59. díl - Červenec 2014

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Dugi »

Čas docela letí - máme tu už 59. díl seriálu Vesmírné výzvy. Tentokrát je pro vás připraveno 5 velkých témat - první start rakety Angara, přibližování Rosetty ke kometě, vypuštění družice OCO-2, přistání prvního stupně Falconu na hladinu a start poslední evropské zásobovací lodi. Celkově to dělá 14 a čtvrt minuty. Ať se Vám líbí :)



Minulý díl si do této chvíle pustilo 1154 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od vai777 »

Červenec byl dost hutný na události...
Tohle byla hodně příjemně strávená čtvrthodinka, díky! :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
SuperRAPIT
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 264
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2014 18:23
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od SuperRAPIT »

Pěkné, ale mám pár otázek:

1) K čemu je u dalekohledu J. Weba tepelný štít? Není to obdoba solárních panelů? Ten název je matoucí. :D
2) Když 1. stupeň F9 padal k moři, tak ho začala pálit atmosféra země..... Proč ten stupeň vůbec nepoškodila?

Ale s tím, jak si řekl o možností Angar a k tomu simulace skládání rakety "na míru" jsi mě připomněl Kerbal Space Program. :D
"Všechno má své limity." -Daniel Štěpánek-
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu a k otázkám:

1) Tepelný štít, někdy též nazývaný jako sluneční zástěna bude mířit ke Slunci a bude mít za úkol zadržet sluneční paprsky, které by mohly ohřívat citlivé přístroje na palubě. Se slunečními panely to nemá nic společného.
2) Nezačala ho pálit, protože letěl pomalu - vždyť byl jen na suborbitální dráze. Je to stejné jako třeba s lodí SpaceShipTwo - ta taky nepotřebuje žádný štít známý třeba z raketoplánů nebo Sojuzů - prostě proto, že neletí tak rychle.

Ano, to je velmi dobrý příklad. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Gubarev »

SuperRAPIT píše:Pěkné, ale mám pár otázek:

1) K čemu je u dalekohledu J. Weba tepelný štít? Není to obdoba solárních panelů? Ten název je matoucí. :D
Já to ještě neviděl, ale Dugi asi myslel sluneční štít, který má naopak bránit nabitým částicím a různým druhům vlnění Slunce, aby rušila pozorování v infračervené (="tepelné") oblasti. Takže výraz "tepelný štít" je naprosto správně.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od MRR »

Gubarev píše:
SuperRAPIT píše:Pěkné, ale mám pár otázek:

1) K čemu je u dalekohledu J. Weba tepelný štít? Není to obdoba solárních panelů? Ten název je matoucí. :D
Já to ještě neviděl, ale Dugi asi myslel sluneční štít, který má naopak bránit nabitým částicím a různým druhům vlnění Slunce, aby rušila pozorování v infračervené (="tepelné") oblasti. Takže výraz "tepelný štít" je naprosto správně.
JJ Gubarev má pravdu jedná sa najmä o zabránenie nabitým časticiam ( ktoré dokonale zničia každý záznam :| ), niektoré častice, hlavne gama lúče, sa prejavujú podobne ako foton, a zkreslujú pozorovania, ine ( napr kladne nabité iony ) sa prejavujú v spomínanej IR časti spektra.

Ďalšia funkcia toho štitu je ochrana citlivých prístrojov pred žiarením.
Dugi : parádny diel,ja som si to vyslovene užil- musím súhlasiť s vaiom777 , že v júli sa toho zomlelo veľa :-D
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Dugi »

Díky za perfektní doplnění dalších účelů štítu :palec nahoru:

Já jsem si tu výslovnost taky "užil" a to hned několikrát :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Gubarev »

Skvěle ses popasoval s tím na výslovnost příšerným Lamaitrem! Frantíci tu koncovku jen ještě více prožívaj, ale jinak máš lepší skóre, než mnozí komentátoři velkých agentur. :) :palec nahoru:

PS: navrhuji rozbor výslovnosti nejnáročnějšího jména kosmologie (a zároveň dobově jednoho z nejdůležitějších) při (doufám) některém z osobních setkání, protože bez dobrého plzeňského piva je nemožné toto jméno správně vyslovit. Slibuji, že se náležitě pobavíme... :lol:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 59. díl - Červenec 2014

Příspěvek od Dugi »

Tak na tohle se těším! :-D

A díky za pochvalu :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“