1. díl - září 2009

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
1. díl - září 2009

Příspěvek od Dugi »

Nekonečný vesmír - oblast silného vakua, mrazů kolem absolutní nuly, ale i vybuchujících supernov, barevných mlhovin a rozlehlých galaxií je pro člověka stále jednou velkou neznámou. Ale lidstvo se snaží odhrnout roušku tajemství. Neustále se snaží pronikat do vesmíru a hledá odpovědi na své otázky. Právě proto jsem začal pracovat na seriálu Vesmírné výzvy - ten bude každý měsíc hodnotit a připomínat to nejzajímavější co se v oblasti průzkumu vesmíru událo minulý měsíc. Vítejte u prvního dílu, který se věnuje září 2009.

O tom, že bych mohl vytvořit nějaká videa, která by měla řekněme vědecký základ jsem přemýšlel už docela dlouho. Nejprve jsem plánoval, že by se můj seriál měl věnovat bezpečným chemickým pokusům. Jelikož je ale značně obtížné být před i za kamerou nakonec jsem od tohoto projektu upustil (i když stále si ho nosím v hlavě, takže třeba se ho jednou přeci jen dočkáme). Pak jsem ale dostal spásný nápad. Proč by se můj seriál nemohl věnovat tomu, co mne doopravdy baví - tedy průzkum vesmíru. O tohohle tématu nehrozí, že by někdy nebyl dostatek inspirace a za druhé v dnešní době je každý zajímavý experiment doprovázený ilustračním videem, které mapuje jeho průběh - o materiál bych tedy nouzi mít neměl. A proto jsem se rozhodl, že budu dělat internetový video-měsíčník, který jsme nazval Vesmírné výzvy.

První díl se věnuje třem nejvýznamnějším událostem, které s sebou přineslo září roku 2009. Už první díl ukázal, že se nechci zaměřovat pouze na severoamerickou agenturu NASA. Novinky jsou totiž spravedlivě rozděleny mezi NASA, japonskou JAXU a ruskou vesmírnou agenturu. V první řadě jsem se nemohl nezmínit o úspěšném testu pětisegmentového motoru na tuhá paliva pro raketu Ares I. Další zmínka patří japonské misi HTV-1, která dopravila na mezinárodní vesmírnou stanici ISS zásoby. Poslední aktualita se věnuje startu ruské rakety Sojuz TMA-16, která je součástí expedice s číslem 21. A teď už dost představování, vrhněme se rovnýma nohama do sledování prvního dílu Vesmírných výzev.



Použitá videa:
SpaceRefOnOrbit - "NASA Ares I Solid Rocket Motor Test"
AresTV - "DM-1 Behind the Scenes"
NASAtelevision - "HTV Launch Coverage"
Ronsmytheiii - "Soyuz TMA-16 launch"
www.nasa.gov - "LCROSS Impact Animation"
miklops - "Ares 1x-V2.1 Test Flight"
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od stavos »

Promin ale musím tě opravit. Tvrzení že je vesmír nekonečný dosti zavádějící. není to pravda. Jak je popsáno v Teorii velkého třesku námi známí vesmír vznikl před 13,7 miliardami let z jednoho jediného bodu s nulovým objemem a nekonečnou hustotou. A vesmír vznikl výbuchem tohoto jediného bodu. toto lze označovat jako počátek vesmíru. Další velmi zavádějící tvrzení že je vezmír nemění také není pravdivý. Vesmír se neustále rozpíná. Toto lze pozorovat pomocí barévného spektra. Pozorováním hvězd se prokázalo že vyzařují načervenalé světlo. A to znamená že se hvezdy od nás vzdaluji. A toto chápeme jenom díku fyzikálním zákonum.
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od Tommy »

stavos píše:Tvrzení že je vesmír nekonečný dosti zavádějící. není to pravda.
:arrow: a ty máš nějaký důkaz, že JE konečný?
stavos píše:Jak je popsáno v Teorii velkého třesku námi známÝ vesmír...
:arrow: tvůj popis má (kromě té hrubky) jen jednu drobnou vadu - jak správně píšeš, jedná se o teorii, takže to tak být opravdu mohlo ale také to mohlo být úplně ale úplně jinak... ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od Dugi »

O konečnosti resp. nekonečnosti vesmíru se hodně polemizuje. Podle poslední teorie vesmír svou vlastní ohromnou gravitací sám zakřivuje časoprostor a deformuje sám sebe (šílená představa). Myslím, že se ohledně tohoto tématu ještě na vědeckých konferencích prodiskutuje mnoho tisíc hodin učených debat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od stavos »

