Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Dugi »

Milí uživatelé našeho fóra,
Dnes jsem se s Tommym pustil do debaty jak oživit dění na našem fóru. A nakonec jsme došli k návrhu, který nám připadal atraktivní a se kterým vás nyní seznámím.
Každého z vás určitě něco v kosmonautice zajímá. Máte nějakou otázku, na kterou byste rádi našli odpověď. A právě k tomu budete mít nyní příležitost. Napište sem otázky, které vás zajímají a až jich bude nejméně pět, odešlu je jako e-mail největší kapacitě, která se v ČR kosmonautikou a její popularizací zabývá - Mgr. Antonínu Vítkovi, CSc. z Akademie věd České republiky. Povolanějšího člověka, než je magistr Vítek u nás nenajdete, takže si můžete být jistí, že odpověď na Vaši otázku bude bezchybná.
Byl bych rád, aby v odeslaném mailu byla minimálně jedna otázka od každého aktivního uživatele fóra, aby bylo vidět, že nás kosmonautika opravdu zajímá. Své otázky si ale dobře promyslete, aby si Mgr. Vítek o našem fóru neudělal špatný obrázek. ;) Pokud bude mít někdo otázek více a pokud budou všechny smysluplné, rád je odešlu všechny. Pět otázek od uživatelů je ale minimum. Sám k mailu přiložím tři své dotazy.

  • 1) Co Vás přivedlo ke kosmonautice? Která událost byla tím spouštěcím mechanismem?
  • 2) Co považujete v dosavadní historii lidstva za největší úspěch v oblasti pilotované a nepilotované kosmonautiky?
  • 3) Věříte, že se v avizovaném termínu podaří splnit nové vize NASA? Nový typ silného raketového nosiče, let s posádkou k asteroidu a k Marsu?

Až mi od Mgr. Vítka přijde odpověď, obratem celý jeho e-mail zveřejním v tomto vlákně. Takže neváhejte a pište sem své otázky, už teď se na ně těším.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Lakely »

Tak toto považuji za skutečně skvělý nápad. Doufám, že to pomůže rozjet aktivitu a život na fóru a rád tuto možnost využiji. Mám několik dotazů už teď, ale nechám si je tedy na postupné uvolňování. Mgr. Antonín Vítek je skutečně osobnost, které se klaním. Opravdu se za tento nápad děkuji:)

A hned tedy připojím první dotaz: Zajímalo by mě, jak v Československu probíhal vývoj malých sondážních raket a jestli tehdejší hlavní aktéři měli zálusk i na vesmír. Popřípadě kam směřuje současná Česká účast v esa.

Jsou to spíše dva dotazy, ale budu moc rád, když na ně dostanu odpověď od takové osobnosti :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Tommy »

I já se připojím se svými dotazy :) A stejně jako Lakely mám také dva:

1) Jak se díváte na projekt vzkříšení ruského raketoplánu Buran? Myslíte si, že by měl tento "nový Buran" perspektivní budoucnost?

2) Domníváte se, že je avizovaný termín dokončení ruského kosmodromu Vostočnyj (rok 2015 pro nepilotované resp. 2018 pro pilotované stroje) reálný? A bude představovat přenesení části provozu z Bajkonuru na kosmodrom Vostočny pro Rusko finanční úsporu?


Ten druhý dotaz jsou teda též dvě samostatné otázky ale Dugi si s tím snad nějak poradí ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od stavos »

Taky se přidám ;) Ale mam víc dotazu tak sem přidám 3 a kdyžtak nějaký můžete vyloučit! ;)

1) Viděl jste na vlastní oči start raketoplánu potažmo jeho přistání? Jestli ano, jaké jste měl z toho pocity?
2)Co říkáte na plán Číny vybudovat Vlastní vesmírnou stanici a její raketový pokrok v dobívání vesmíru? Měla by se NASA začít bát po zrušení Projekt Constellation o své dominantní postavení?
3)Není Česka Republika i ESA velmi pasivný oproti ostatním?

Děkuji vám za tuto možnost :palec nahoru:
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Tano »

Vážně jsem rád, že jste už tady vymysleli tolik otázek, protože mě teď narychlo napadají jen samé takové trochu scifi, co se poslat moc nedají. Např.

Nebojíte se, že když lidé posílají rakety a různé sondy dál a dál od Země, že nakonec na konci vesmíru narazí do zdi a rozbijí se?

Potkal jste už někdy ufouna?

Tak to bylo pro pobavení, ale alespoň jedna je taková trochu rozumná :)

„Kdyby jste dostal možnost se podívat někde do vesmíru, kde by to bylo a proč zrovna tam? Popř. čím by jste se rád proletěl? “
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Dugi »

To jsou super otázky, věřím, že Mgr. Vítek z nich bude mít velkou radost. Hodně jste mě potěšili, tyhle otázky skutečně stojí zato a sám se těším na odpovědi. :palec nahoru: Celkem jsme dali dohromady 9 otázek od uživatelů (Lakely 2, Tommy 3, stavos 3 a Tano 1), když k tomu přidám tři svoje tak tu máme 12 otázek a to je, myslím, slušné číslo. :tlesk:
Mail panu Vítkovi odešlu v nejbližším možném termínu (rád bych už zítra). Hned jakmile od něho obdržím odpověď, napíšu sem.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
qwertown
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 30.3.2011 14:08
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od qwertown »

kde jsou odpovedi?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Dugi »

qwertown píše:kde jsou odpovedi?
Ahoj,
v první řadě tě vítám u nás na fóru. :)
Co se odpovědí týče, tak bohužel jsem od pana Vítka doposud nedostal žádnou odpověď, ačkoliv jsem mu napsal již tři e-maily. Je to jistě škoda, ale pan Vítek má zřejmě důležitější povinnosti.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Tano »

Po čase si myslím, že jsme tyto otázky neměli posílat v takovém "velkém" množství, protože pan Vítek opravdu na tohle asi čas nemá. Lepší by bylo vymyslet max. 3 otázky co stojí za to, co budou nějak zvláštní a které by pana Vítka natolik uchvátily, nebo i šokovaly, že by na ně nemohl neodpovědět :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Ptejte se Mgr. Antonína Vítka, CSc.

Příspěvek od Dugi »

Tano: Zajímavá teorie. :Drbe se na hlavě: Něco na tom možná bude.
No uvidíme, možná to časem znovu vyzkouším. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“