Pluto orbiter

Novinky o všech projektech, které teprve čekají na realizaci
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10825
Reputace: 10257
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Pospíšil »

Evžen111 píše:Rok 2020 se mi osobně zdá jako docela velký optimismus. No ale kdo ví, třeba je za nimi už nějaký ten měsíc práce a nevaří z vody tak, jak se to na první pohled zdá.
Po shlédnutí videa bych řekl, že vývojový tým má momentálně funkční 2. prototyp reaktoru a žádají 50 M USD na stavbu 3. prototypu. Předpovídají, že by letový exemplář mohl být hotový za 10 let. Tedy start v roce 2027. Let by po přímé dráze = bez gravitačního praku planet měl trvat 4 roky, tj na orbitu Pluta kolem 2030-31.
Nebo mi něco uniklo?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Wopat »

Evžen111 píše:Co myslíte, kolegové, dá se to za ty tři roky stihnout?? Je zcela samozřejmé, že jim to upřímně přeji, o tom žádná pochybnost.
E
Téhle technologii vůbec nerozumím, takže čistě laicky - pokud jim to opravdu funguje a mají to promyšlené, věřím, že technologicky by se to stihnout dalo, kdyby na to dali peníze. Vzhledem k byrokracii je to ale bez šance. Dnešní vesmírné projekty musí podstoupit mnoho výběrových kol, fáze studíí proveditelnosti, návrhů, přepracovaných návrhů, výběrů, konkurzů... Jen to zabere pár let. Teprve potom se dostáváme k samotné konstrukci a testování. A vzhledem k tomu, že je to nová technologie ve fázi testování prototypů, určitě to spolkne víc času, než si momentálně autoři projektu chtějí přiznat. Můj osobní tip je, že pokud by všechno šlapalo, mohlo by se s konstrukcí něčeho podobného počítat ve druhé polovině dvacátých let.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Evžen111 »

Pospíšil píše:
Evžen111 píše:Rok 2020 se mi osobně zdá jako docela velký optimismus. No ale kdo ví, třeba je za nimi už nějaký ten měsíc práce a nevaří z vody tak, jak se to na první pohled zdá.
Po shlédnutí videa bych řekl, že vývojový tým má momentálně funkční 2. prototyp reaktoru a žádají 50 M USD na stavbu 3. prototypu. Předpovídají, že by letový exemplář mohl být hotový za 10 let. Tedy start v roce 2027. Let by po přímé dráze = bez gravitačního praku planet měl trvat 4 roky, tj na orbitu Pluta kolem 2030-31.
Nebo mi něco uniklo?
V úvodním příspěvku tohoto vlákna se píše o tom, že jistý vědátor - Stern - hovoří o plánu vyslat sondu ze Země v roce 2020. Také se mi to nezdá, kdesi je zřejmě chyba. :Drbe se na hlavě:
E
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Wopat »

Evžen111 píše:V úvodním příspěvku tohoto vlákna se píše o tom, že jistý vědátor - Stern - hovoří o plánu vyslat sondu ze Země v roce 2020. Také se mi to nezdá, kdesi je zřejmě chyba. :Drbe se na hlavě:
E
MarkoviS se patrně někde vloudila chybička...
marekS píše:Stern povedal, že Pluto orbiter by sa mohol dostať zo zeme koncom roka 2020.
V odkazovaném článku je uvedeno toto:
Stern said a Pluto orbiter could get off the ground in the late 2020s or so.
tedy že start by se mohl uskutečnit zhruba koncem dvacátých let, což odpovídá odhadům, které jsme napsali Mirek Pospíšil a já.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Evžen111 »

Děkuji za upřesnění, chlapi, já angličtinou zase tak nevládnu. Tento termín samozřejmě vypadá o dost pravděpodobnější. Nyní bude důležité získat na tuto sondu dostatečný přísun peněz. Bylo by to parádní.
E
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od Wopat »

Evžen111 píše:Děkuji za upřesnění, chlapi, já angličtinou zase tak nevládnu. Tento termín samozřejmě vypadá o dost pravděpodobnější. Nyní bude důležité získat na tuto sondu dostatečný přísun peněz. Bylo by to parádní.
E
Neníz zač.

