MMS

Novinky o všech projektech, které teprve čekají na realizaci
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
MMS

Příspěvek od tomas »

MMS čili Magnetospheric MultiScale
má být mise čtyř sond, které umožní pořizovat trojrozměrné měření magnetického pole Země.


Bude to možné díky moderním přístrojům, které ponesou na svých palubách, ale hlavně díky unikátní synchronizaci drah a vzájemných vzdáleností. Prakticky budou sondy tvořit zvláštní prostorovou formaci, kterou jim pomůže držet nová generace GPS přijímačů. Netradiční bude i dráha, která bude prostupovat hranicí zemské magnetosféry. Nejlépe je to vidět na přiložené animaci.

Zde celou formaci můžete vidět naznačenou jako matematický model.


Mise navazuje na výsledky evropského projektu Cluster, respektive Cluster II, protože první verze Clusteru byla zničena při nepovedeném startu rakety Ariane 5.
Přístroje sond MMS budou ale podstatně výkonnější. Například zásadní přístroj Fast Plasma Instrument (FPI) dokáže během jediné sekundy 30x proskenovat celou oblohu. To je nezbytně nutné, protože právě pouhou sekundu bude trvat každý průlet místy, kde sluneční částice tak efektně reagují se zemským magnetickým polem.
Kromě FPI bude na sondách množství dalších přístrojů. O jejich počtu si můžete udělat představu z následujícího obrázku.
Obrázek

Každá ze sond by měla být 1250 kg těžká při rozměrech 3,5 m x 1,2 m.
Energii pro ně bude dodávat 8 solárních panelů umístěných po celém obvodu o průměrném výkonu 318 W.
Sonda má na své palubě 360 kg paliva pro 12 trysek korekčních motorů. Díky přesnému řízení nepřesáhne odchylka dráhy od správného kurzu 0,5°.

Jak budou pravděpodobně vypadat modely chování zkoumaných míst , které vědci na základě zaslaných dat vytvoří v počítači, se můžete podívat na následujícím videu.

Výsledky výzkumu nám pomohou lépe poznat zemskou magnetosféru a způsob, jakým s ní reaguje proud nabitých slunečních částic. Zároveň však budeme schopni lépe modelovat obecné chování plasmatu v magnetickém poli, což se dá využít při vývoji účinnějších tokamaků, t.j. zařízení na udržení řízené jaderné fúze. Tato zařízení by v budoucnu měla levně vyrábět elektrickou energii.

Návrh sond prošel sítem NASA už v roce 2005. V roce 2010 byl projekt podroben kritické analýze a pokračoval dál.
Momentálně je vyráběn dolní prstenec sondy, kde se nachází základní systémy velení a zpracování dat i motory. 16.března 2012 si řídící středisko se sondou v laboratoři vyměnilo první příkazy a telemetrická data.
Obrázek
Ve spolupráci s japonskými inženýry je vyvíjen Dual Ion Spectrometer, což je základní součástka přístroje FPI (viz předchozí řádky).
Obrázek

Start má v srpnu 2014 obstarat raketa Atlas V 421. Všechny sondy budou vypuštěny společně, spojené v nákladovém prostoru. Rozdělí se teprve, až je poslední stupeň nasměruje na správnou dráhu.
ObrázekObrázek

Bohatý zdroj informací o sondách MMS najdete v samostatné sekci na webu NASA: http://mms.gsfc.nasa.gov/.
Další zdroje: wikipedia.org, nasa.gov/mission_pages
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MMS

Příspěvek od Dugi »

O tomhle projektu jsem nevěděl. Perfektně jsi to zpracoval. Díky moc! :palec nahoru:
Svým způsobem se může jednat o pokračování průzkumu, který nakousnou družice RBSP (ty se zaměří na van Allenovy pásy), ale troufám si tvrdit, že se mezi oběma projekty dají vysledovat souvislosti.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: MMS

Příspěvek od tomas »

Ano, vypadá to, že je to další level po projektu RBSP. I ten tvar družic je podobný. Opravdu doporučuju ty materiály v odkazu na zdroj. Pěkně zpracované, srozumitelné a hlavně je tam množství dalších fotek a animací.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: MMS

Příspěvek od ptpc »

Video ukazujúce dráhu jednotlivých družíc MMS okolo Zeme od januára 2017:


Odpovědět

Zpět na „Plánované projekty“