Vystoupení v médiích

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Dneska jsem byl hostem ve studiu našeho vysočinského studia ČRo Region. Řeč byla o exoplanetárním objevu, plánu SpaceX na oblet Měsíce, ale i o letu Vladimíra Remka.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3812937
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
PepaSFI
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 28
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina
Registrován: 3.3.2016 19:54
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od PepaSFI »

Částečně jsem sledoval v práci, jenže jsem byl zaneprázdněn vrávoráním na žebříku a lomcováním kabelem který se kolegům povedlo urvat jeřábem, takže teď poslouchám záznam.
Tuhle jsem kolegovi poslal odkaz na přenos startu Falconu a byl z toho nadšený, prý když to vidí ve zprávách tak jako dobrý ale naživo, s komentářem to má jiný grády. Prý, ten člověk to komentuje jak mistrovství v hokeji :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Tak to jsi měl tedy velmi veselou službu :-)
Jo, tak to mám radost, že to dokáže diváky zaujmout. Jasně, není to pro každého, někdo dá přednost originálu,ale těší mne, že si to našlo cílové publikum, které to ocení.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Dneska jsem byl hostem ve studiu našeho vysočinského studia ČRo Region. Řeč byla o exoplanetárním objevu, plánu SpaceX na oblet Měsíce, ale i o letu Vladimíra Remka.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3812937
Experiment Morava-Splav byl materiálový experiment na zkoumání kovových slitin a skel (u pozdějších experimentů). Už sám název tomu napovídá - "splav" v ruštině znamená "slitina". Takže nešlo o krystalizaci makromolekul, např. proteinů, které se dají využít v medicíně.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Ale pozdější využití tam být mělo, ne? Vím, že se tam tavil chlorid olovnatý v roztoku chloridu měďnatého a chloridu stříbrného, ale ta obecná znalost krystalizací pak měla být využitelná v medicíně. Nebo se pletu?
Vím, že jsem to tam smotal oboje dohromady, ale myslím, že tohle měl být první krok k dalším experimentům, které už měly mít tohle využití.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Ale pozdější využití tam být mělo, ne? Vím, že se tam tavil chlorid olovnatý v roztoku chloridu měďnatého a chloridu stříbrného, ale ta obecná znalost krystalizací pak měla být využitelná v medicíně. Nebo se pletu?
Vím, že jsem to tam smotal oboje dohromady, ale myslím, že tohle měl být první krok k dalším experimentům, které už měly mít tohle využití.
Ne, jde o absolutně odlišné experimenty a postupy za řádově vyšších teplot, při kterých už dávno dochází k denaturaci proteinů.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Jo, šlo mi jen o ty základní principy krystalizace ve vesmíru, je mi jasné, že proteiny nemůžeš zahřát na stovky stupňů :-). Asi jsem vycházel ze špatného zdroje. Díky.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Záznam telefonického vystoupení na České televizi začíná v čase 10:45. Akorát jsem udělal chybu, když jsem řekl,že se provoz ISS prodlužuje vždy o 2 roky. reálně jsou to samozřejmě roky 4. :?
P.S. Moderátorka mne docela překvapila tím, kam až jsme se dostali, původně to mělo být jen o samotném dnešním výstupu. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Dneska krátký telefonický vstup do ČRoPlus na téma Peggy Whitson a prodloužení jejího kosmického pobytu. Začátek 26:20.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Po delší době zase jeden delší rozhovor pro Český rozhlas Plus - pořad Leonardo plus. Skoro hodinu jsme si povídali o aktuálním dění - od SpaceX, přes asteroidy až po ISS, nebo indický rekord. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“