Vesmírný skokan v knižní podobě

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky

Vesmírný skokan v knižní podobě

Příspěvekod Gubarev » 06 úno 2014, 20:03

Když se před pár dny objevila na webu nová verze videozáznamu, kde Felix Baumgartner podniká svůj rekordní seskok ze 14. října 2012, blesklo mi hlavou, proč to někdo tahá na světlo boží rok a něco po události. Ale první, co vás napadne v případě takovýchto obřích akcích, je, že zřejmě to má co dočinění s autorskými právy, zkrátka že jde o peníze. Není žádným tajemstvím, že událost mohutně sponzoroval výrobce energy drinků Red Bull. Video jsem si sice pustil, ale jelikož jsem to tenkrát prožíval s nimi pomocí živého streamu (včetně nepodařeného prvního pokusu, při kterém došlo k poškození tenkého obalu balónu), tak už jsem to tolik neprožíval – v průběhu přímého přenosu jsem si silných emocí zažil víc než dost.

Obrázek

Dnes jsem se zastavil v knihkupectví na další náhodný průzkum, jestli mi neutekla nějaká novinka a hned mi svitlo. Ono pozdní video je vlastně promo akce u příležitosti vydání Baumgartnerovy knihy. Samozřejmě jsem neodolal a bez většího váhání ji zakoupil. Hned po příchodu domů jsem se pustil do prohlížení a listování. Na první pohled mi kniha přijde hodně vyvedená. Ještě ji ani neotevřete a už vás překvapí, a to svým přebalem, jež je oboustranný. Titul přebalu uvádím na obrázku, když jej ale otočíte máte přebal s dětskou kresbou a plným názvem titulu. Po obou stranách záložek je spousta fotografií a textu. Výtečný a originální nápad!

Samotná kniha je malého formátu a s tvrdým přebalem – další pochvala pro vydavatele. Také máte čas na knihy hlavně každodenním dojížděním do školy či zaměstnání? Kniha se vám pohodlně vejde do širší kapsy od kabátu, je tenká a lehká, takže ani nepostřehnete zvýšení váhy vaší kabely, či batohu. Součástí knihy jsou jak fotogalerie, původní Baumgartnerovy kresby a ilustrace, tak i snímky různých technických dokumentů. V první řadě bych zmínil doslovný přepis kontrolního seznamu při samotném seskoku, check-list, podle kterého Felix a pozemní tým postupoval. Moc zajímavé, škoda, že chybí český překlad. Dále si můžete prohlédnout oficiální diplomy, potvrzující hned několik světových rekordů, lékařské posudky vystavené FAA, Federálním leteckým úřadem USA, průkaz žáka letecké školy F. Baumgartnera, výtahy se seskokového deníku, kupní smlouvu jeho prvního padáku, velmi působivý je obrázek, který Felix nakreslil v pěti letech a na kterém je – jak jinak než s padákem!

Můžete si projít zápisky průběhu týdeního tréninku, ale i záznamy z jeho osobního deníku jako první úvahy, jak zvládnout problém s přetlakovým oblekem, ale i osobnější záznamy. Skutečnou třešínkou na dortu je speciální recept na řízek od jeho milované matky (mají spolu velmi silný vztah a ten se táhne celou knihou, včetně věnování). Součástí knihy jsou i osobní blahopřání – to první je samozřejmě z NASA, ale mezi gratulanty najdete i Reinholda Messnera, Arnolda Terminátora Schwarzeneggera, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, agenturu ESA, spisovatele Paula Coelhoa, pilota formule 1 Marka Webbera (s úžasným komentářem: “Felix, you legend, Mach 1,24!”) a celý seznam uzavírají blahopřání dětí. Baumgartner tedy umí zadrnkat na citlivou strunu…A je to fakt sympatický chlapík.

Kombinovaná galerie černobílých i barevných fotografií je rovněž celkem obsáhlá a spolu s různými záběry z tréningů, různých závodu i rekordního seskoku samotného tu najdete Felixe ve společnosti různých osobností – zde nemůžu nezmínit úžasného Joea Kittingera, jež je pro Felixe nejen celoživotním vzorem a přítelem, ale byl členem kontrolního týmu při rekordním seskoku. Pro ty mladší – sám byl po několik desítek let držitelem rekordu v seskoku padákem, tento titul předal právě až 14. října 2012 Baumgartnerovi.

Kniha vyšla 1. února 2014, vydavatel IKAR/Euromedia, počet stran 232, běžná cena: 279 Kč, po webu se dá pořídit 200+ Kč

ISBN: 978-80-249-2345-1, EAN: 9788024923451

http://wooky.jenprocasopisy.cz/index.php?bk=238122

http://www.kosmas.cz/knihy/190658/vesmirny-skokan/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6684
Registrován: 17 úno 2013, 21:24
Bydliště: Praha Letná

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron