Scifi a realita

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.

Re: Scifi a realita

Příspěvekod geal » 17 úno 2015, 00:54

Myslím, že jako přepatlakladatel sáhnu spíš po originálech...i když tedy do databáze bilingvních textů by se mi Dick asi hodil. :-)
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2014, 00:53

Re: Scifi a realita

Příspěvekod Adhara » 17 úno 2015, 16:48

Wopat píše: Je jasné, že žádný sci-fi román nebo film, nemůže být úplně bezchybný nebo že by se snad v budoucnu vyplnilo vše v něm obsažené.


To je pravda, no poznám množstvo laikov, ktorým to žiaľ jasné nie je.

Isteže, ak si to vezmeme veľmi zoširoka, niektoré prvky zo sci-fi sa realitou stávajú. Napríklad Verne správne predpovedal miesto štartu, pristátia aj počet ľudí prvej mesačnej výpravy. Ale to podľa mňa ešte nestačí na to, aby sa dalo povedať, že jeho knihy sa splnili, lebo on písal tiež niečo o vystrelení z dela a ďalších absurdnostiach. A takisto ani opisy každodenného života budúcnosti spisovateľom veľmi nevychádzali.


tomas píše:Hodně vizionářsky se snažil psát A.C.Clark, protože měl informace od vědců o novinkách z jejich oborů a měl docela odhad na to, jak by se daná věc mohla uplatnit v praxi.


Súhlasím, že Clarke bol skvelý vizionár a vzdelaný autor a mnohé prvky jeho príbehov sú veľmi nadčasové. Lenže ani on sa zďaleka netriafal do všetkého. Vieme, že v roku 2001 žiadna vesmírna odyssea nebola. :-) A v takej podobe, ako ju opísal, ani nikdy nebude.
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 101
Registrován: 14 úno 2015, 19:24
Bydliště: Žiar nad Hronom

Re: Scifi a realita

Příspěvekod geal » 17 úno 2015, 17:12

"Napríklad Verne správne predpovedal miesto štartu, pristátia aj počet ľudí prvej mesačnej výpravy."


No kdyby pár tisíc fantastů jen tak pláclo počet a místo, tak se někteří z nich pravděpodobně trefí. ;) A ten zbytek bude zapomenut. To zní jako obyčejný survivorship bias.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2014, 00:53

Re: Scifi a realita

Příspěvekod Agamemnon » 17 úno 2015, 18:22

podľa mňa si tu niektorí mýlite sci-fi autorov s jasnovidcami
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Agamemnon
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 1145
Registrován: 10 čer 2013, 18:20
Bydliště: Nemecko

Re: Scifi a realita

Příspěvekod slappy » 04 bře 2016, 01:04

Nevím, jestli toto úplně spadá do sekce 'Popularizace vesmíru', každopádně mě právě docela pobavila zápletka posledního dílu seriálu Blindspot: Banda zloduchů se dostala k raketě Pegasus a pokusila se jí vypustit z uneseného komerečního letadla s nákladem cubesatů, které měly vyřadit celou americkou síť navigačních družic GPS :evil:
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 913
Registrován: 09 lis 2015, 19:48
Bydliště: Drahany

Re: Scifi a realita

Příspěvekod PepaSFI » 04 bře 2016, 20:32

Agamemnon píše:podľa mňa si tu niektorí mýlite sci-fi autorov s jasnovidcami

to je naprosto běžný omyl a jakési klišé, připisovat autorům scifi nějaké předpovědi budoucnosti. Jsou to jen příběhy posazené do fantastické reality, do prostředí které neodpovídá našemu. Kdysi někdo, nevím už kdo, definoval scifi a příbuzné fantastické žánry jako příběhy kde "něco je jinak". A to něco je to do čeho dal autor svou myšlenku. Verne nepředpověděl kolik lidí poletí na Měsíc ani odkud odstartují a kdovíco ještě. To jsou jen detaily které náhodou pasují. On si vysnil let na Měsíc! Nevím jestli někdy v té době někdo seriozně teoretizoval o tom že by se jednou mohlo letět ale Vernovi prostě přišlo fajn napsat o tom příběh. Dnes víme že z kanónu to fakt nejde, on to asi nevěděl ale to je jedno. Nic nepředpovídal, psal příběhy. Ono to "předpovídání" moc nejde ani těm co to mají v popisu práce a jdou na to vědecky.
Uživatelský avatar
PepaSFI
Aktivní nováček
Aktivní nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: 03 bře 2016, 20:54
Bydliště: Vysočina

Re: Scifi a realita

Příspěvekod Lakely » 04 bře 2016, 20:57

Jako vždy, když se hází do jednoho pytle, tak dochází k přílišnému zjednodušení. Autoři sci-fi jsou zejména lidé s fantazií a zasazují své příběhy do svých fiktivních realit a světů. Ale jsou tu i ti, kteří se snaží puntičkářsky sebrat současné znalosti daných oborů a pokusit se ve své knize predikovat teoretickou budoucnost. Mluvím teď třeba o A. C. Clarkovi, nebo Isaacu Asimovovi. A když už jde o ty, co fantazírují. Společnost je propojený a velmi kompaktní uskupení, kde každý nějakým způsobem ovlivňuje každého. Takže i autor sci-fi může inspirovat svojí fantazijní knihou vědce, který bude bádat přesně to, co tam on popisuje a vědec to díky tomu objeví a aplikuje. Avšak hledat v tom nějaká jasná pravidla a říkat zda autoři sci-fi předpovídají, nebo nepředpovídají budoucnost je dle všeho naprosto scestná úvaha. Správně bychom se měli ptát, jaké myšlenky ze sci-fi inspirovali vědce k jejich objevům? A hned potom by měla následovat otázka: Jací vědci svými myšlenkami inspirovali autory sci-fi a ti jim pak pomohli jejich nápad umístit do knihy a inspirovat další a uvést danou myšlenku v realitu? :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na FB a G+
Správce profilu na FB a G+
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 11 úno 2010, 22:50
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Popularizace vesmíru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník