47. díl - Červenec 2013

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od vai777 »

S tou sabotáží mě to napadlo, koneckonců jsem to tady na fóru už někam psal. Teď mě ale napadla ještě jiná možnost. Že to mohlo být podobně, jako u letadla Tu-144, které se zřítilo na aerosalónu v Paříži v roce 1973. Byl to prototyp a spěchalo se, aby se aerosalon stihl. Za sedadlem kapitána byl blok testovací avioniky, která mimo jiné ovládala i "canardy", tedy kachní plošky v přední části letadla. Kabely avioniky zapojovala jakási ženská (byl to proces, který trval několik týdnů) a uprostřed práce odešla na mateřskou. Protože se šturmovalo, nestihla nikoho zaučit a maník, co to po ní převzal, to dozapojoval, samozřejmě ale blbě. Výstupní kontrola to pustila ven, no a dopadlo to jak to dopadlo. V určitém režimu letu ty kanardy měly větší výchylky, než na kolik bylo éro konstruované.
Co když se tady odehrálo něco podobného? Nemoc, indispozice, střídání směn... Samozřejmě kontrola kvality to totálně zapinkala, o tom žádná...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od Samo1995 »

No pokiaľ viem, tak ten človek čo to montoval (alebo to mal montovať) mal pätnásťročnú prax a nad sebou dvoch nedriadených, ktorý tú prácu mali skontrolovať, plus ešte záverečná kontrola celého stupňa, snímkovanie... Je dosť divné, že neexistuje jediný snímok tých senzorov. :roll:
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od vai777 »

Tak fotky určitě existujou, akorát nejsou online. Zajímaly by mě zápisy z deníků prací. Jak je to ošetřeno v nich...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od tomas »

Konečně jsem si našel čtvrthodinu na VV.
Parádní záběry, skvělý komentář. :palec nahoru:

To je jiná, když má každá reportáž pro sebe víc jak 5 minut a ne jen takovou chvilku jako v DV. :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od Dugi »

To mám radost, že se ti to líbí. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od stana85 »

Tak nevím ale to srovnání SDO x IRIS se mi nezdá. Mám pocit že jde o dva snímky ale na různých vlnových délkách resp. přes jiné filtry.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od Dugi »

V tom srovnání jde hlavně o to, jak detailní snímky IRIS dělá. Vlnové délky jsou vedlejší.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od stana85 »

No podle mě je to dost podstatné. Na různých délkách vyniknou různé detaily. Když to přeženu tak je to jako kdybch srovnával Slunce ve viditelném světle a v o oblasti H-alfa
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od Dugi »

Sama NASA dala na web tohle porovnání, takže to zřejmě až tolik odlišné nebude.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: 47. díl - Červenec 2013

Příspěvek od stana85 »

Vím že to vydala NASA
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“