Gaia

Tady můžete diskutovat o družicích a sondách Evropské vesmírné agentury

Re: Gaia

Příspěvekod Sajri » 22 zář 2018, 12:41

slappy píše:Gaia (a další satelity v bodech L2 a L1) pravděpodobně schytají meteorický déšť Draconid s hodinovou frekvencí ~3700 meteoroidů těžších než 10 mg po půlnoci na 9. října.

THE DRACONID METEOROID STREAM 2018: PROSPECTS FOR SATELLITE IMPACT DETECTION

Takhle napsané to vypadá fakt divně. Ta hodinová frekvence, přesněji řečeno zenitová hodinová frekvence (ZHR) je pojem, který se používá při pozorování meteorů na Zemi. Ten článek říká zhruba řečeno to, že při pozorování ze Země s rojem přilétajícím přímo z nadhlavníku (zenitu), za předpokladu, že celou hodinu vydrží Země v nejhustší části meteorického proudu (což taky neplatí) viděli bychom na celé obloze 3700 meteorů za hodinu. Celá obloha viděná z jednoho místa ovšem zaujímá oblast o poloměru několika set kilometrů.

Rozhodně článek neříká, že Gaia schytá 3700 zásahů za hodinu. V L2 bude hustota prolétajících meteorů něco přes 2 (slovy dva) na kilometr čtvereční za hodinu. Pravděpodobnost zásahu Gaia za jednu hodinu se odhaduje maximálně na asi 0.5%.
Sajri
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod slappy » 22 zář 2018, 13:38

Sajri píše:Rozhodně článek neříká, že Gaia schytá 3700 zásahů za hodinu. V L2 bude hustota prolétajících meteorů něco přes 2 (slovy dva) na kilometr čtvereční za hodinu. Pravděpodobnost zásahu Gaia za jednu hodinu se odhaduje maximálně na asi 0.5%.

Díky moc za vysvětlení! Já jsem totiž nepochopil jednotku km−2.h−1, a tak jsem použil tu s „úžasněji“ vypadajícím číslem 3700. Ale chtělo to formulovat alespoň se slovíčkem navíc: ... déšť Draconid s ekvivalentní hodinovou frekvencí ... Každopádně point je ten, že body L1 a L2 projdou letos hustší částí roje, než každoročně prochází Země, chápu-li to správně.
Naposledy upravil slappy dne 22 zář 2018, 15:36, celkově upraveno 2
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Sajri » 22 zář 2018, 14:13

slappy píše: Každopádně point je ten, že body L1 a L2 projdou letos hustší částí roje, než každoročně prochází Země, chápu-li to správně.

Jj je to tak (obrázek 2 v článku). Je to celkem zajímavá náhoda, že oba body projdou hustší částí roje, zatímco Země se trefí do hodně "řídkého" místa. Já jsem k tomu svému vysvětlení měl zas ještě připsat, že pokud by Země byla v místě L1 nebo L2, viděli bychom těch 3700 meteorů za hodinu.
Sajri
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod slappy » 13 říj 2018, 22:54

Gaia v L2 (i ostatní družice v L1) přežily outburst Drakonid v pořádku.
Gaia během maxima přerušila vědecké operace a byla přeorientována slunečním štítem směrem k přilétajícím částicím. #

Obrázek

Země, jak již bylo zmíněno, prošla mezi dvěma hustými proudy roje.
Přesto nad Evropou v noci 8./9. října byla zvýšená aktivita zaznamenána.

https://www.imo.net/wp-content/uploads/2018/10/20181008_33_Draconides_LITIK2.jpg

Pozorovali jste někdo letos Drakonidy?
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Geo » 14 říj 2018, 10:37

Já je sice nepozoroval, ale viděl jsem tři :-D
Geo
Aktivní nováček
Aktivní nováček

Příspěvekod jakubv » 11 lis 2018, 00:06