Vesmírné dotazy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Přišel čas zveřejnit šestý díl Vesmírných dotazů. V počítači je ale natočený sedmý, osmý a devátý díl, které sestříhám a zveřejním v dalších týdnech.



Jako obvykle přidám všechny otázky použité v tomto díle (tak, jak mi dorazily) i s časy, kdy odpověď začíná.

1) Radomil Letal (1:43)
Muze najit Čínské robotické lunární vozítko zbytky Vlajky Americanu po pristani v Roce 1969?Potvrdilo by se spekulace o nepristani

2) IksMajkl (6:35)
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, myslíte si, že je dobrý nápad kolonizovat Mars? Je podle vás možné, že by se to mohlo stát zhruba kolem roku 2023, jak jsem někde četl?

3) IksMajkl (9:27)
Kdy podle vás lbude lidstvo schopné poslat nějakou sondu na exoplanetu, na které by mohl být život?

4) SuperRAPIT (11:24)
co se stalo s tím motorem, který měl být ve 2. stupni rakety Ares V přímo ze saturnu V, to jste zapomněl zmínit, nebo u SLS bude ve 2. stupni nové motory?

5) SuperRAPIT (13:18)
V jednom starém dokumentu (tam ještě byl zařazen Pluto mezi planety) o vesmírů jsem slyšel, že Američané plánují udělat lander, který by byl dopraven na Mars a ještě jeden orbitární modul zvlášť o chvílí později, který by sloužil k dorozumívání landeru se Zemí, a podle animace jsem usoudil, že to je lander Phoenix, takže opravdu to bylo ještě před misí MRO plánováno? A jestli jo, tak jak se tedy dorozumívali vozítka Spirit/Opportunity se zemí?

6) SuperRAPIT (15:07)
Při animacích, ve kterých se modul Orion klesá k zemi se objevuje, že se padáky úplně otevřou až těsně před dopadem. Bude tomu opravdu tak? A opravdu to znamená, že maximální tah tyto padáky budou mít až těsně před dopadem?

7) SuperRAPIT (17:15)
Někde jsem četl, že lidé, které mají plomby v ústech nemohou létat do vesmírů, kvůli tlaku v zubech, který by způsobil strašnou bolest. Můžu já s plomby letět do vesmírů, když mě těch otvorů zbaví? Protože bych chtěl pár týdnu být na ISS, a možná, že by se jim tam nějaký programátor šiknul.
50 mil USD

8) SuperRAPIT (19:48)
V jedné konspirační teorii o misích Apollo jsem četl, že počítače na palubě modulu byli ještě slabší, než ty, kteří mají kalkulačky, takže mám ohledně tomu 2 dotazy, Opravdu to tak bylo, že všechny ty úkony dělali počítače nikoliv v modulu, ale v řídicím středisku na Zemi? A jak budou silné Počítače v modulu Orion?

9) Bobo (24:00)
Zajímalo by mě jestli má některá ze známých planet takovou atmosféru , ve které by dokázala aspoň jedná rostlina ze země přežít ? samozřejmě by se musela společně s rostlinou přepravit půda obsahující živiny a možná taky voda na zalévání.

10) Marty Rozehnal (27:40)
Na Internetu jsem četl a i s mým otcem jsem řešil to jestli byli lidé ve vesmíru a na Měsíci, čelt jsem že kolem Země je jakýsi radioaktivní obal, který nelze opustit živý, četl jsem také že rusové dělali pokusy s lidskou posátkou, kterou poslali na vyšší oběžnou dráhu kolem Země. Avšak posátka začala vidět mržitky, které jsou způsobovány vysokou radioaktivitou, hned na to se posátka musela vrátit na zem. Zajímal by mě váš názor na to jestli taky zpochybňujete přistání na Měsíci, a také názor na údajný radioaktivní obal Země. Taková malá poznmka, jak jste již zmiňoval v Dobývání vesmíru Číňané chtějí také na Měsíc a bude zajímavé pokud se tato skutečnost potvrdi, a posátka zemře, protože výjde na jevo to že USA všechny lety kolem na Měsíc s lidskou posádkou pouze fingovala.

11) Marty Rozehnal (34:00)
Má druhá otázka se bude týkat kolonizace a obydlování jiných planet apod. Mám pocit že na tuhle otázku se už někdo ptal a nebo jste něco na toto téma zmíníl v jiném svém pořadu, proto se předem omlouvám pokud bych dotyčného opakoval. Zajímalo by mě jak to vlastně je s kolonizací jiných planet, co všechno by tomu předcházelo a jak by se musela posátka určena na prvotní kolonizaci připravit, jaké to má rizika, a naopak co by to mohlo pro lidstvo přinést. První let s posátkou se plánuje něco kolem roku 2030, myslíte si že to lidstvo stihne do tohoto data vše potřebné pro cestu udělat ?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Agamemnon »

ja len taký detail :)

súčasný najlepší rad-hard procesor je myslím toto:
http://en.wikipedia.org/wiki/RAD750

:)

leo lode až takto rad-hard procesory nepoužívajú... orion pre let na beo ale možno bude musieť použiť takéto niečo...
súčané mobily používajú 1,5 GHz quad procesory :) každopádne sú tie procesory silnejšie ako sú procesory aj na dnešných lodiach, nielen na apolle
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Díky za doplnění :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Pajos »

kdysi jsme to tu už probírali, mám pocit že nástupce bude až pro rover na Mars v r. 2020 a bude mít 400mhz procesor, jmeno si uz nevzpomenu
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Pokky
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 19
Reputace: 0
Registrován: 15.1.2014 9:55
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Pokky »

Podle mě ty konspirační teorie vznikají z nevědomosti nebo nepochopení základů fyziky.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

To taky, ale velkou roli v tom hraje i odvěká lidská snaha šokovat ostatní. No a když není čím, tak si něco vymyslíme ... navíc lidi mají rádi pocit, že "vědí víc než ostatní".
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Milanek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 0
Registrován: 2.10.2012 13:28
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Milanek »

Kampak nam zmizely vesmirné dotazy ? :-) uz se skoro mesic těším na další díl :slint:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Nové díly jsou zveřejněné, jen jsem je sem zapomněl přidat. Během víkendu to zkusím napravit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pokky
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 19
Reputace: 0
Registrován: 15.1.2014 9:55
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Pokky »

Je možné položit dotaz i zde? K čemu slouží u aerodynamického krytu Sojuzu, ty čtyři mřížky, tuhle věc má i v podstatě čínská kopie Dlouhý pochod. Vypadá to jako sklopené stupátko, což mi ale připadá jako blbost, to bývá na obslužné věži. Kdyby se to vyklápělo řekl bych že se jedná o křídla sloužící k manévrováni, podobně jak to má tahle střela R-77. Předem díky za odpověď.

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Dotazy, prosím, posílej jen na mail [email protected], díky moc. Je pro mne lepší mít všechno na jednom místě. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“