37. díl - Září 2012

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od MilanSpace »

Výborné - gratuluji!
Pouze si myslím, že Sunita Williamsová není první velitelkou ISS v historii (čas 09:45) - tou byla již Peggy Whitsonová, která velela Expedici 16 (2007-2008) - http://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/is ... /index.htm
Ale to není zas až tak podstatné, práce to je každopádně výborná :-)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od Dugi »

Jujda! Tak na Peggy jsem na mou duši úplně zapomněl. :oops: Mea culpa a díky za upozornění na chybu. Bohužel s tím ale teď už nic neudělám. :(
Díky za pochvalu, ale práce výborná není, když jsem nechal ve videu takovýhle kopanec. :? Snad to divákům moc vadit nebude.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od Wopat »

Moc pěkný díl. Díky za tvoji práci, Dugi! Hodně mě zaujaly nápady SpaceX s návratem raketových stupňů. To je docela převratné. Doufám, že se jim to povede. A z toho malého omylu si nic nedělej, nikdo není dokonalý. Mi to nevadí a ostatní taky určitě prominou ;)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od Dugi »

Je to tak, tahle znovupoužitelnost by mohla výrazně zlevnit lety do kosmu. Jen je to běh na dlouhou trať. Tahle technologie není vůbec snadná a je potřeba vychytat všechny mouchy. Třeba to, jak bude několik desítek metrů dlouhý válec reagovat na nečekané poryvy větru a tak dále. Ale až se to podaří, tak to bude super. :)

Díky za pochvalu. A z každé chyby by se člověk měl poučit. Já si z tohohle dílu odnáším poučení hned dvě. První je, že Suita je až druhou velitelku ISS v historii a za druhé, že je potřeba všechno kontrolovat a nespoléhat se jen na vlastní paměť. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od MilanSpace »

Dugi píše:Díky za pochvalu. A z každé chyby by se člověk měl poučit. Já si z tohohle dílu odnáším poučení hned dvě. První je, že Suita je až druhou velitelku ISS v historii a za druhé, že je potřeba všechno kontrolovat a nespoléhat se jen na vlastní paměť. :)
To je v pohodě - taky jsem musel do materiálů :-) Ale nějak jsem si hned při poslechu "Vesmírných výzev" vzpomněl na problémy, které měl se svojí velitelkou Peggy Whitsonovou ruský kosmonaut Jurij Malenčenko během Expedice 16 :-D
(P.S.: Docela by mě zajímalo, jak teď vychází s další ženou, která mu velí. Nikde se o tom zatím nic nepíše, takže to asi zvládá...)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od Dugi »

Zřejmě to zvládá. A nebo to vyjde najevo až později. :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od JosVerstapen »

Perfektně ucelený díl vesmírných výzev....takže díky ono je lepší když to člověk slyší a zároveň vidí, než vyhledává na netu. 12.min gut, ale klidně bych se na to dokázal dívat i 120.min :D

A co se týká SpaceX respektivě Falconu, tak nový způsob využití stupňů rakety tady měl být již dávno, nevím proč se do toho nepustili. Vždyť technicky to zase není tak složité, protože díky správnému rozložení hmotnosti - těžiště spodní části (kde jsou motory) se válec díky gravitaci bezproblémů správně natočí a pak jen postupně zažehnou motory k brždění (s postupným zvyšováním tahu).
A snad ani velký vítr nebude mít vliv na stabilitu, přece jen válec nemá tak velklou plochu odporu (plocha odporu je rovnoměrná po celém obvodu)....chce to hlavně všechno sladit, vyzkoušet. SpaceX moc dobře ví co dělá a vše má dávno dobře spočítané a ví že to bude fungovat na 100%, jinak by do toho ani nešli...toď můj názor a tleskám jim :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. ;)
120 minut? Proboha kdo by to stříhal? :lol: :lol: :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od JosVerstapen »

Dugi píše:Díky za pochvalu. ;)
120 minut? Proboha kdo by to stříhal? :lol: :lol: :lol:
tak dobře překecal jsi mě dám si to 10x do smyčky dokola :D :D
Jak říkám: "pořád lepší jak drátem do oka"
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 37. díl - Září 2012

Příspěvek od tomas »

Skvělý díl. :tlesk: Jsem moc rád, že jsem se konečně probojoval k počítači, abych si ho mohl vychutnat.

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“