Let na Měsíc

Tady můžete diskutovat o všech knihách, které souvisí s popularizací kosmounautiky
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Let na Měsíc

Příspěvek od tomas »

Kniha Alana Dryera pro znalce kosmonautiky patrně nepřináší mnoho novinek. Mohu ale říci, že je psána čtivě a z fotografií či vysvětlujících schémat vám bude mnohé jasnější než doposud. Rozhodně doporučuji.

Obrázek

Recenze vydavatele zde:http://www.slovart.cz/knihy-v-cestine/o ... ge_id=9992

Naproti tomu knihu Vesmírné výpravy, která se zaštiťuje předmluvou Buzze Aldrina, moc nedoporučuji, protože obsahuje spoustu faktických chyb, i když úplně neprohloupíte, pokud si jí někde zapůjčite k přečtení. Pouze si na tyto chyby dejte pozor a raději si informace z této knihy ověřte z dalších zdrojů.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Let na Měsíc

Příspěvek od Gubarev »

Jsem šťastným majitelem už skoro rok.
Moc pěkná schémata a nákresy. :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Let na Měsíc

Příspěvek od tomas »

Abych knihu Vesmírné výpravy nehaněl úplně, musím říct, že historický úvod je napsán vcelku poutavě a přináší málo publikované informace. Ovšem v okamžiku, kdy Vai s Lakelym začali psát Vesmírné osudy, dozvěděl jsem se z od nich z historie kosmonautiky daleko více než z této knihy.

Kladem Vesmírných výprav je také množství velkých detailních fotografií a schémat.

Jedna drobnost ke knize let na Měsíc. V kapitole o raketě Saturn V (strana 30) se uvádí, že motory F-1 se nacházely i ve druhém stupni, což je nesmysl, neboť druhý stupeň byl kyslíko-vodíkový s motory J-2.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Let na Měsíc

Příspěvek od Gubarev »

Dovol mi se tady zmínit o tématu, které sice nesouvisí s konkrétní knihou, ale hodně se dotýká
problému korektury českých překladů knih.

Loni jsem zjistil, že úžasná "astronomická kniha knih" - Astronomica
https://www.kosmas.cz/knihy/149382/astronomica/
je ve skoro poloviční slevě. (původně stála skoro 1600 Kč) Utíkal jsem do Domu knihy,
publikaci zakoupil, abych ji večer doma otevřel a z velmi kusého listování během asi 20 minut
narazil na 3 neskutečné chyby. Nemám originál, ale myslím si, že chyby vznikly až po CS
korektuře. To je holt problém úbytku financí v těchto disciplínach. Mám kamarády, kteří dělají
české dabingy filmů. Situace v těchto profesích je víc, než katastrofální...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Let na Měsíc

Příspěvek od tomas »

Let na Měsíc překládal Petr Brož , což je jinak geofyzik na Akademii věd zabývající se vulkanismem na planetách naší sluneční soustavy. Blíže zde.

Pod odbornou revizí knihy Vesmírné výpravy je uveden Antonín Vítek, což mi přijde divné, jelikož z dalších prací tohoto barda kosmonautiky je jasné, že se v dané problematice orientuje a chyby v knize uvedené by neudělal. Spíše bych tipoval, že se podílel na vysvětlení odborných termínů překladatelce, která při jeho výkladu nedávala dostatečný pozor.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Let na Měsíc

Příspěvek od Gubarev »

Ano, myslím si, že problém překladů obou knih bude podobný:
Nedostatečná kontrola jednoho prvku řetězce tím dalším (či dokonce i předchozím).
Zkrátka běžný pracovní feedback. Bohužel v tomto řetězci platí klasická pravda:
Je tak silný, jako je jeho nejslabší článek.

(V případě publikace "Astronomica" rozhodně nešlo o kompetenci autorů)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Knihy“