Knihy

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Knihy

Příspěvek od Amper »

ok, takze prekladatel to nezanesl ale stejne si to prectu i v originale :-D
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Knihy

Příspěvek od Meybe »

Pokud hledáte knihu u které si odpočinout od všech faktů, čísel, diagramů a co já vím čeho všeho ještě, doporučím Vám dílo, které jsem právě dočetl. Nejedná se o nic objevného a možná jej dokonce mnozí již znáte. Já měl tu čest poprvé a už teď vím, že rozhodně ne naposledy. ;) A o co tedy jde?

Stanisław Lem: Příběhy pilota Pirxe

Autora, tedy Lema, jsem znal. Četl jsem totiž od něho již kdysi světoznámou knihu Solaris, která se dočkala i filmových zpracování. Jedno jsem později viděl a moc mne nenadchlo. Za to kniha ano. Byla prostě jiná než běžné sci-fi, které jsem jako kluk tak rád četl. Byl jsem ohromen inteligentním mimozemským oceánem a velice podmanivou, zvláštní atmosférou. Planeta Solaris byla tak jiná a přitom tak přitažlivá. Jedno je však velice podivné. Čtení bylo fajn, ale neměl jsem po přečtení super pocit, takový ten wow efekt. Přesto nad knihou dodnes přemýšlím. Zůstala v myšlenkách, idejích a z hlavy ne a ne pryč.
Nikdy jsem se však k autorovi nevrátil...Až do teď. Narazil jsem v knihkupectví na zmiňovanou knihu a hned mě zaujala zajímavým obalem a pak jsem si vzpomněl, že Lema přeci znám a neváhal a knihu zakoupil.
U nás kniha vyšla poprvé už v roce 1978 a nyní ji nově vydálo nakladatelství Plus, které tímto dílem zahajuje řadu nově vydávaných Lemových děl. Pojďme, ale k obsahu.
Opět to podle mého názoru není klasické sci-fi a hlavní postava, tedy Pirx, není vůbec klasickým hrdinou. O to víc mi to vše přišlo reálné, o to víc jsem se s hrdinou sžil. On je to totiž povahou úplně obyčejný člověk. Nebudu tu spoilerovat a vyprávět co se v knize děje, neděje, protože bych mohl někoho částečně připravit o zážitek, ale prozradím, že je kniha nabitá kosmonautikou.
Některé věty jako: „Komu se chce kňučet, ten nemá myslet na hvězdy“ nebo „Nechápu, proč věřili, že sám vstup na oběžnou dráhu promění člověka v anděla" Jsou doslova památné... Celé je to neskutečná a poučná jízda.
Kniha obsahuje některé nereálné prvky, není například tak reáliemi vyšperkovaná jako Marťan, ale podle mého názoru je mnohem lepší. Dokonce i Pirx je, tak nějak lidštější než Watney. Je to prostě dobrák od kosti :-D. (Pirx nesnáší, když mu tak někdo říká).
Pokud mne Solaris dostal, tak s pilota Pirxe jsem přímo nadšen a vřele ho všem doporučuji. Uvidíte, že nesklame.
Stanisław Lem: Příběhy pilota Pirxe
Vydalo nakladatelství Plus v roce 2018
Doslov: František Novotný
Počet stran: 367
ISBN 978-80-259-0800-6
Cena: 299 kč
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
fensalir
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 57
Reputace: 0
Registrován: 13.4.2018 10:38
Re: Knihy

Příspěvek od fensalir »

Dobre rano, dnes jsem v metru dolouskal publikaci "Rocket and Spacecraft Propulsion" od Martina J.L.Turnera a musim rici ze jsem to precetl jednim dechem a z knihy jsem si odnesl mnohe poznatky. Vim ze je tu rada z vas co ma jiz mnohem obsahlejsi znalosti ale pro zacinajici nadsence mohu jen doporucit, bohuzel asi nebude cesky preklad ale ja jsem za celou knihu sahl po slovniku jen dvakrat (cte se to vazne dobre). Kniha vas provede hystorii a vyvojem motoru a paliv od prvnich az po soucasne. Kazdy motor je popsan dle meho nazoru dostatecne a jsou popsany i vyhody ci nevyhody.

Obrázek
I have no special talent. I am only passionately curious.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Knihy

Příspěvek od Ketivab »

fensalir píše:Dobre rano, dnes jsem v metru dolouskal publikaci "Rocket and Spacecraft Propulsion" od Martina J.L.Turnera.
Ahoj, četl jsi fyzickou verzi nebo elektronickou? Bylo by možné sehnat někde v ČR fyzickou verzi k zapůjčení?
Uživatelský avatar
fensalir
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 57
Reputace: 0
Registrován: 13.4.2018 10:38
Re: Knihy

Příspěvek od fensalir »

Ketivab píše: Ahoj, četl jsi fyzickou verzi nebo elektronickou? Bylo by možné sehnat někde v ČR fyzickou verzi k zapůjčení?
Ja cetl elektronickou verzi.
I have no special talent. I am only passionately curious.
Albert Einstein
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Knihy

