale jinak jej za problém nepovažuju. S nevýhodami měkké vazby souhlasím, druhou stranou mince je zase to, že pevná vazba by znamenala nárůst ceny o nemalou částku.
Každopádně mi ještě pořád nedocvaklo, že moje spisky vyšly jako kniha a že se (snad) i prodává. Děkuju všem, kteří se o její vznik zasloužili a také všem, kteří si ji pořídili do knihovničky! :klaní se:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Tedy Meybe, tohle je tak krásná recenze! Ohromně děkuju za všechno, co jsi napsal. Upřímně jsi mne fakt hrozně moc potěšil.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od matej »

S tvojou recenziou, Meybe, sa úplne stotožňujem! :palec nahoru:
Ten atypický formát má aj jednu výhodu, a to sa tíka vyniknutia obrázkov. Sojuz nad oblakmi (na konci knihy) je aj vďaka tomuto formátu neskutočne pôsobivý. :slint:
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Tak to jsem rád, že jsem se rozhodl pro ten Sojuz nad oblaky. Ve "výběrovém řízení" byl i dosedající Sojuz s oblakem prachu, ale ten nad mraky mi přišel jako hezká náladovka...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Knihy“