Otázky pro pracovníka NASA

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Gubarev »

Ok, projedu to pozpatku, i kdyz se prave, jako neplavec, trochu obavam... ;) :)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 171
Reputace: 0
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Registrován: 2.5.2013 20:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od dominog »

GUBAREV píše:Panove, nejdriv omluva - v ty neustaly hektice uz to poradne nestacim sledovat, jak se vyviji tohle vlakno,
a mam malou prosbu, pokud na to vubec mate cas. Mate uz sesumirovane nektere dotazy? Bylo by mozne
je treba sem nahodit a tim udelat jakysi "rozcestnik" v case? Me parkrat napadla otazka - samozrejme
treba cestou do prace, nic jsem si, blbec, nepoznamenal a pak marne premyslel, co ze to bylo...
Seznam by mi (a verim, ze nejen me) pomohl utridit si myslenky a vubec zjistit, jak se cela vec ma.
Z ciste profesne-deformacniho hlediska by me MOC zajimaly i presne formulace v AJ.

PS: Pro me by to byla obrovska inspirace, pac casto prudim svymi dotazy v anglictine a mnohdy je to
nejen dobrodruzne, ale i celkem pracne, vyjadrit se presne nejen v ramci "profesniho" zargonu, ale
hlavne v celkove stavbe vety tak, aby se clovek nemusel "stydet". (uvozovky jsem zvolil proto, ze z
vlastni zkusenosti vim, jak jsou ti nejvetsi odbornici tolerantni, ale preci jen, spis se pak stydim ja,
pokud s casovym odstupem najdu hloupou/zbrklou chybu.)
Diky moc a drzim palce!
jsem podobnej typ taky jsem měl sem otazky naštěstí se uz na ně 2 lidé dotázali :klaní se: :palec nahoru: když si na něco vzpomenu budu si to muset nějak psat :oops: neborte to važně a na nic mi v tomhle přispěvku nis nepište dík :slint:
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od vai777 »

Přátelé, doba pokročila, myslím, že je načase Samu Ramosovi poslat naše dotazy. Není jich mnoho, ale jsem rád, že se alespoň někteří pokusili své dotazy zformulovat.
Po dohodě jsme se rozhodli, že na konci týdne otázky shrneme a pošleme Samu Ramosovi. Takže tohle je poslední možnost zeptat se na fakta ohledně NASA a jejich aktivit, o kterých byste rádi zjistili něco více.
Pokud máte ještě nějaké otázky, nebojte se je napsat!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Gubarev »

Tak ja to jeste zkusim...

To, ceho jsem se obaval se naplnilo.. :)
Zapocal jsem listovat historii tohoto klubu, ale utopil jsem se v rakovnickem bazenu s pracovnici NASA,
ktera umi plavat lip, nez ja. Toz jsem cteni prerusil a za sebe zkusim otazku. Pokud se uz objevila,
nebo je irelevantni, neni co resit.

Zajimala by me otazka budoucich planu NASA na detektory vsech druhu kosmickeho zareni v rozmezi
dejme tomu 15-30 let, jez planuji vypustit do vesmiru (na jakychkoli drahach) A kdyby to slo - ohledne
JWST bych zkusil uz jen tu jedinou palcivou otazku (i kdyz jde o spolecny projekt s ESA a CSA) - ale jak
to vidi oni:
Jak to ted skutecne vypada s terminem vypusteni? Je vubec realne?
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Pajos »

GUBAREV píše:Tak ja to jeste zkusim...

Jak to ted skutecne vypada s terminem vypusteni? Je vubec realne?
Mám ten pocit že při nedávném projednavani rozpočtu, JWTS tostal přislíbenou silnou injekci peněz, čímž mě tahle otázka přijde zbytečná
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Gubarev »

Asi mas pravdu. JWST a LISU by mozna bylo lepsi vynechat.
(Z projektu LISA uz skoro vystoupili)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od tomas »

Mě by zajímalo, jestli se neplánuje tzv. vyhlídková EVA z ISS. Čili, že by kosmonauti natočili celou stanici zvnějšku. Jeden by dělal průvodce a druhý kamaramana. Vím, že jsme se o tom bavili. Každá EVA je poměrně náročná a tak se ven leze jen když se musí. Ovšem poté, co jsem shromáždil kvůli článku o skafandrech velké množství informací a vyprávění kosmonatů, kteří kosmické vycházky realizovali, mi ten dotaz tak nereálný nepřijde.

Příprava na odpojení kosmické lodi také není jednoduchá záležitost a přece se realizovala "jen" kvůli tomu, aby Sojuz nafotil ISS, když byl u ní shodou okolností zároveň zadokován raketoplán, ATV, další Sojuz a Progress.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od Snoopy »

Asi trochu pozdě, ale patří "Otázky pro pracovníka NASA" do Ruské sekce?
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od tomas »

Ony patří všude, protože se blíží jejich uzávěrka, tak jsme je dali jajko tzv. globální téma. To znamená, že se objevují na celém fóru.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Otázky pro pracovníka NASA

Příspěvek od tomas »

Měl bych jeden dotaz z oboru pana Ramose. Vím, že o tom asi nemůže napsat moc podrobně kvůli bezpečnosti, ale přesto: Jak mají řešen bezpečný přenos souborů do sítě DSN a z/do ISS? Na ISS je sice internet, ale předpokládám, že asi zrovna dvakrát volný nebude. Astronauti se určitě volně do internetu nedostanou a zároveň nikdo se přímo nedostane k nim, takže on-line služby na ISS asi využít nejdou? Spíš to asi bude přeposílání přes nějaký zabezpečený kanál nebo se mýlím?

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“