Otázky pro pracovníka NASA

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od vai777 »

Přátelé, jak jsem se už zmínil na skypeferenci, vyskytla se zajímavá možnost pro členy fóra.
Můj bratr momentálně studuje v Anglii. Na tom není nic zvláštního, nicméně ve stejné studijní skupině s ním je jistý Samuel Ramos, manažer pro IT a komunikaci ředitelství NASA. Vypadá jako velmi milý člověk, a tak mě napadlo, že bych se ho zkusil poptat na pár věcí ohledně agentury.
A tady je šance pro vás: pomozte mi s dotazy! ;) Pokud se chcete zeptat na něco, co souvisí s NASA, napište do tohoto vlákna.
Ještě předtím, než se spustí (jak předpokládám) lavina všech možných a nemožných dotazů, rád bych upozornil na několik okolností:
- pan Ramos je administrativním pracovníkem, nikoli operativním
- není jisté, zda a v jaké míře bude ochoten na otázky odpovědět (doufám, že jej bratr přesvědčí, ale pan Ramos je bezesporu hodně vytíženým člověkem, takže výsledek je ve hvězdách) a z toho vyplývá poslední kritérium pro dotazy:
- prosím jen o skutečně rozumné návrhy :naštvaný:
Je možné, že budu muset návrhy protřídit, vše bude záležet na ochotě pana Ramose. A ještě jednou zdůrazňuji možnost, že z odpovědí nebude nic. Nicméně jsem přesvědčen, že za pokus to stojí, taková příležitost se nenaskýtá každý den. ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od vai777 »

Přátelé, takže je jasno. Sam Ramos je skutečně ochotný odpovědět na dotazy, které vzejdou z našeho fóra.
Je tady ovšem jedna okolnost: veškeré jeho odpovědi budou pouze jeho osobním názorem, nikoli oficiálním názorem agentury (to je možná malé plus, protože oficiální názory agentury všichni znají, tohle bude lidský pohled na věc).
Sam také nabídnul, že pokud naše dotazy budou mimo jeho odbornost, poptá se kolegů.
Další nabídka zní rovněž zajímavě- jeden z jeho podřízených se angažuje ohledně "space weather", takže i z tohoto oboru bychom mohli získat zajímavé informace.
Takže teď je na nás, abychom měli pro Sama dostatek zvídavých otázek ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Dugi »

Já bych na tomhle místě chtěl vaiovi moc poděkovat ,že takovou věc zorganizoval.
A taky bych poprosil o to, abyste si každou otázku dobře promysleli. Jak psal vai, budeme posílat "jen skutečně rozumné návrhy" ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od tomas »

Ta moje otázka nebude asi z oboru pana Ramose, tak nevím, jestli ji pak použiješ.

Zajímá mě názor na výhled realizace VASIMRu. V jakém je vlastně stádiu realizace a kdy přijde ostré nasazení?

Díky Vai, že ses o tuhle skvělou příležitost, zeptat se přímo někoho z NASA, pokusil.

To, že to bude jeho názor nebo interní stanovisko bude právě skvělé. Pamatuju se, jak byl na Skypeferenci vsimonka z ESA, jehož odpovědi na základě interní šuškandy nás docela překvapily.
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od kudm05s »

Co se týče Vasmiru, tak jsem v nějakém dokumentu slyšel, že jeden z podstatných problému jsou úniky radiace do atmosféry, nevím zdali je technologicky možné je nějak filtrovat + další otázka co by se stalo v případě havárie tohoto zařízení.
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od StrambR »

Je to super možnost...ta se nesmí uspěchat ;) Jste domluveni na nějakém konkrétním termínu nebo máme čas? :-D Díky za odpověď...

A tak určitě bych se zeptal: Přistáli lidé na Měsíci? :lol: :lol: :lol: Just joke.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Dugi »

Přidávám svůj soubor dotazů:

ISS má zajištěnou existenci do roku 2020. NASA ale nedávno přikoupila další sedadla v lodích Sojuz, které bude tím pádem využívat do roku 2017. Má to znamenat, že NASA bude podporovat prodloužení životnosti stanice i po roce 2020? Přijde mi totiž trochu nešťastné, aby soukromé firmy mohly vozit k ISS posádku jen tři roky.

Jaké jsou postoje ostatních států, které se podílí na stavbě ISS ohledně prodloužení její životnosti? Je reálná možnost, že by Rusové po roce 2020 oddělili svůj segment od americké části stanice a založili tak vlastní stanici? Pokud by Evropa, Japonsko i Rusko chtěli dát od ISS po roce 2020 "ruce pryč", zvládla by ji NASA udržet sama?

Před několika lety jsem viděl vizualizace malého modulu - odstředivky pro ISS, který by měl simulovat gravitaci. Od té doby jsem o něm už ale neslyšel. Znamená to, že tato možnost definitivně padla, nebo existuje možnost, že se jednou odstředivkového modulu dočkáme?

Zaznamenal jsem neoficiální informace o tom, že by první pilotovaný let na raketě SLS mohl být posunutý z roku 2021 na rok 2019. Opravdu jsou tyhle spekulace založeny na reálném základě, nebo je to jen něčí výmysl?

--------

Taky jsem se při psaní otázek nechal trochu unést a mám dojem, že některé dotazy jdou mimo obor dotazovaného. Snad mu to tedy nebude příliš vadit. :oops:
A ještě jednou, vai, obrovský dík za tuhle možnost! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od michalkolesa »

Zeptejte se, zda zaměstnan KYNĚ v NASA umí plavat a zda tuto svojí dovednost dávají na obdiv mužům v tom velkém "simulačním" bazénu.

Jak je ten bazén vůbec dlouhý, široký, hluboký ? Jaké má bazénové technologie (protiproud), má přeliv nebo skimmer ?, Fak je výkonná filtrace je použit levná kartuš, nebo písková filtrace, či ozón nebo UV záření, ...
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Samo1995 »

to fakt??? Toto sú podĺa teba seriózne otázky???
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Pajos »

michalkolesa píše:Zeptejte se, zda zaměstnan KYNĚ v NASA umí plavat a zda tuto svojí dovednost dávají na obdiv mužům v tom velkém "simulačním" bazénu.

Jak je ten bazén vůbec dlouhý, široký, hluboký ? Jaké má bazénové technologie (protiproud), má přeliv nebo skimmer ?, Fak je výkonná filtrace je použit levná kartuš, nebo písková filtrace, či ozón nebo UV záření, ...
o muj bože :Drbe se na hlavě: :o
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“