Záznamy přednášek o vesmíru

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od marekS »

Niečo pre pametníkov a veteránov.Starý VHS záznam - Jiří Grygar, Žeň objevů 1988 :)

Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od marekS »

Žeň objevů 2015.
50 jubilejní výjimečná přenáška Jiřího Grygara z brněnského planetária ,záznam.



davam to aj sem aby sa nezabudlo
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od matej »

Od 42 min. sa začína a od 47 min. je to aj príjemnejšie počuteľné.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Máte-li zájem o vesmír v souvislosti s fyzikou, kosmologií a astronomií, doporučuji ke zhlédnutí přednášku Miroslava Havránka o Antihmotě na Zemi a ve vesmíru:
https://www.youtube.com/watch?v=ubwzbPI ... e=youtu.be

Od stejného autora si dovolím doporučit i přednášku o inflační kosmologii:
https://www.youtube.com/watch?v=9x2WriLD-Oc
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Fuji
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 24
Reputace: 0
Bydliště: Chomutov
Registrován: 13.12.2014 14:56
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od Fuji »

Snad sem. Nevím jestli nebudu popotahován za OT.
Přečetl jsem si na iDnesu článek Technet.cz "Devátá planeta neexistuje. Jiřímu Grygarovi se nezdá převratný objev". OK.
Grygar je pro mě osobně přes 30 let ikona popularizace vědy. Okna vesmíru, každoroční Žeň objevů, cyklus na ČR Leonardo, práce v Sisyfu atd. Spousta z Vás je na tom snad podobně. Prostě můj mentor v oblasti vědy, nejen astrofyziky.
Oč byl článek kratší, tím hustější byla diskuze po ním. Upřímně nevím jestli mi má být těch přispěvatelů líto, povrchnost, blbost a sláma čučí z jejich příspěvků. Spíš vítězí chuť jednu jim střelit. Jak říkala moje babička "až se jim hlava otočí kousavým dozadu". Za sebe mohu říct jen: Vivat Grygar!
A omluvte mě, že jsem se ventiloval právě zde. Ovšem kde jinde, než ve spolku lidí podobně postižených jako jsem já. A ve kterých pan Grygar možná pomáhal nastartovtl Vaše současné zaujetí pro vědu a kosmickou techniku.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Fuji píše:Snad sem. Nevím jestli nebudu popotahován za OT.
Přečetl jsem si na iDnesu článek Technet.cz "Devátá planeta neexistuje. Jiřímu Grygarovi se nezdá převratný objev". OK.
Grygar je pro mě osobně přes 30 let ikona popularizace vědy. Okna vesmíru, každoroční Žeň objevů, cyklus na ČR Leonardo, práce v Sisyfu atd. Spousta z Vás je na tom snad podobně. Prostě můj mentor v oblasti vědy, nejen astrofyziky.
Oč byl článek kratší, tím hustější byla diskuze po ním. Upřímně nevím jestli mi má být těch přispěvatelů líto, povrchnost, blbost a sláma čučí z jejich příspěvků. Spíš vítězí chuť jednu jim střelit. Jak říkala moje babička "až se jim hlava otočí kousavým dozadu". Za sebe mohu říct jen: Vivat Grygar!
A omluvte mě, že jsem se ventiloval právě zde. Ovšem kde jinde, než ve spolku lidí podobně postižených jako jsem já. A ve kterých pan Grygar možná pomáhal nastartovtl Vaše současné zaujetí pro vědu a kosmickou techniku.
Jsem členem výboru klubu skeptiků Sisyfos, takže bych měl Grygara přirozeně hájit. Jenže tady je to problém. Přiznávám, že jsem nečetl tento rozhovor. Kdyby řekl, že si nemyslí, že devátá planeta existuje, je to v pořádku, on ovšem několikrát jinde řekl, že existovat nemůže, protože by ji už dávno objevili, což pravda tak úplně není. Viz tato přednáška: https://www.youtube.com/watch?v=lH_ZjiUQWhY
Bohužel tento záznam je už trochu starší, ale stejný fyzik přednášel na stejné téma před týdnem pro naši sekci Sisyfa a bude z toho rovněž rozšířený aktualizovaný záznam.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od lamid »

