Kosmonautika - přednášky

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Obrázek

Ženy v kosmu - tentokrát v Brně!
Bude to již padesát roků, co se do vesmíru vydala první žena - ruská kosmonautka Valentina Tereškovová. Tkadlena, amatérská parašutistka a komsomolská funkcionářka s hezkou tváří svůj let příliš nezvládla - možná i proto se další žena vydala do vesmíru až o dlouhých 19 let později.
Do dnešních dnů bylo ve vesmíru 56 žen z osmi států světa. Několik jich zahynulo při haváriích kosmických strojů, ale další slouží na nejdůležitějších funkcích v kosmickém programu.
Mají ženy stejné předpoklady pro práci v kosmu jako jejich mužští kolegové? A je vůbec vhodné, aby ženy do vesmíru létaly?
Jaké budou pozice a úkoly žen při budoucích dlouhých objevitelských cestách na Mars či jiná místa známého vesmíru? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?
Nejenom na tyto otázky se vám pokusí odpovědět Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Srdečně zvu na přednášku v Moravské zemské knihovně Brno (konferenční sál, Kounicova 65a, Brno) ve čtvrtek 4.4.2013 od 17 hodin.
Více na http://www.mzk.cz/sluzby/akce/zeny-v-kosmu
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Přednáška "Ženy v kosmu" - znovu v Praze...

Obrázek
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Pozvání mladým Ústečákům - http://cafenobel.ujep.cz/

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Pozvánka na středu 29.5. do Plzně

Obrázek

http://hvezdarna.plzen.eu/program/index.asp
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »



Více na http://cafenobel.ujep.cz/novinky/vesmir ... icich.html

11. července 2013 od 18.00
Co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá aneb Kosmonautika převážně nevážně
Létat do kosmu je zodpovědná a nebezpečná práce. I při ní si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak odpočívají, jak se baví a jak spí? Jak si vaří oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? Nepracovním životem kosmonautů na kosmické stanici vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

18. července 2013 od 18.00
Medicína ve vesmíru a z vesmíru/ Projekt Hydronaut
Na palubě Mezinárodní kosmické stanice posunují astronauti hranice lidského poznání v mnoha oblastech vědy. O lékařském výzkumu na oběžné dráze a péči o zdraví astronautů bude vyprávět odborník na medicínu v extrémních podmínkách a popularizátor vědy Pavel Boháček. Matyáš Šanda představí svůj projekt experimentální podvodní stanice a vědecké laboratoře Hydronaut.

25. července 2013 od 18.00
Cesta na Mars: Současný a budoucí výzkum rudé planety
Mars byl jedním z prvních těles sluneční soustavy, ke kterému vyslal člověk automatické kosmické sondy. Zájem odborníků o Mars nijak neopadá ani dnes, ba naopak je u rudé planety rušno. V příštích letech bude využito každé příhodné startovací okno pro vyslání další sondy. Velkým plánem pro příští desetiletí není bohužel přistání člověka, to je zatím v nedohlednu, ale automatický návrat vzorků z Marsu. Půjde nejenom o technickou výzvu, ale také o ukázku manažerského umu, kdy bude potřeba skloubit zájmy několika kosmických mocností. A kdoví, třeba to bude předstupeň onoho vysněného pilotovaného letu k rudé planetě. O výzkumu Marsu pohovoří Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Wopat »

Planetární geolog James Rice, který bude mít v ČR přednášky "Na Řadě je Mars"



Všechny příšpěvky ohledně této série přednášek jsou ve vlákně Doporučené odkazy. Možná by bylo vhodné přesunout je sem.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Wopat »

Andrew Feustel o projektu Na řadě je Mars

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Snoopy »

Wopat píše:Planetární geolog James Rice, který bude mít v ČR přednášky "Na Řadě je Mars"

Všechny příšpěvky ohledně této série přednášek jsou ve vlákně Doporučené odkazy. Možná by bylo vhodné přesunout je sem.
V sobotu 21.9. bude od 20 hodin v Hyde Parku civilizace. Otázky můžete posílat už teď na jejich web http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hy ... ivilizace/
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Wopat »

Dnes jsem navštívil přednášku s dr. Ricem v Ostravě. Zde je stručný obsah:

Přednáška, jak už víte nesla název Na řadě je Mars. Samotná prezentace se pak jmenovala Dare to Dream, tedy Odvažte se snít. Celá přednáška se nesla v tomto duchu a byla tak spíše jakousi motivací a inspirací pro mladé studenty, než výčtem faktů, zajímavostí nebo nějakých novinek. Dr. James Rice v úvodu řekl pár slov o sobě a o tom, co ho k této práci dovedlo. Ve svých deseti letech viděl přistání Apolla 11 a začal snít o vesmíru. Poté následovala krátká pasáž o Robertu Goddardovi a Wernheru von Braunovi a jejich snech, které přetvořili ve skutečnost, ačkoli nebyli géniové či excelentní studenti. Následovalo pár slov o lidské zvídavosti a snění, které ženou vpřed průzkum a vědecké bádání a pak jsme se konečně dostali k Marsu. Zaznělo několik obecných slov a základních čísel o Rudé planetě. Zde mě zaujalo porovnání rozlohy - Mars má přibližně stejnou plochu jako všechny kontinenty na Zemi. A taková Afrika má přibližně stejnou plochu jako Měsíc. Tento fakt byl, bohužel, jedinou novou informací, kterou jsem si z přednášky odnesl. Poté se dr. Rice jen velmi zběžně dotknul průzkumu Marsu vesmírnými sondami a nakonec zaznělo pár nejdůležitější faktů o dvojčetech Spirit a Opportunity. A to bylo, pánové, vše. :(

Celá přednáška netrvala více než hodinu, z toho ta část o Marsu zabrala asi polovinu. Přednáška byla tlumočena, takže výsledný čas byl dvojnásobný. A zde bych se ještě pozastavil. Ten tlumočník mě občas zvedal ze židle. Na jednu stranu klobouk dolů před jeho výkonem. Zapisoval si mnohdy i několik minut monologu a pak jej téměř doslova přeložil. O tom žádná. Ale mohl se s tématem alespoň trochu seznámit předem nebo tam mohli dát člověka, který alespoň ví o čem je řeč. Mluvit o Olympus Mons jako o kráteru, u fotky Apolla s LRV říct, že je tam Neil Armstrong a na známé fotce, kde stojí dvě osoby mezi vozítky Sojouner, MER a MSL, označit Curiosity jako Opportunity, když deset minut předtím se o MERech mluvilo jak o dvojčatech.... Sorry, ale to mi fakt zvedalo tlak.

Na přednášku jsem se docela těšil, ale upřímě, mé dojmy jsou spíše negativní. Projev dr. Rice byl příjemný a poutavý, sem tam okořeněný vkusným vtipem, ale náplň a rozsah byli opravdu chabé. Já osobně bych přes půl světa kvůli přednesení tohohle určitě nejel. Po přednášce už to jen okořenili některé stupidní dotazy týkající se antigravitace nebo otázky, jejichž odpověď během přednášky zazněla. V supermoderní aule nacpané k prasknutí, kde jsem se při vstupu cítil jako hlupák mezi vzdělanými, jsem se tak nakonec cítil jako mezi idioty ze školky. To už ale kolem mě více lidí kroutilo nevěřícně hlavami. Na závěr byl puštěn slíbený dokument o kolonizaci Marsu. Čekal jsem něco nového. Po úvodní znělce jsem ovšem zjistil, že se jedná o díl z velice známé série The Universe od History. Tak to už jsem se zvedl ze židle a odešel, protože jsem to už viděl a kdybych to chtěl vidět znovu, tak kvůli tomu nejezdím 100 kilometrů.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Fidas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Reputace: 0
Registrován: 21.1.2013 14:34
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Fidas »

Taky jsem tam byl a přesně jak říkáš... No asi jsem čekal něco více odborného.

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“