Marťan

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Marťan

Příspěvek od fretka323 »

Na doporučení čtenáře blogu zvejkal jsem si koupil knihu Marťan od Andyho Weiera. Sice je to Sci-Fi, ale do kosmonautiky zasahuje takovým způsobem, že prostě nejde ji sem nedát. Do dvou dnů byla doma a druhý den od doručení přečtena. Řekl bych že docela dobrý výkon, hlavně proto že knížka je neuvěřitelně čtivá. Většinou je psána formou zápisků v deníku. Stačí první věta - Jsem v hajzlu - a je jasné že o napínavé chvíle nebude nouze. A teď k příběhu:
Mark Watney je jakožto botanik a technik členem mise na Mars - Ares 3. Během solu 6 je ovšem základna v ohrožení díky písečné bouři a předpisy mluví jasně - letí se domů. Mark je ale při transportu do únikového modulu zraněn a jeho systém monitorující životní funkce je zničen. Z toho důvodu ho posádka opouští s domněnkou že je mrtvý. Mark, vybaven pouze optimismem a svým nekonečným smyslem pro humor (díky němuž jsem se nejednou válel smíchy po zemi, doslova). Bude spalovat hydrazin, párkrát se proletí luftem, bude zprovozňovat desítky let starou techniku, zahradničit, slepovat, ničit a hlavně vás bavit! Až normálně mám chuť zůstat na tom Marsu místo něho... :D Každý technický krok který provede popisuje, a to velmi detailně. Knížku opravdu velmi doporučuji.
E// Tak jsem zjistil, že v listopadu letošního roku má jít do kin stejnojmenný film natočený podle knihy! Interstellar jsem si sice nechal doslova proklouznout mezi prsty, ale tohle nesmím zmeškat!
Klidně mne oslovujte Radim.
mol
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 77
Reputace: 35
Registrován: 16.12.2014 12:59
Re: Marťan

Příspěvek od mol »

I já mohu knihu doporučit. Umím si představit, že za pár desítek let to nebude muset být jen fikce.
skiam
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 23
Reputace: 24
Registrován: 18.11.2014 22:54
Re: Marťan

Příspěvek od skiam »

Taktiez precitana za 2 dni. A to som to takmer zvladol za vecer, ale o stvrtej rano zvitazil rozum a siel som spat. Neskutocne vtipne a putavo napisane. Dej svizne odsypa, bez zbytocnych opisnych a psychologickych omacok. Odporucam aj citatelom, co sci-fi az tak velmi nemusia, nakolko je to postavene na "sucasnych" technologiach. Prirovnal by som to k filmu Gravitacia, ktora bola asi v rovnakej miere aj (SCI)ence aj (FI)ction. Pre clenov kosmonautixu takmer povinne citanie. Navyse da sa zohnat aj v elektronickej podobe. P.S. Aha, cicky (.Y.)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Marťan

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Marťan

Příspěvek od fretka323 »

Výpis komunikace, který vypadal nějak takto:
Země: ...Dej si pozor na pusu Marku, vysílá se to živě do celého světa.
Mark: KOUKEJTE! KOZIČKY! (.Y.)
je dokonalým příkladem toho, co tato knih nabízí. Zrovna při téhle řádcích mě z vedlejší místnosti krotili abych se tak neřechtal... :D
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Marťan

Příspěvek od Adhara »

fretka323 píše:Výpis komunikace, který vypadal nějak takto:
Země: ...Dej si pozor na pusu Marku, vysílá se to živě do celého světa.
Mark: KOUKEJTE! KOZIČKY! (.Y.)
je dokonalým příkladem toho, co tato knih nabízí. Zrovna při téhle řádcích mě z vedlejší místnosti krotili abych se tak neřechtal... :D

OMG, to bol najtrápnejší vtip celej knihy. Keď som sa k tomu dostala, hneď som strhla hrdinovi sto bodov zo sympatií. Ale možno to pripadá vtipné len chlapom, takým, čo nevyrástli z puberty, do ktorej som ja nikdy nedorástla. :-)

Moja podrobná recenzia knihy: http://www.adhara.sk/?page_id=1327

V zásade by som to ku Gravitácii neprirovnávala, násilia na vede v nej bolo napáchanej oveľa menej.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Marťan

Příspěvek od fretka323 »

Tak já tu puberu nemám ještě tak úplně za sebou... :D Vtipných kousků tam bylo více, ale nebudu prozrazovat všechno :) na bux.cz za hubičku i s dopravou, druhý den to máte na stole :)
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Marťan

Příspěvek od Adhara »

fretka323 píše:Tak já tu puberu nemám ještě tak úplně za sebou... :D
Aha, to mi nenapadlo skontrolovať. :-)
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Marťan

Příspěvek od marekS »

Nové zábery z natáčania filmu podla tejto knihy.
http://www.ew.com/article/2015/05/23/ma ... ian-photos#

Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Marťan

Příspěvek od fretka323 »

Ha! Takhle si to představuji! A já se bál že tam použijí EMU, který lze vidět na přebalu knihy :D :D
Ale jinak, už se velmi, ale opravdu velmi na film těším.
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Knihy“