Knihy

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4013
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Knihy

Příspěvek od Vaclavik »

Do poloviny listopadu mám 15-20 % slevu na kosmoknížky z Springeru. Kdyby někdo něco chtěl, tak napište.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Knihy

Příspěvek od Gubarev »

Ufff, tam jsou krásné kousky! A některé z nich teda óbr drahé. Ale nikdy bych si nedovolil otravovat vás se slevou, nicméně hodně férová nabídka! Já se teď trochu rozjel, a utrácím víc, než je zdrávo, dokonce jsem poprvé podpořil jeden knižní kickstarter.
A před pár dny zjistil, že byla přeložena kniha o Elonu Muskovi, nejen jeho profesní záležitosti, ale i storky ze soukromí, a to bych rád zjistil, tak doufám, že bude český překlad dobrý. Dnes jsem našel ve schránce dodací lístek, už ji mám na poště, tak si pro ni zítra cestou do práce jdu.
Teď už mám v plánu hlavně Kritické momenty kosmonautiky, a bude nakoupeno na zimní čas plískanic a dešťů (podle poslední modelace pro Čechy to vypadá na ideální počasí pro filmy a knihy).

Elon Musk | Jan Melvil Publishing
http://www.melvil.cz/kniha-elon-musk/

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4013
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Knihy

Příspěvek od Vaclavik »

Gubarev píše:Ufff, tam jsou krásné kousky! A některé z nich teda óbr drahé. Ale nikdy bych si nedovolil otravovat vás se slevou, nicméně hodně férová nabídka!
Kdyby mě to otravovalo, tak bych to sem přece nikdy nepsal :D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Knihy

Příspěvek od Gubarev »

Já vím, velký respekt, když si uvědomím, kolik toho musíte mít. :klaní se:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Knihy

Příspěvek od Navi »

Gubareve dej pak vědět jaká ta knížka o Muskovi je.
Určitě si ji chci pořídit, ale spíš jsem přemýšlel o elektronické formě do Kindla. Nepředpokládám totiž, že to bude plné obrázků. Ale co kdyby náhodou ;-)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Knihy

Příspěvek od Pospíšil »

Navi píše: Nepředpokládám totiž, že to bude plné obrázků.
Obrázková příloha má v tištěné i elektronické verzi knihy naprosto stejný rozsah a to 16 stran s průměrně dvěma obrázky na stránku.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Knihy

Příspěvek od Navi »

Díky. Tak si to ještě nechám projít hlavou.
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Knihy

Příspěvek od Navi »

Tak už jsem si to promyslel :roll: ;)
Obrázek
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Knihy

Příspěvek od MilanSpace »

Ahoj všem!
Vím, že tyhle Tomášovi knížky tady někdo občas shání:
Na Aukru jsou momentálně k mání:
Rudé hvězdy ve vesmíru - Tomáš Přibyl
http://aukro.cz/rude-hvezdy-ve-vesmiru- ... 50877.html
a
Smrt měla jméno Challenger - Tomáš Přibyl
http://aukro.cz/smrt-mela-jmeno-challen ... 53123.html

Tak kdyby měl někdo zájem :-)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Knihy

Příspěvek od Meybe »

