Doporučené odkazy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Dugi »

Známe, ale i tak díky za odkaz. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od vai777 »

Přidám ještě jeden. Našel jsem kolekci transkriptů a debriefingů misí Mercury, Gemini a Apollo (i když u Apoll bych dal přednost spíše Apollo Flight Journal). Nicméně počin je to úctyhodný a zajímavý:

http://www.scribd.com/collections/29228 ... pts?page=1

Příjemné počtení!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od tomas »

To je dobrý odkaz. Na kompletní přečtení je toho poměrně hodně, ale rozhodně se to hodí při ověřování některých historických skutečností. Škoda, že je to jen naskenované a nikoliv převedené nějakým OCR softwarem, aby se v tom dalo vyhledávat. Každopádně dík.
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Bojodun »

Měl bych takový dotaz, týkající se NASA world wind, nevěděl jsem kam to hodit tak ho napíšu sem. Nemáte někdo informace jestli NASA nepřestala ww podporovat, popř. neprochází nějakou přestavbou? Spousta věci mi tam totiž nefunguje, hlavně jde o science visualisation center(v podstatě jediný důvod, přoč nepoužívat pouze google earth), což je asi nejzajímavější featura celého ww, jenže ta mi již týden hází conection error, Nevíte tedy jestli jesti je problém na straně NASA, nebo mám něco špatně nastavené já?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Dugi »

World wind bohužel nepoužívám, takže ti neporadím, ale snad se ozve někdo, kdo by měl osobní zkušenost.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od tomas »

Českému rozhlasu Leonardo poskytl rozhovor astronom Claudio Maccone, který navrhuje vyslat teleskop do vzdálenosti 550 AU od Země (Voyagery jsou dnes ve vzdálenosti 120 AU). Slibuje si od toho využití Slunce jako gravitační čočky, díky které si budeme moci prohlédnout objekty za Sluncem v netušených detailech. Problémem je vzdálenost, kam je nutné teleskop dopravit a "jednorázové použití", kdy gravitační čočku můžeme využít logicky pouze ve směru teleskop-Slunce. Sluneční gravitační čočku si můžeme zjednodušeně představit jako běžnou čočku, takže 550 AU je vzdálenost jejího ohniska.

http://www.rozhlas.cz/leonardo/vesmir/_zprava/1051728
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Dugi »

To je šílenost :-D . Alespoň při současném stavu techniky. Jak dlouho by tam ten stroj letěl? Jaké by měl palivo (asi jaderné, ale kolik by ho muselo být na tak dlouhou cestu)? Jak zabezpečit, aby systémy po tak dlouhé době fungovaly? Problém by byl i s přenosem signálu na tak velkou vzdálenost. :o
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od tomas »

Jak jsem slíbil odkaz na dokument o záchranných systémech kosmických lodí a dalších objektů, tak tady je:

Jiří Kroulík, Planetárium Praha - Záchranné systémy kosmických lodí
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Dugi »

Super, rád se na to podívám. Díky moc! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od tomas »

Jestli se chcete pokochat pěkně udělanými infografikami ať už historických misí nebo současných projektů, nabízím odkaz na space.com

http://www.space.com/infographics/

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“