ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Novinky o všech projektech, které teprve čekají na realizaci
Odpovědět
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od indian22 »

NASA v rámci programu Science Mission Directorate představuje koncept penetrátoru, který by se měl do hloubky prokousávat pomocí laseru na špici. Tento přístup má přinášet natolik vyšší efektivitu, že by penetrátoru umožnil proniknout do hloubky tisíců metrů.

Můj osobní názor je, že by se mi to moc líbilo. Ale na první pohled tu vidím docela dost otázek, konkrétní spotřeba vztažená třeba k uražené vzdálenosti nikde ani v odkázaném PDF IMHO není, nikdo se nezabývá ani otázkou kde tu energii vezmem. Krom toho mi vždy u těchto plánů vrtá hlavou možná na pohled malicherná, ale řekl bych podstatná otázka, a to co s kabelem, který za penetrátorem bude nejspíš zamrzat?

https://www.universetoday.com/140499/ar ... th-lasers/
hulvath
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od hulvath »

Jakze co s kabelem ? Pokud bude civka v penetratoru, nicemu to nevadi. Kabelem navadene protitankove strely si take drat vozi sebou...
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od Wopat »

indian22 píše:Krom toho mi vždy u těchto plánů vrtá hlavou možná na pohled malicherná, ale řekl bych podstatná otázka, a to co s kabelem, který za penetrátorem bude nejspíš zamrzat?
hulvath na to odpověděl docela trefně. Mi zase při podobných úvahách vrtá hlavou, co bude penetrátor dělat, když narazí na kousek skály nebo ne úplně homogenního ledu. Lze zaručit, že v místě tavení bude v celém profilu lehce tavitelný led?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od indian22 »

No já právě NVM. Je třeba zdůraznit, že se bavíme s nejvyšší pravděpodobností čistě hypoteticky, je to přesně z těch překrásných konceptů co většinou končí někde v archivu. Ale přesto si nemůžu pomoct nad tím dumat, co kdyby tu třeba někdo z NASA hledal inspiraci? :-D

No k věci, pokud budu uvažovat tloušťku kabelu 1 cm, což je IMHO optimistické, kabel musí i při vyšší efektivitě tavení pomocí laseru zajistit přenos nemalého množství energie - pravda závisí to na zvolené rychlosti posunu a čelní ploše penetrátoru, ale tak jako tak to málo nebude, krom toho také musí zajišťovat datové spojení, to celé v teplotě -160 na rovníku. Při tomto průměru mám v objemu 1 krychlový metr 10 Km kabelu, takže mi při průměru penetrátoru okolo půl metru vychází jeho délka bratru 5 metrů, jenže to by takový penetrátor byl tvořen pouze kabelem. Ovšem špulka kabelu bude mít nějaké jádro a nemám užitečné zatížení - to by nakonec mohlo být v té špulce, některé - navíc musím mít nějaký plášť, už jenom kvůli udření vnitřní teploty, počítám že tak dlouhý penetrátor bude na konci zase zamrzat.

Jasně, zamrzlé kusy hornin jsou další otázka. Sice bych to nepovažoval za pravděpodobné, ale za možné určitě, rozhodně natolik, že za zamyšlení by to případně stálo. Případ s krytkou kamery na Venuši je dostatečné memento ohledně nepravděpodobných událostí. :-D
hulvath
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od hulvath »

A co brani - krome "politicke korektnosti" vrtat tak, ze budou postupne odpalovany male jaderne naloze ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od Dugi »

Třeba technologická složitost?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
hulvath
Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Příspěvek od hulvath »

indian22 píše: Při tomto průměru mám v objemu 1 krychlový metr 10 Km kabelu, takže mi při průměru penetrátoru okolo půl metru vychází jeho délka bratru 5 metrů, jenže to by takový penetrátor byl tvořen pouze kabelem.
No jo a to nevis co vse se s takovym kabelovym bubnem muze stat i v gravitacnim poli nasi vlastni planety :D https://elektrika.tv/video/2009/09_bube ... term=buben

Odpovědět

Zpět na „Plánované projekty“