Gaia

Tady můžete diskutovat o družicích a sondách Evropské vesmírné agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Gaia

Příspěvek od Vaclavik »

Nezapomeňte taky na relativně významné zapojení českých vědců.
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Gaia

Příspěvek od Machi »

V současné době připravuji článek(články) o misi Gaia a rád bych se uživatelů tohoto fóra zeptal, jestli by je zajímala nějaká specifická věc o Gaie. Mě osobně zajímala samozřejmě spousta věcí a ty už jsem si zjistil (co šlo) a hodlám o nich napsat. Zajímalo by mě jestli ostatní mají podobné otázky na Gaiu a samozřejmě mě ještě více zajímají ty, co mě nenapadly. Pokud byste nějaké takové otázky měli, budu rád když je položíte, já na ně zkusím najít odpověď a tyto informace bych použil v článku (který by měl vyjít na místním blogu) a stručně bych na ně mohl odpovědět už nyní.
Předem děkuji!
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Gaia

Příspěvek od tomas »

Měl bych jednu otázku, klidně ji odpověz až v článku: Gaia bude "pouze" pasivně posílat to, co naskenuje, do pozemního střediska nebo bude dělat (respektive technici, kteří ji řídí), nějaký inteligentní výběr, na co se má zaměřit?

Myslím tím, jestli bude pouze sekvenčně projíždět oblohu a to, co bude mít zrovna v zorném poli, to zaznamená nebo se například pomocí gyroskopů bude natáčet na zajímavé části oblohy?
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Gaia

Příspěvek od Machi »

Díky za otázku!
Na tohle by asi bylo nejlepší nějaké video, jak se Gaia otáčí. Počítám, že nějaké bude na youtube, ale videa (animace) jsem ještě neprojížděl, to mě teprve čeká. Ale stručná odpověď zní - Gaia se s minimálními korekcemi otáčí kolem osy jednou za 6 hodin a během každé otáčky skenuje oblohu v úzkém pásu. Osa rotace se pomalu stáčí (díky precesnímu pohybu) a Gaia tak postupně oskenuje celou oblohu. Za pět let tak zaznamená téměř každou hvězdu, kterou zachytí palubní CCD, asi 50 až 100×. Takže žádné větší navádění není vůbec potřeba.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Gaia

Příspěvek od Dugi »

Technici v Kourou otestovali systém, který se postará o rozložení sluneční clony. Vše šlo výborně. Více fotek zde.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Gaia

Příspěvek od Dugi »

Start družice Gaia se odkládá kvůli dodatečným kontrolám.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Gaia

Příspěvek od Dugi »

Máme bližší informace o problémech, které způsobily odklad startu. jde o dva transpondéry, přes které se posílají data z družice na Zemi. Z družice se vymontují a pošlou na kontrolu do Evropy. Tím pádem je jasné, že se start v tomto okně nestihne, další je otevřené mezi 12. prosincem a 5. lednem.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Gaia

Příspěvek od Gubarev »

Pánové, já se tak těším! Teď jsem se misi trochu díval na zoubek a tetelím se blahem!
Úžasná a tolik potřebná mise. Snad už bude vše v pořádku a odložený start vyjde. :palec nahoru:
:slint: :slint: :slint:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Gaia

Příspěvek od Gubarev »

Machi píše:V současné době připravuji článek(články) o misi Gaia a rád bych se uživatelů tohoto fóra zeptal, jestli by je zajímala nějaká specifická věc o Gaie. Mě osobně zajímala samozřejmě spousta věcí a ty už jsem si zjistil (co šlo) a hodlám o nich napsat. Zajímalo by mě jestli ostatní mají podobné otázky na Gaiu a samozřejmě mě ještě více zajímají ty, co mě nenapadly. Pokud byste nějaké takové otázky měli, budu rád když je položíte, já na ně zkusím najít odpověď a tyto informace bych použil v článku (který by měl vyjít na místním blogu) a stručně bych na ně mohl odpovědět už nyní.
Předem děkuji!
Budeš se v článku věnovat i detailům mise samotné, nebo půjde víc o sondu jako takovou?
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Gaia

Příspěvek od Gubarev »

Ještě jedno foto z testování roztažení ochranného štítu:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Sondy“