55. díl - Březen 2014

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Dugi »

Měsíc se s měsícem sešel a tak opět přichází tradiční rekapitulace nejdůležitějších událostí, které s sebou přinesl březen letošního roku. Upřímně toho mnoho nebylo. Celkově se můžete těšit na tři velká témata - přistání Sojuzu TMA-10M, start Sojuzu TMA-12M a návrh rozpočtu pro NASA na rok 2015. Kromě toho je připraveno i 8 krátkých zpráv. Celková stopáž je kratší než v minulých měsících, ale jedenáct a půl minuty také není špatné skóre.



Minulý díl si do této chvíle pustilo celkem 946 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od tomas »

Zpracování března jsem ti nezáviděl. Jak jsme se na začátku roku namlsali, tak teď přišel útlum. Ale poradil sis s tím bravurně. :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Dugi »

Snažil jsem se, díky. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pokky
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 19
Reputace: 0
Registrován: 15.1.2014 9:55
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Pokky »

Pěkný díl, v únorovém dílu byla řeč o raketě Falcon 9 s výsuvnými přistávacími nohami. Bylo řečeno. že v dalším díle se bude tomuhle tématu věnovat pozornost. Nevíte někdo jaký je stav téhle mise?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Dugi »

Díky,
ohledně Falconu - informace najdeš v tomhle vlákně a zmínka byla i v aktuálním díle Vesmírných výzev - v krátkých zprávách zaznělo, že se start odkládá kvůli zkratu na sledovacím radaru.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Matyn »

Pěkné!
Musím říct že jsem se u toho startu Sojuzu fakt bál jestli se připojí nebo ne. Oni rusové můžou říct "necháme to na dva dny", ale třeba to mohla být závažnější chyba. Jsem rád, že to dobře dopadlo :-D
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Dugi »

Díky. Konkrétně u tohohle případu jsem byl docela v klidu, protože chyba byla pouze v softwaru. kdyby byly poškozené trysky, bylo by to horší.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Jackfrostwolf
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 29
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Registrován: 9.9.2013 13:41
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Jackfrostwolf »

jhediné co mužu říc super jako vždy moc rád se na tohle dívám Dugi si velmi šikovnej jen by mě zajímalo kde bereš takovídle videa?. Na a co se týče toho ostatního seš fakt užásnej, já bych to takhle nedal. A ještě malá otázečka na tebe trochu se to netýká březnovích událostí ale nějka mě teď napadla:

Co si mylíš o budocnosti raketoplánů jako takových (já vim už ani jeden nelítá ale spíš myslím plysi a zápory)?
Grass Hoper předzvěs katastrofy nebo bodoucnost návratu raket?

díky to je asi vše

ps: V březnu jsem se těšil na Dragon ale bohužel škoda :( . Bude až v dubnu na to těším
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 55. díl - Březen 2014

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
díky moc za pochvalu, velmi mne to těší. Video beru různě z internetu - hlavně YouTube, ale i na oficiálních webech kosmických agentur. Když není k dispozici video, beru zavděk i obrázkem - ty hledám nejčastěji pomocí Google obrázky.

K raketoplánům - o tom by se dalo hovořit strašně dlouho, ale ve zkratce bych řekl, že raketoplány byly nejúžasnější kosmické stroje, které jsme kdy vyvinuli. Byly komplexní, znovupoužitelné, mohly plnit mnoho různých misí, ale to byla asi jejich největší chyba. Když se snažíš udělat stroj, který zvládne všechno, tak na každou misi táhneš kus hardwaru, který na ní nepotřebuješ. Ale nad tím by se ještě dalo mávnout rukou. Největším problémem raketoplánů byl jejich nesmírně drahý provoz, který byl pro NASA bez přehánění koulí přivázanou k noze. Do budoucnosti by se raketoplány mohly ubírat cestou, kterou nastínil třeba Dream Chaser, nebo X-37. Čili malé, oproti klasickým raketoplánůpm i jednoduché stroje startující na špičce rakety.
Grasshopper je úžasná věc, která může otevřít dveře k nové etapě kosmonautiky. Moc tomuhle projektu fandím.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“