Ostatní zajímavosti

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Dugi »

Sem patří diskuse o všech popularizačních materiálech, které se nedají zaškatulkovat do žádné z výše nabízených kategorií. Nedá se vyloučit, že v případě zájmu o některé téma pro něj vytvoříme novou sekci.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Co nás čeká v roce 2010

Příspěvek od Dugi »

Představovat vám osobu Marcela Grüna je asi nošením dřeva do lesa. Tento přední český popularizátor kosmonautiky, ředitel pražského planetária v Královské oboře a petřínské Štefánikovy hvězdárny je totiž osobou mediálně velmi známou. Jako odborníka si jej do svého vysílání pozval i Český rozhlas do svého pořadu Planetárium aby pohovořil o tom, na co se můžeme v roce 2010 v oblasti průzkumu vesmíru a hlavně pilotovaných letů.
Ing. Grün v jedenáctiminutové nahrávce mluví jak o očekávaných letech k ISS, tak i o startech některých zajímavých sond. Vyjádří se i k otázce odchodu raketoplánů do výslužby a návratu člověka na Měsíc. Pokud vás tedy zajímá co s sebou má přinést rok 2010, poslechněte si tuto nahrávku (5,3MB - mp3).

P.S. Jedná se o první díl, druhý se tu objeví pravděpodobně za týden.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Co nás čeká v roce 2010 - 2. díl

Příspěvek od Dugi »

A je tu slibovaný druhý díl z Planetária Českého rozhlasu, kde Ing. Marcel Grün hovoří o letošních plánech, co se týče zkoumání planet od Země vzdálenějších. Stejně jako v prvním díle se dozvíme mnoho zajímavých informací a zjistíme, že v roce 2010 se máme opravdu na co těšit. Pokud vás tedy zajímá co s sebou má přinést rok 2010, poslechněte si tuto nahrávku (6,5MB - mp3).
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
spacedaniel
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 80
Reputace: 37
Registrován: 2.9.2010 20:25
Re: Ostatní

Příspěvek od spacedaniel »

Vážení přátelé., přeji pěkný večer a pro ty co budou moje slova číst zítra ráno pak tedy pěkný den. Děkuji vám za vaší návštěvu na mém blogu www:spacedaniel.blog.cz
Jsem rád, že se to co "páchám" někomu z vás líbí. Budu-li mezi vás nějak přijat pak nebudu proti a pokud budu moci pomoci pak pomohu .
Daniel
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ostatní

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám Tě na našem fóru, jsem opravdu moc rád, že se nám tu registrují další uživatelé a fórum pomalu začíná ožívat.
Tvůj web jsem navštívil a skutečně se mi moc líbí. Mám velkou radost, že se v dnešní době někdo věnuje popularizaci průkopníků kosmonautiky, kteří byli těmi pravými a nefalšovanými hrdiny. :palec nahoru:
Jinak Tě pochopitelně mezi sebe přijímáme. A moc rádi. Každého uživatele si moc vážíme. :)
P.S. My si tady na fóru všichni tykáme, ale pokud Ti to z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, nemám problém s tím udělat výjimku. Stačí se ozvat. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Seznam sond

Příspěvek od Dugi »

Vyznat se ve všech sondách a družicích je někdy docela náročné. Proto jsem moc rád, že jsem našel obrázek, který přehledně ukazuje, kde pracuje která sonda. Na obrázku najdeme i informace o chystaných projektech.
Po kliknutí se vám obrázek ukáže v plné velikosti.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Ostatní zajímavosti

Příspěvek od tomas »

Tohle jsem nevěděl, kam umístit, tak to snad patří sem.

V Namibii, v blízkosti jedné z vesnic spadl z nebe tajemný objekt, píše německý časopis Focus.
Dutá kovové koule spadla v blízkosti vesnice na severu, asi 750 km od hlavního města Namibie, Windhoek. Váží 6 kg a má průměr 35 cm. Byla nalezena 18 m od údajného místa dopadu - 4 m širokého a 33 cm hlubokého kráteru.
Obrázek
Namibie už kontaktovala NASA a ESA.
zdroj:novosti-kosmonavtiki.ru

Vypadá to na pěkně zpečenou tlakovou nádobu. Rozhodně bych to, být jimi, bez dýchacích přístrojů neotvíral. Takový dimethylhydrazin by nebyl moc příjemný. Že by už se rozpadal Fobos-Grunt ? :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Dugi »

Zajímavé. :o Vypadá to jako pozůstatek nějakého masivního satelitu. Ale poslední dobou se o žádném podobném zániku nemluvilo. :Drbe se na hlavě:
FG to asi nebude, ten ještě pár dní kroužit bude, ale tohle je opravdu zajímavý a pozoruhodný kousek. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od baranka »

Kosmonautické výhledy nejen do roku 2012 - 1. část
http://www.rozhlas.cz/planetarium/astro ... va/1003018
Povídání plánech kosmonautiky na rok 2012 a vzdálených i blízkých cílech výzkumu vesmíru s Marcelem Grünem,
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Dugi »

Hezky sepsáno, už se těším na další týden, kdy přijde druhý díl :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“