Russia in Space

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Russia in Space

Příspěvek od vai777 »

Russia in Space ("Rusko ve vesmíru")



autor: Anatoly Zak
Nakladatelství : Apogee Prime (2013)
Jazyk: angličtina

Před několika hodinami jsem si na poště vyzvedl balíček, na který jsem se těšil už od 14. února. Toho dne jsem si totiž konečně objednal knihu, na kterou jsem se třásl od minulého podzimu: "Russia in Space" od Anatolije Zaka, jehož skvělé stránky http://www.russianspaceweb.com asi nemusím představovat.
Vzhledem k tomu, že jsem zatím neměl možnost celou knihu přečíst, a dlouho k tomu ještě nedojde (za chvíli vysvětlím proč), nebude tento post recenzí v pravém slova smyslu, spíše jakýmsi veřejným jásáním.
Kniha je paperback lehce nezvyklého formátu a poměrně velké hmotnosti. Je to dáno použitím křídového papíru vysoké kvality- tady asi stránky za deset let žluté nebudou! :)
Kniha se zabývá budoucností ruské kosmonautiky ve světle bývalých aktivit. Jsou zde detailně popsány ruské plány na obnovu zašlé slávy na poli kosmického pilotovaného výzkumu v návaznosti na plánované i uskutečněné projekty dob minulých.
Stať začíná rokem 1991, tedy rozpadem SSSR a vznikem Ruské federace. Autor popisuje všechny myslitelné projekty, které se od té doby na poli ruské kosmonautiky vyskytly, včetně těch, o kterých mnoho entuziastů nemá ani tušení. To vše ve spojitosti s podobnými projekty, které vznikaly ještě v dobách SSSR.
Zachycena je zde evoluce ruského segmentu ISS, popsány jsou plány ohledně zemského orbitu, letů na Měsíc a jeho kolonizace, a výprav na Mars.

Dva aspekty mě naprosto omráčily:
1) Ilustrace :o Je jich tady neuvěřitelné množství, a to převážně velmi kvalitních. Anatolij je mimo jiné i velmi schopným počítačovým grafikem, proto je zde spousta renderů již neexistujícího hardwaru, který známe maximálně z rozmazaných a retušovaných fotek. Na stránkách knihy ožívají v plné kráse.

2) Informace :klaní se: Podle prvních prolistování myslím, že příští půlrok (a dost možná více) budu mít co dělat! Množství schémat, řezů, diagramů je šlehačkou na hutném textu, založeném mimo jiné na rozhovorech s konstruktéry, inženýry a manažery, se kterými se Zak osobně setkal. Text je veden jako narativ, takže myslím, že se nebude jednat o nějaký suchopár.

Pokud chcete vědět, odkud a hlavně kam směřuje ruská kosmonautika, "Russia in Space" je podle všeho bezprecedentní studnicí informací, která rozhodně stojí za vynaložených šestnáct stovek (včetně poštovného z USA).
A pokud máte zájem, osobní věnování vám, stejně jako mně, Anatolij rád přidá zdarma! ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Knihy“