76. díl - Prosinec 2015

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
76. díl - Prosinec 2015

Příspěvek od Dugi »

Na konci každého měsíce sepisuju scénář pro Vesmírné výzvy. Jsou měsíce, na jejichž konci se drbu na hlavě a váhám, které téma, původně plánované jen pro krátkou reportáž, bude potřeba natáhnout na velké téma, protože se toho tolik nestalo a je potřeba dodržet tradiční formát 3 - 4 velkých témat v jednom díle. A pak přijde měsíc, kdy se toho za 4 týdny stane tolik, jako jindy za čtvrt roku. Právě takový byl prosinec.
Už když jsem se před pár týdny díval na výčet plánovaných momentů, lehce mi vysychalo hrdlo. Bylo mi jasné, že nás v prosinci čeká mimořádný nával důležitých událostí, které bude potřeba zpracovat pro Vesmírné výzvy. Nakonec se odložil jen start Sentinelu 3A, ale místo toho se objevil neplánovaný výstup z ISS. Už před začátkem psaní scénáře mi bylo jasné, že tohle bude rekordní díl. Vesmírné výzvy vychází již více než 5 let (šmankote to se ani nezdá!) a zatím nejdelší díl (shodou okolností prosinec 2014) měl stopáž 21:44. Letošní prosinec ale posunul hranice výrazně dál, dokonce až za půlhodinovou metu. Aktuální díl má stopáž 34 minut a 17 sekund!
Těšit se můžete rovnou na osm velkých témat: start a přistání Falconu 9, vypuštění sondy LISA Pathfinder, přistání Sojuzu TMA-17M, start Sojuzu TMA-19M, start zásobovací lodi Cygnus na raketě Atlas, start modernizované lodi Progress MS, americký výstup do volného prostoru z ISS a úspěšný vstup sondy Akatsuki na oběžnou dráhu Venuše.

Nemám sice k dispozici kompletní statistiky, ale mám dojem, že reportáž o startu a návratu Falconu 9 byla nejdelším monotematickým blokem v dějinách pořadu - jeho stopáž byla 6 minut a 38 sekund, což je mimochodem téměř dvakrát víc, než kolik trval vůbec první díl Vesmírných výzev. :-)

Myslím, že jsme se s rokem 2015 rozloučili opravdu ve velkém stylu a doufejme, že i rok 2016 bude na události stejně bohatý. Nebudu lhát, že takovýhle příval kosmonautických událostí bylo snadné zpracovat. Konec roku mívám nabitý i díky vytváření různých hodnotících článků, které rekapitulují celý rok a které naopak nabízí výhled do roku dalšího. Ale takovýto příliv historických a vpravdě důležitých momentů nebylo možné opomenout. Čas se mi nakonec podařilo najít na všechno a jelikož vím, že diváci takový příděl neodsoudí, měl jsem o motivaci postaráno. :) Respekt všem, kdo tenhle díl dokoukají do konce. :-)



https://www.stream.cz/dobyvanivesmiru/1 ... sinec-2015

Minulý díl si do této chvíle pustilo 3 336 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 76. díl - Prosinec 2015

Příspěvek od MaG »

Perfektní souhrn. Rád jsem si některé okamžiky zopakoval. Chyběl mi jen Koroljovův kříž na úkor kratšího záběru startu Sojuzu s TMA-19Mkem :D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 76. díl - Prosinec 2015

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. :)

Váhal jsem, zda ho tam dát, či nikoliv. Ale pak jsem si řekl, že to raději vynechám.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“