Astronautův průvodce
Pamatujete si ještě toho sympatického chlápka s knírkem, který na mezinárodní vesmírné stanici „brnkal“ na kytaru a zpíval upravenou verzi „Space Oddity“ od Davida Bowieho? Pokud tušíte, že by to mohl být Chris Hadfield , tušíte správně. Tento Kanaďan je bezesporu jeden z nejznámějších astronautů posledních let. Svého času patřil jeho videoklip k nejsledovanějším videím na internetu. A věděli jste také, že napsal knihu, která vyšla i v českém jazyce? Pokud ne, následující řádky se vám jí pokusí přiblížit.
Hned na začátku je potřeba přiznat, že český překlad se moc nepovedl. Proto jsem se rozhodl rozdělit recenzi na dvě části. Hodnotit knihu jako jeden celek by vůči Chrisovi nebylo spravedlivé. K tomu se však ještě vrátím.
Začnu lepší a vlastně i nejdůležitější částí a tou je samotný obsah knihy. Chris není,(mimo jiné), jen výborný pilot-astronaut-kytarista. Hravě vás přesvědčí o tom, že mu to jde i se psaním. Zvládl dát dohromady velmi povedenou, čtivou a zábavnou knihu. U nás ji vydalo nakladatelství Euromedia Group, k. s. – Knižní klub v edici Universum a nese nezvykle dlouhý název Astronautův průvodce životem na Zemi: co mi cesty do vesmíru řekly o lidském důmyslu, odhodlání a o tom, že je třeba být připraven na vše. Celkem má 272 stran a 8 listů barevných příloh. Většina fotografií je z archívu autora.
Kniha vás provede fascinujícím životem tohoto kanadského astronauta a to od nejistých začátků, až po jeho poslední let na mezinárodní vesmírnou stanici. Přesto na vás vyprávění nebude působit příliš životopisně, nebo technicky. Jednotlivé časové úseky jsou rozděleny do kapitol, které mají spíše románový nádech s příchutí napětí a humoru. Tyto „ingredience“ jsou zárukou toho, že se při čtení rozhodně nudit nebudete. Kniha vám dá také jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí méně známých oblastí astronautiky, jako je výcvik a příprava astronautů na mise. Pokud již víte, že tato příprava je velmi náročná, zjistíte, že je ještě náročnější než jste si vůbec kdy dokázali představit. Velké fyzické a psychické vypětí. Manuální zručnost a přehled v mnoha oborech jsou samozřejmostí. K tomu si přičtěte výborné zdravý a obrovské množství informací, které musí každý uchazeč o let do vesmíru znát, a získáte dobrou představu o tom, co to znamená být skutečný astronaut. To vše si nepochybně vybírá také svou daň a výrazně mění životy těchto lidí a za to si zaslouží minimálně respekt každého z nás. Tím se rovnou dostávám k dalšímu povedenému aspektu knihy a tím je důraz na význam letů do vesmíru s lidskou posádkou a zisk pro společnost, který tyto cesty přinášejí.
Chris Hadfield se do vesmíru vydal celkem třikrát. Dvakrát na palubě amerického raketoplánu a jednou na "špici" ruské rakety Sojuz. Disciplína a tvrdý výcvik ho naučily, jak tyto mise přežít. Intenzivní zážitky obohatily jeho život a snadno vás přesvědčí o tom, že ani zdaleka není celý vyplněn jen létáním do vesmíru. Zkušenosti, které postupně získával, mu pomohly vypořádat se s nedokonalostmi každodenního života na malé planetě Zemi, kterou měl jedinečnou možnost pozorovat a studovat. Získal jiný, fascinující náhled, na modrý svět, který viděl jako odolné, život podporující místo, které je třeba chránit. To však neznamená, že by získal pocit bezvýznamnosti, naopak nabyl dojem důležitosti vzdělávat ostatní v tom, co se s naší planetou děje.Dnes si již dopřává zasloužilí odpočinek, když se sám rozhodl s aktivní služby odstoupit. Pokračuje v popularizační činnosti a jedno je jisté. Ať už tento chlápek bude dělat cokoli, nikdy to nebude dělat na půl.
Musím se přiznat, že kniha byla pro mne velikým překvapením a to v pozitivním slova smyslu. Dozvěděl jsem se spousty nových a zajímavých informací, které nejsou zcela běžné. Alespoň na malou chvilku, přesunut v myšlenkách do role vesmírného průzkumníka, jsem pochopil zásadní věc. Že správný astronaut neusiluje o to být nejlepší, ale o to být hlavně užitečný.
Druhá strana stejné mince
Je na čase, abychom se nyní podívali také na druhou, již méně povedenou část díla, a tou je český překlad. Už dlouho jsem nečetl knihu, ve které bych našel takovou spoustu chyb jako zde (a to se nepokládám za odborníka na češtinu). Hned na přebalu najdeme špatně vyskloňované slovo robot a takových přehmatů je v textu opravdu dost. Navíc po technické stránce se nejspíše nepodařilo některé slovní obraty přeložit správně. Při popisu startu raketoplánu se například v textu dozvíte: „Dvě minuty po odlepení od rampy se řítíme šestinásobkem rychlosti zvuku, když se zažehnou pomocné raketové stupně na tuhé pohonné látky a my jsme znovu vrženi dopředu.“ Problém je ten, že pomocné motory (nebo také SRB) v té době již dohořívají a to co astronauty skutečně „vrhne dopředu“ není zážeh, ale oddělení zmíněných raketových stupňů. Neznám anglický text, avšak nedokážu si dost dobře představit, že by astronaut s mnohaletou zkušeností napsal něco podobně scestného. Pochvalu za česky překlad tedy dát nemohu a hodnotím jej spíše podprůměrně. Měl jsem dojem narychlo přeloženého textu bez většího zájmu o dané téma. A tak jako mne Chris Hadfield příjemně překvapil, byl překlad spíše zklamáním a kazil dojem ze čtení jinak povedené knihy. Přesto mohu přečtení všem vřele doporučit. Pokud pomineme nepovedenou translaci, za kterou Chris nemůže, čeká nás působivé literární dílo, u kterého si možná nakonec postesknete, že není přeci jenom o trošku delší.


Název: Astronautův průvodce životem na Zemi: co mi cesty do vesmíru řekly o lidském důmyslu, odhodlání a o tom, že je třeba být připraven na vše.
Originální název: „An Astronaut's Guide to Life on Earth: What Going to Space Taught Me About Ingenuity, Determination, and Being Prepared for Anything“
Autor: Chris Hadfield
Formát: 280 stran, 150 × 234 × 25 mm, vázaná – papírový potah
Knižní vydání: ISBN 978-80-242-4716-8
Rok vydání v ČR: 2014

Mise do vesmíru Chrise Hadfielda:
STS-74 Mission Insignia

STS-100 Mision

Expedition 34/35


Zdroj obrázků: wikipedia.org

P.S.
Toto je můj jubilejní stý příspěvek ;)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."

Odpovědět

Zpět na „Knihy“