43. díl - Březen 2013

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Dugi »

Ono se to možná nezdá, ale březen byl v kosmonautice opravdu velice výživný. Odrazilo se to i na pravidelném shrnutí toho nejzajímavějšího z celého měsíce, tedy v nejnovějším díle Vesmírných výzev. Až doposud držel rekord ve stopáži 36. díl našeho pořadu, který mapoval loňský srpen (hlavně přistání Curiosity). Ten měl přesně 15 minut. Nejnovější díl k tomu přidává ještě šest dalších sekund. Ve 43. díle se můžete těšit na celkem pět velkých reportáží (objev vozítka Curiosity + jeho problémy, mise SpX-2 soukromé lodi Dragon, návrat Sojuzu TMA-06M, start rychlého Sojuzu TMA-08M, aktuality okolo Grasshopperu). A navíc je připraveno i šest krátkých zpráv. Tak ať se Vám nejnovější Vesmírné výzvy líbí. ;)



Minulý díl si do této chvíle pustilo celkem 5614 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od tomas »

Krásně strávená čtvrthodina. :slint:

Čím dál lepší. Víc videí, lepší kvalita obrázků + vysvětlující infografika. :palec nahoru:
To označení nefunkčních motorů Dragonu jsi dělal ty nebo bylo v originálním zdroji?

Expedice 35 na ISS
Mise SpX-2. Falcon + Dragon
Úspěšný návrat Dragonu
Velký objev učiněný roverem Curiosity
Problémy Curiosity
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Dugi »

Díky, to mám radost, že se to líbí.

Kvalita obrázků je vždycky sázka do loterie. Někdy jsou krásná videa v HD, jindy se člověk musí popasovat i s formátem 4:3 :P .
Označení motorů jsem dělal sám - stejnou metodou třeba označuju souhvězdí v Noční obloze. Potřeboval jsem nějak ukázat lidem, kde ty motory Draco vlastně jsou - a že se opravdu jedná o svazky. Nejdřív jsem přemýšlel nad tím, ež bych tam dal červená kolečka, ale to mi přišlo moc amatérské, tak jsem se rozhodl pro podbarvení. Překvapilo mě, že sis myslel, že je to z originálního zdroje. Já si s tím hrál hodně dlouho a ani výsledný produkt se mi moc nelíbil. Pokud to ale vypadá jako kdyby to tak už udělal někdo jiný, těší mě to. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od tomas »

Právě, že to vypadalo dobře. :palec nahoru: Přiznám se, že jsem byl líný si to zkontrolovat na originálním videu, když ty víš odpověď naprosto přesně. :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Dugi »

Tak to mám radost :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Lakely »

tomas píše:Čím dál lepší. Víc videí, lepší kvalita obrázků + vysvětlující infografika. :palec nahoru:
To označení nefunkčních motorů Dragonu jsi dělal ty nebo bylo v originálním zdroji?
S tím mohu jen a jen souhlasit, parádní VV, díky za ně :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Dugi »

A já děkuji za tuhle pochvalu. Opravdu mě to moc těší, když vidím, že jsou diváci spokojení. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Wopat »

Pěkný díl Dugi! To se nám toho zase událo. :palec nahoru:
Napadla mě taková otázka. Když se Sojuz (Progress, Dragon) připojí k ISS, nezatahují solární panely. Používají je k napájení svých systémů, nebo jsou lodě úplně "vypnuté"? Nebo dokonce pomáhají s výrobou energie pro stanici? Nebo jsou panely pouze jednosměrné a zatáhnout nejdou? Už delší dobu jsem si nad tím lámal hlavu... :)
Jo a všiml jsem si, že tady na fóru jede pořád zimní čas.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. díl - Březen 2013

Příspěvek od Dugi »

Díky moc. :)
Pokud vím, tak kosmické lodě se po připojení k ISS napojí na staniční zdroje energie, takže panely nejsou potřeba. A myslím si, že nefunguje transport energie z panelů lodi do stanice. Tyhle solární panely jsou moc malé a vyrobená elektřina by neměla na stanici vliv.

Ohledně času - díky za upozornění. Změnil jsme to systémově. Ale jako obvykle musí druhou polovinu udělat sami uživatelé. Jak? To popisuju tady.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“