Promin za tu chybu nejsem dokonalý v gramatice jako ty!!
Sice se jedná o teorii, která má ale podložena fakta! Pokud si vzpomínám tak v roce 93 (nejsem si tim uplně jistý) bylo provedene měření zbytkové radiace po výbuchu a to bylo potvrzeno (za pouhých 15 minut své práce) . ;) A dokonce za toto byla udělena nobelova cena! :)
Se mi tak zdá Tommi že dokonce znevažuješ Einsteinovu Obecnou teorii relativity-
I černá díra díky své ohromné gravitaci zakřivuj čas i prostor. Je to šílené a lidský mozek to moc dobře nechápe.
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od Tano »

stavos píše:Vesmír se neustále rozpíná. Toto lze pozorovat pomocí barévného spektra. Pozorováním hvězd se prokázalo že vyzařují načervenalé světlo. A to znamená že se hvezdy od nás vzdaluji.
Takže hvězdy se od nás stále vzdalují? Počítám, že planety taky. Jestli si ti američané s tím přistáním na Marsu nepospíší, tak jim ten Mars za pár let uteče a už ho nedoženou :)

Každopádně koukám, že už se ta odborná debata docela rozjíždí, jen já tu občas něco laicky plácnu spíš tak pro pobavení ;) Jo jo vesmír je fakt zajímavá záležiost. Mimochodem, asi už víte že za pár dní 17.11. budou nad námi zase létat Leonidy. Tak si na pozorování připravte horký čaj a teplou deku, pokud nebude zataženo :)
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od Tommy »

stavos píše:... Sice se jedná o teorii, která má ale podložena fakta! Pokud si vzpomínám tak v roce 93 (nejsem si tim uplně jistý) bylo provedene měření zbytkové radiace po výbuchu a to bylo potvrzeno (za pouhých 15 minut své práce) . ;) ...
- spíše máš asi na mysli Reliktní záření ;)
- já tu pouze podotýkám, že se jedná "jen" o teorii a (opakuji) může to tak být ale také nemusí... Big Bang theory má totiž i nemálo oponentů, kteří upozorňují na možné nesrovnalosti a problémy této teorie... To že příznivců je více a dosavadní důkazy tímto směrem směřují ještě nic neznamená, stačí si vzpomenout na dobu geocentrismu a jeho příznivců, kteří by při zmínce o heliocentrismu upalovali... ;)
stavos píše:Se mi tak zdá Tommi že dokonce znevažuješ Einsteinovu Obecnou teorii relativity-
I černá díra díky své ohromné gravitaci zakřivuj čas i prostor. Je to šílené a lidský mozek to moc dobře nechápe.
- nic neznevažuji (a už vůbec ne práci jiných) - viz. můj předchozí text.
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 1. díl - září 2009

Příspěvek od Dugi »

Pravdu mají svým způsobem všichni diskutující. Nedá se jednoznačně říct, zda vesmír je či není konečný, protože neexistuje žádné tvrzení, kterým by se dal opak potvrdit.
Někdy i jedna jediná možnost s sebou nese dvě možná vyústění. Vezměme si všeobecně přijímanou teorii, o které jsem tu psal, že vesmír vlastní gravitací zakřivuje časoprostor a stále se rozpíná dál. Fajn, konstatování bysme měli. Navíc je i spousta důkazů, které to dokládají a teď pojďme vyvozovat závěry. Zdravý selský rozum říká, že pokud se něco rozpíná tak to má nějaký tvar (pro zjednodušení si můžeme vesmír představit jako kouli). Stačí tedy změřit nejvzdálenější body (které by se daly považovat za konec vesmíru) a známe jeho velikost.
Jenže ve vesmíru nic není tak jak se zdá. My jsme zvyklí, že se svět kolem nás skládá ze tří na sebe kolmých os x, y a z + 4. rozměru, tedy času, který plyne neustále konstantní rychlostí. Když ale vesmír svou gravitací zakřivuje tento časoprostor, pak se nedají ani určit jeho konce, protože de facto neexistují. V místech zakřivení časoprostoru totiž neplatí klasické zákony fyziky tak jak je známe, osy rozměrů na sebe nejsou kolmé, čas neplyne lineárně. Myslím si, že tohle je hodně ale hodně těžké na pochopení a na celé planetě je jen pár lidí, kteří jsou tomu schopni porozumět. Osobně si ale myslím, že svatý grál k pochopení všech (nebo alespoň velké části) těchto procesů spočívá v teorii strun, podle které existuje celkem 11 rozměrů - 1 časový a deset prostorových, které jsou do sebe speciálním způsobem svinuté takže je nevnímáme.
Jelikož je to ale hodně složité a sám tomu nepříliš rozumím tak bych se nechtěl pouštět do dalších debat na toto téma. Berme to tak, že ve vesmíru je pořád co objevovat a že jeden objev s sebou nese spoustu dalších otázek a v tom je právě objevování vesmíru krásné.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“