3. díl - listopad 2009

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
3. díl - listopad 2009

Příspěvek od Dugi »

Již potřetí jsem pro všechny zájemce o vesmír a jeho průzkum připravil měsíční souhrn toho nejzajímavějšího, co se událo v uplynulém měsíci. Vesmírné výzvy 3 hodnotí listopadové aktuality.

A na co konkrétně se můžete těšit? Ve třetím díle našeho video-měsíčníku najdete informace o dvou nových evropských družicích (SMOS a Proba-2), dále se dozvíte o novém modulu Poisk pro ISS, připomeneme si objevení vody na Měsíci a nesmíme zapomenout ani na misi STS-129.



Pokud se Vám Vesmírné výzvy 3 líbí, napište nám o tom, stejně tak i když nejste s něčím úplně spokojení, neváhejte se ozvat. Vesmírné výzvy jsou tu hlavně kvůli divákům. Vaše názory pomáhají při dalším zlepšování. Řekněte nám co se vám líbí i co byste chtěli změnit. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 3. díl - listopad 2009

Příspěvek od Tano »

Profesionální práce, tak jako vždy. (smajlík s palcem nahoru) :)

Koukám, že tam nahoře nad náma už ale létá spoustu prapodivných věcí. Teď naposled "trojnožka" a "kostka". Mohli by jsme tu vyhlásit soutěž o tvarově nejzajímavější družici ve vesmíru. ;)

Naposledy jsem se díval (na videu kde je mise raketoplánu STS 129), jak je ISS už obrovské. Ví někdo ,kdy se ISS dostaví? Mě to příjde, že už by to pomalu mohla být finální podoba.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3. díl - listopad 2009

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu :oops: těší mne, že se moje práce ostatním líbí.

Máš určitě pravdu, že družic je kolem Země opravdu velká a velká spousta. Od telekomunikačních, přes vojenské, až po vědecké satelity. S tou navrženou soutěží bych souhlasil, možná jí tady jednou vyhlásíme. Jen bych s tím počkal až se fórum víc rozjede a bude tady víc diskutujících. Přeci jen volba čtyř lidí by nebyla tak objektivní :) .

ISS opravdu míří ke svému finiši. Všechno se musí stihnout do doby než půjdou raketoplány do výslužby, protože moduly jsou většinou moc těžké na to aby je vynášely Sojuzy a Progressy. Drtivá většina modulů tedy bude na svém místě do září 2010. Po svém dokončení bude mít ISS celkový vnitřní přetlakový objem téměř 1000 m³ a hmotnost okolo 400 tun. Fotovoltaické články mají výkon 110 kW. Rozpětí stanice činí 108,4 metru a její délka pak 74 metrů.

Na ISS zbývá připojit ještě tyto moduly.
Tranquillity - Node 3
Pozorovací kupole
Rassvet - Mini Research Module + Multi-Purpose Logistics Module (MPLM)
Alpha Magnetic Spectrometer + EXPRESS Logistics Carrier 4
EXPRESS Logistics Carriers 3
Nauka (Multipurpose Laboratory Module)

Přičemž všechny tyto moduly vynesou do kosmu raketoplány. Výjimku tvoří posledně jmenovaný modul Nauka, který by měl odstartovat v prosinci 2011 pomocí rakety Proton-M.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 3. díl - listopad 2009

Příspěvek od Tano »

Tak ISS už má rozměr 108.4 x 74m. No to už tam můžou pomalu zabloudit :)

Co mě zaujalo je, že tam v budoucnu bude pozorovací kopule. Já bych tam těch kopulí dal hned několik, ať je všude pěkný výhled.

Nevím, jestli jsou už "Vesmírné výzvy 3" na Streamu, ale na hlavní straně je nevidím, snad se tam dostanou, ať je tu více lidí a trošku se to tu rozjede.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3. díl - listopad 2009

Příspěvek od Dugi »

Je pravda, že je to docela rozsáhlý komplex, to určitě :)

Kupole bud eumsítěná na modulu Tranquility. Na víc msítech být nemusí. Bylo by to zbytečné. Astronauti mají díky okénkům dobrý přehled o dění kolem stanice. Kam nevidí sami, tam uvidí kamery umístěné na povrchu. Astronauti nepotřebují vidět všude, víc kupolí by byl zbytečný luxus ;)

Všechny díly Vesmírných výzev jsou samozřejmě na YouTube i na Streamu. Aktuální třetí díl najdeš tady.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“