Jiri Grygar je osobnosť, celebrita v pravom slova zmysle.
Je to jeho názor a môže sa mýliť.
Až objavenie P9 potvrdí hypotézu Mikea Browna a Konstantin Batygin.
Dovtedy má pravdu.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

lamid píše:Jiri Grygar je osobnosť, celebrita v pravom slova zmysle.
Je to jeho názor a môže sa mýliť.
Až objavenie P9 potvrdí hypotézu Mikea Browna a Konstantin Batygin.
Dovtedy má pravdu.
Má pravdu v tom, že ta planeta nemusí existovat, nemá pravdu v tom, že nemůže existovat. To jsou dvě rozdílná tvrzení. Pokud by prohlásil, že si nemyslí, že planeta 9 existuje nebo že důkazy pro její existenci neshledává prozatím přesvědčivými bylo by to zcela v pořádku.

A jinak, to, že je Jiří Grygar osobnost a celebrita naprosto nemá vliv na to, zda to o čem hovoří je nebo není pravda. I velcí vědci, nositelé Nobelových cen se mýlili a mýlili se zcela zásadně. To, že je Grygar osobnost a proto má pravdu není zrovna moc skeptické. Ano, pokud hovoří o tématu jemuž rozumí je pravděpodobnější že má pravdu vyšší než u naprostého laika, ale neznamená to, že má pravdu určitě. Mohu jmenovat příklady vynikajících fyziků, kteří se zcela mýlili.

A taky mohu citovat své kolegy biology, kteří se chytali za hlavu, když Grygar mluvil o možnosti života na Marsu. Nebo mohu jmenovat své vážné výhrady k pořadu Okna vesmíru dokořán, které mám z pozice fyzika věnujícího se obecné teorii relativity, zvláště k dílu o gravitačním vlnám. Ale pro tuto chvíli je to irelevantní.

Jen říkám, že Jiřího Grygara si velmi vážím a dost mne štve neustálé útočení na jeho osobu v mnoha věcech, které jsou jeho osobními názory (Sisyfos a náboženství). Ale pokud říká něco co není v pořádku v oblasti vědy je v pořádku na to upozornit a to že je velká osobnost na tom nic nemění.

P. S. Zmíněný článek na Technetu jsem podrobně pročetl. Na rozdíl od jiných článků dávám Jiřímu Grygarovi k dobru, že tam nezmiňuje, že planeta 9 nemůže existovat, ale že soudí, že neexistuje, to je jasný krok správným směrem. Nicméně vznáší tam tři námitky a na všechny tři Jaroslav Kousal ve výše zmíněné přednášce odpovídá a ukazuje, že to není tak jasné. Doporučuji se tedy na přednášku podívat, vyslechnout argumenty obou stran, zhodnotit je a nevěřit jen panu Grygarovi, bez ohledu na to že je velká osobnost. :) ;)

Nicméně naprosto souhlasím v tom, že diskuze pod článkem je až na výjimky naprosto otřesná.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Fuji
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 24
Reputace: 0
Bydliště: Chomutov
Registrován: 13.12.2014 14:56
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od Fuji »

Pokud jde o polemiku nad názorem na devátou planetu tak to je v pořádku. Ostatně mě, řekněme rozhovor pana Grygara, vyzněl jako polemika, tvrdá polemika, ne konstatování. Do úplně jiné roviny může posunout vyznění článku i titulkář. Tak jako u zmiňovaného článku. A ozýval jsem se především kvůli neúrovni diskutujících pod ním. Vlastně budu radši pokud si ji nebudete dohledávat, je to opravdu hnusný čtení.
P.S.
Hle! Píšíc, byl jsem předběhnut Tvým editem. Dík za něj. Jinak Pátečníci jsou mým oblíbeným zdrojem a vždy se těším kdy mě Ty nebo Jelena pozvete ke sledování další zajímavé přednášky. Mám za dobu sledování už pěknou hitparádu, top10 nebo topchart autorů. Ale to až se tady třeba někdy v budoucnu rozproudí diskuse nad přednáškami. Díky Vám za popularizaci na Youtube, pro "venkovana", který se namůže dostavit naživo, je to parádní služba.
P.P.S
Asi se mi nějak Kosmonautix zakuckal. Když jsem začal psát byla vidět na stránce jen reakce na mě. Po odeslání jsem zahlédl P.S. v příspěvku nad mým a myslel, že je to edit původní reakce. Omluva za trochu zmatení, zauzlování, popojedem :-D
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Záznamy přednášek o vesmíru

