28. díl - prosinec 2011

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od Dugi »

Je tu přelom let, chvíle, kdy se lidé oddávají bujarému slavení. Pokud si v tomto období najdete chvilku na rekapitulaci prosincových událostí v kosmonautice, pak se můžete podívat na nejnovější díl Vesmírných výzev. Hlavní reportáže jsou tři - Start Sojuzu TMA-03M, objev dalekohledu Kepler (využil jsem původní text Petra Kubaly vytvořený pro Dobývání vesmíru) a vize projektu Stratolaunch.



Pokud máte k videu nějaké připomínky, sem s nimi. Konstruktivní kritika pomáhá zlepšovat. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od PetrKK »

sem si říkal to jaké míry má smysl dělat todle když existuje támhle to. Ale 10 000 lidí u dílu posledního je hodně dobré když uvážím, že to nemá tu seznamovou podporu. Tohle (resp. támlhe to) je asi nejsledovanější pořad o vědě v česku, páč na ČT na ty pořady o VT asi moc lidí nečumí, když teď jeden zrušili právě proto, že na to nikdo nečuměl. Takže jen tak dál v roce 12.

Haleluja

:palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od Dugi »

Děkuju za chválu! Vážím si těch slov.

A hodně úspěchů v roce 2012 i tobě, potažmo celým exoplanetám (oboru i webu). :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od PetrKK »

támlhle to a tamto = vesmírné výzvy a dobývání vesmíru. Mě se to furt plete :hlavou proti zdi :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od Dugi »

To je v pohodě, hlavně, že si rozumíme. :) :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od rebus »

Jako vždy super, hodně úspěchů do nového roku!
P.S. - Jen malá chybka: Na další fotky Dione se můžeme těšit v květnu 2011. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od Dugi »

Tak to je teda úlet! Sypu si popel na hlavu za tak hloupou chybu. :oops:
Díky za upozornění, ale už s tím nic dělat nemůžu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od tomas »

Jak jinak než :palec nahoru: . Nevím jak Tobě Dugi, ale mě se podaří kolikrát napsat starý rok ještě v březnu.

PetrKK: Nevidím se, že na pořady o vědě mají na ČT nízkou sledovanost. S pořady o vědě se vytloukají ty nejhorší časy, navíc většinou na ČT24 místo na ČT2, kam patří. Pak ty pořady mnohdy nemají ani pravidelný čas, takže si je divák nemůže najít, ani kdyby chtěl. Ještě, že má ČT alespoň dobře udělaný archiv na ivysilani.cz.
Dalším problémem je, že místo seriózních vědců v ČT často prosazují své názory různí pavědci nebo členové ekoteroristických skupin.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od Dugi »

Moc často se mi to nestává, ale zrovna mám to "štěstí" když dělám pořad, který vidí lidi na internetu :? .

To je pravda. Na druhou stranu je tu ještě jedna věc, která současné vědě, resp. její popularizaci škodí. Je jen málo odborníků, kteří jsou skutečně erudovaní a zároveň dokáží o svém oboru mluvit tak, aby diváci neusnuli. Můžeme být rádi, že v kosmonautice je těchto osob hned několik, ale v dalších oborech je tohle zastoupení slabší. Naopak členové nejrůznějších sdružení mají často velmi dobře zvládnutou rétoriku - dokáží své názory "prodat" (byť třeba nejsou pravdivé). A teď jak se má chudák dramaturg zachovat - koho pozve do studia? Vycházejme z teorie, že se jedná o novináře, kterého věda zajímá, trochu se v ní vyzná (proto dělá dramaturga takového pořadu), ale na druhou stranu je nemožné, aby měl hluboké znalosti biologie, astronomie, jaderné fyziky, chemie, či ekologie. To prostě nejde. A takový člověk stojí před dilematem - pozvat do studia člověka s několika vědeckými tituly a riskovat, že bude mluvit tak odborně, že to nikdo nepochopí, nebo pozvat nějakého "zástupce sdružení", které má podobné zaměření ve svém programu a ten člověk umí mluvit? Dramaturg nemá možnost poznat, zda ten dotyčný nelže (pokud samozřejmě neřekne něco, co bije do očí). Jasně, nejdřív se budou snažit zvát odborníky, kteří umí mluvit zajímavě. Ale jak jsem psal na začátku - jejich počet se bohužel poměrně rychle vyčerpá a protože nechtějí, aby se ve studiu točili pořád ti samí lidé, sáhnou tu a tam i do druhé skupiny.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 28. díl - prosinec 2011

Příspěvek od tomas »

To je pravda, ovšem já jsem měl na mysli ještě více do očí bijící případy, jako jeden nejmenovaný pořad, který se dostal prakticky do primetime na ČT1 (22:00) a v němž dostali volnou ruku šarlatáni a podobní. Né, že bych jim upíral právo na to mít vlastní pořad, ale zatímco věda okupuje odpolední časy a o nějaké upoutávce si může nechat zdát, tak na ně běžely upoutávky pořád a ten čas a program také bývá seriózní vědě zapovězen.

Myslím si, že pořad dělaný podobným způsobem jako bývaly Okna vesmíru dokořán by si diváky určitě získal. Dá se říci, že jediným pořadem, který se o něco podobného pokusil byly Zázraky přírody.

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“