Příspěvek od marekS »

slappy píše: Emily umí skvěle předávat to nadšení a fascinaci vesmírem.
Právě kvůli psaní této dvojknihy o Curiosity trošku snížila frekvenci svých podrobných blogů pro Planetary Society.
Tím chci říct, že je na tom vidět, že těm knihám věnovala hodně úsilí a soustředění.
Mal som možnost chvilu prelistovat knihu a klobúk dolu čo tam všetko Emily nazhromaždila za údaje.Najviac ma dostali detaily fázy pristávania a to:
Graf teploty na roznych miestach na štíte pri vstupe do atmosfery Marsu (strana 82) predpovedané a namerané.Graf ako a kedy pracovali jednotlivé trysky hore na puzdre pri vstupe do atmosfery.Graf ako dlho pracovali jednotive trysky v sekundách pri pristavani a aj na skycrane v každej fáze pristávania až po pád skycrane napovrch.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Knihy

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Právě jsem dočetl knihu Poslední mstitel od Kevina Lacze, příslušníka SEAL týmu 3. Říkáte si proč to dávám sem a že je to off topic? No částečně máte asi pravdu, ale přesto tam určitá souvislost je. :) Autor totiž v bitvě o Ramadi nebojoval jen s Chrisem Kylem, ale v jeho četě byli i další nováčci, jako byl i autor sám.
No a jedním z těchto nováčků byl i jistý Jonny, který v četě působil jako sniper a bojový lékař. Autor jej sice nikdy nejmenuje s příjmením, ale podle mého soudu je téměř jisté, že jde o Jonny Kima, člena výběru NASA 22 z loňského roku. Kromě shodného jména zmiňuje autor i Jonnyho asijský původ, dále oba sloužili u týmu 3 (což je u Kima známo). A Kim dokončil BUD/S ve třídě 247, zatímco autor Lacz ve třídě 246. Autor sice nezmiňuje ve které třídě dokončil výcvik Jonny, ale za rok jsou jen čtyři třídy a jelikož byli oba nováčci, mohlo to být tak mezi 245-249. Zkrátka moc náhod najednou, takže si myslím, že jeho spolubojovníkem byl opravdu astronaut Jonny Kim.
Kdyby Vás tedy zajímalo čím prošel astronaut původem ze SEALs předtím než se přidal k NASA, mohu knihu s klidným svědomím doporučit, je opravdu výborná. A ještě jednou se omlouvám za off topic, přišlo mi ale, že by příznivci kosmonautiky měli vědět, že se v této knize píše o tomto astronautovi, což by většinu lidí zřejmě ani nenapadlo a i mne to došlo až po poměrně delší chvíli. :)

skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Knihy

Příspěvek od vai777 »

Na webu NASA se objevila kniha "Beyond Earth: A Chronicle of Deep Space Exploration" od Asifa Siddiqiho. Je to vlastně šikovný encyklopedický přehled všech robotických misí mimo zemský orbit. Některé jsou popisovány stručně, jiné obsáhledji. Nicméně vzhledem k osobě autora nemám strach, že by to byla nějaká rychlokvaška. Navíc, jak je u ebooků NASA zvykem, máme možnost stáhnout toto dílo jak ve formátu pdf, tak v mobi a epub.

Obrázek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Knihy

Příspěvek od Meybe »

vai777 píše:Na webu NASA se objevila kniha "Beyond Earth: A Chronicle of Deep Space Exploration" od Asifa Siddiqiho. Je to vlastně šikovný encyklopedický přehled všech robotických misí mimo zemský orbit. Některé jsou popisovány stručně, jiné obsáhledji. Nicméně vzhledem k osobě autora nemám strach, že by to byla nějaká rychlokvaška. Navíc, jak je u ebooků NASA zvykem, máme možnost stáhnout toto dílo jak ve formátu pdf, tak v mobi a epub.
To je super. Moc díky za odkaz. :slint:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
hulvath
Re: Knihy

Příspěvek od hulvath »

Z netu : Román Mise Saturn https://www.knihydobrovsky.cz/mise-k-sa ... gLTi_D_BwE od zkušeného spisovatele Johna Sandforda a fotografa Cteina, zjevně spadá do "nové vlny" hardcore sci‑fi, která se zabývá vědou a technikou na dříve nevídané úrovni podrobnosti (jako první s tím začal Marťan). Sledujeme tak proces stavby a letu americké lodě, která "závodí" s čínskou o to, kdo se první dostane k mimozemskému výtvoru u Saturnu, ale vedle napínavé zápletky kniha obsahuje impozantní množství výkladu o pohonu, kosmické mechanice a jiných oborech. Ke slovu se dostává také politika a psychologie a celé to tvoří dokonale propracované a uvěřitelné dílo. Člověk si až po jeho dočtení uvědomí, že v oboru vesmírného pohonu se toho za posledních zhruba padesát let změnilo zoufale málo. Jinak, je ke stazeni i na uloz.to.

Odpovědět

Zpět na „Knihy“