48. díl - Srpen 2013

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Dugi »

První září nebývá mezi školáky příliš oblíbené datum. Letos sice vychází na neděli, kale je to jasná známka blížící se školy. Aby byl nástup do lavic aspoň o chlup příjemnější, přichází další díl Vesmírných výzev. Tentokrát se jedná o pořadové číslo 48 a rekapitulovat budeme srpnové události. V necelých 14 minutách projdeme 4 velké reportáže a 9 krátkých zpráv. Tak ať se Vám video líbí. :)



Minulý díl si do této chvíle pustilo celkem 3 506 diváků.

Mimochodem, mám na Vás, diváky dotaz. Jelikož mám (jak už někteří z Vás vědí) nový, výkonnější počítač, který zvládá i náročnější fáze střihu, mohl jsem se pustit i do věcí, které by dříve velmi prodlužovaly zpracování. Konkrétně jde o situaci, kdy je zdrojové video ve formátu stran 4:3, zatímco výsledný pořad je 16:9. Jsou v podstatě tři varianty:

1) Video roztáhnout do šířky na požadovanou velikost = střihačská prasečina a zrůdnost
2) Video shora a zdola oříznout a nechat jen střední část = mnou doposud používaná metoda, jen mi vadilo, že pořád divák přichází o část obrazu
3a) Nechat černé okraje po stranách a video zarovnat na střed = to se mi moc nelíbí
3b) vložit video na střed a do stran dát místo černých pruhů stejné video, jen pro změnu s rozmazaným efektem = tohle je poměrně nová střihačská metoda, kterou jsem zaznamenal už i ve zpravodajství na ČT. Rozhodl jsem se tedy to také vyzkoušet. A potřeboval bych od Vás zpětnou vazbu. Nejvíce jsem tuhle metodu použil při tématu ruských výstupů a pak také místy u HTV. Zajímalo by mne, co na tuhle metodu říkáte, jestli se Vám zdá lepší než původně používaná metoda číslo 2 (ořez). Jelikož mám možnost všechno nastavit, můžu klidně příště udělat silnější, nebo naopak slabší efekt rozmazání. Řekněte si.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
dušan
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 4
Reputace: 0
Registrován: 28.7.2013 10:29
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od dušan »

Ahoj,
on je to vždycky nějaký kompromis. Ale kdybych si mohl vybrat, tak zatím na mě líp působí původní varianta č. 2. Ty rozostřené okraje mě trochu rozptylují - tím že mají podobný charakter jako vlastní video, tak mám občas pocit, že se tam taky něco děje a podvědomě tam kouknu... Ale může být, že je to jen otázka zvyku. Jinak zásadnější problém s tím samozřejmě nemám.
Ahoj Dušan
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. Mám velkou radost, že se tu registroval nový uživatel.
Díky moc za zpětnou vazbu a názor, cením si toho!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od tomas »

Opět krásná kosmonautická čtvrthodinka. Díky ti za ní. :tlesk:

K divácké otázce. Myslím, že ten efekt vypadá přirozeně. Pro ořez (čili možnost 2) bych byl jen v případě, že zdrojové video bude dostatečně kvalitní. To se ale u 4:3 videí moc nestává, protože jsou právě natočena starší technikou nebo zkreslena i vícenásobnou komprimací či konverzí.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Dugi »

Děkuju i tobě - jak za pochvalu, tak i za názor.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Matyn »

Mi se metoda, kterou jsi teď používal líbí, klidně bych to tak nechal.
Jinak díky za zpříjemnění prvního školního dne!
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Dugi »

Díky za názor, těší mne, že VV pomohly ke zpříjemnění začátku školy. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
zdenekjihlava
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 28.7.2013 11:17
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od zdenekjihlava »

:tlesk: jen tak dal :tlesk: uz se tesim za mesic :slint:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 48. díl - Srpen 2013

Příspěvek od Dugi »

Díky, v září se toho má stát docela dost. Snad to klapne. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“