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Fuji píše:Pokud jde o polemiku nad názorem na devátou planetu tak to je v pořádku. Ostatně mě, řekněme rozhovor pana Grygara, vyzněl jako polemika, tvrdá polemika, ne konstatování. Do úplně jiné roviny může posunout vyznění článku i titulkář. Tak jako u zmiňovaného článku. A ozýval jsem se především kvůli neúrovni diskutujících pod ním. Vlastně budu radši pokud si ji nebudete dohledávat, je to opravdu hnusný čtení.
P.S.
Hle! Píšíc, byl jsem předběhnut Tvým editem. Dík za něj. Jinak Pátečníci jsou mým oblíbeným zdrojem a vždy se těším kdy mě Ty nebo Jelena pozvete ke sledování další zajímavé přednášky. Mám za dobu sledování už pěknou hitparádu, top10 nebo topchart autorů. Ale to až se tady třeba někdy v budoucnu rozproudí diskuse nad přednáškami. Díky Vám za popularizaci na Youtube, pro "venkovana", který se namůže dostavit naživo, je to parádní služba.
P.P.S
Asi se mi nějak Kosmonautix zakuckal. Když jsem začal psát byla vidět na stránce jen reakce na mě. Po odeslání jsem zahlédl P.S. v příspěvku nad mým a myslel, že je to edit původní reakce. Omluva za trochu zmatení, zauzlování, popojedem :-D
Zřejmě bych měl dodat, diskuze pod článkem je naprosto strašná, ale co by člověk čekal. Na Technetu jsou sice diskuze mnohdy o něco lepší než jinde, ale zrovna u Jiřího Grygara mne spousta názorů mimo téma bohužel zrovna nepřekvapuje. Řeči o Sisyfu a Grygarově víře... nechápu jak to souvisí s tématem, ale co bych čekal. Diskuze pod vědeckými články na zpravodajských serverech je obecně lepší moc nečíst. A ano, tahle část byla reakce na tebe, ale už jsem měl rozepsaný minulý příspěvek, připsal jsme to tedy tam.

S titulkářem souhlasím, několikrát jsem se už podivil co dokázali zase vymyslet za výplody...

Jinak díky moc za pochvalu organizace Pátečníků a našeho programu, velmi si toho vážím a pochvalu vyřídím i kolegyni. :) Zrovna příští týden třeba bude člen tohoto fóra Michal Václavík povídat o misích Exo Mars a misi Mars Sample Return, ale z toho záznam určitě nebude, protože Michal si nepřeje jeho pořízení.
Jinak záznamy většinou jsou, ale jak už jsem psal jinde, mnohdy se objeví dlouho po uskutečnění přednášky. A za popularizaci na YouTube je potřeba poděkovat hlavně našim kameramanům Ludvíku Hájkovi a Romanu Hegerovi. :)

P. S. V tomto vlákně Popularizace vesmíru je i téma Pátečnické přednášky, kam dávám pozvánky na přednášky související s vesmírem a chci tam dávat i jejich záznamy. Pokud by se ti chtělo, můžeš vypsat svoje oblíbené přednášející tam. Říkal jsi, že jich máš 10, tak jsem docela zvědavý na složení. :) Samozřejmě k názorům publika přihlížíme i v dalším zvaní jednotlivých lidí. Uvítáme i návrhy na další přednášející nebo témata. :)
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“