Já bych to neviděl jako pokus získat peníze na sondu. Spíš je to prezentace technologie než prezentace plánu na orbiter Pluta. Reaktor ještě není stoprocentní a ty vědecké instituty potřebují peníze na pokračování v projektu. A nejsou to vůbec malé peníze. Proto je potřeba "se prodat" a získat investory. Jak řekla sama přednášející, Pluto orbiter je pouze příkladem mise, která by se s touto technologií dala uskutečnit. Ještě než jsem si to vůbec pustil, napadlo mě "Proč orbiter u Pluta, když jsme ještě nebyli u Uranu a Neptunu? :Drbe se na hlavě: ". Pluto orbiter byl zřejmě použit jako ideální příklad, jelikož v současné době přitáhne více pozornosti než Neptun nebo Uran. Úžas z mise New Horizons je ještě čerstvý (a proto i zájem o něj) a máme data, na kterých se to v tabulce hezky porovná - doba přeletu, užitná hmotnost, přenosové rychlosti... Všechno až příliš bije do očí ve prospěch Pluto orbiteru. U Uranu a Neptunu by nebylo s čím porovnávat. Respektive bylo, ale na koho dopadne porovnání s něčím 40 let starým tak silně, jako porovnání s něčím aktuálním. U NH jsou rozdíly jasně vidět. Proto Pluto Orbiter. Uran nebo Neptun, nikoho nezajímá, když to přeženu. Myslím si, že pokud to dotáhnou do konce a reaktor se pošle do vesmíru, Pluto nebude jeho první destinace. Pluto je jen šikovný tah na upoutání pozornosti a získání financí.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od marekS »

Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od petrsida »

Wopat píše:
Evžen111 píše:Děkuji za upřesnění, chlapi, já angličtinou zase tak nevládnu. Tento termín samozřejmě vypadá o dost pravděpodobnější. Nyní bude důležité získat na tuto sondu dostatečný přísun peněz. Bylo by to parádní.
E
Neníz zač.

Já bych to neviděl jako pokus získat peníze na sondu. Spíš je to prezentace technologie než prezentace plánu na orbiter Pluta. Reaktor ještě není stoprocentní a ty vědecké instituty potřebují peníze na pokračování v projektu. A nejsou to vůbec malé peníze. Proto je potřeba "se prodat" a získat investory. Jak řekla sama přednášející, Pluto orbiter je pouze příkladem mise, která by se s touto technologií dala uskutečnit. Ještě než jsem si to vůbec pustil, napadlo mě "Proč orbiter u Pluta, když jsme ještě nebyli u Uranu a Neptunu? :Drbe se na hlavě: ". Pluto orbiter byl zřejmě použit jako ideální příklad, jelikož v současné době přitáhne více pozornosti než Neptun nebo Uran. Úžas z mise New Horizons je ještě čerstvý (a proto i zájem o něj) a máme data, na kterých se to v tabulce hezky porovná - doba přeletu, užitná hmotnost, přenosové rychlosti... Všechno až příliš bije do očí ve prospěch Pluto orbiteru. U Uranu a Neptunu by nebylo s čím porovnávat. Respektive bylo, ale na koho dopadne porovnání s něčím 40 let starým tak silně, jako porovnání s něčím aktuálním. U NH jsou rozdíly jasně vidět. Proto Pluto Orbiter. Uran nebo Neptun, nikoho nezajímá, když to přeženu. Myslím si, že pokud to dotáhnou do konce a reaktor se pošle do vesmíru, Pluto nebude jeho první destinace. Pluto je jen šikovný tah na upoutání pozornosti a získání financí.
Taky bych mnohem radši viděl orbitery u Uranu a Neptunu, ale máš pravdu, jako PR je to hodně dobrý nápad

doba letu je úžasná, konečně by se dalo opravdu zkoumat a ne pořád jenom čekat, takto by byla dosažitelná i hypotetická planeta 9
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od ptpc »

Pospíšil píše:
Evžen111 píše:Rok 2020 se mi osobně zdá jako docela velký optimismus. No ale kdo ví, třeba je za nimi už nějaký ten měsíc práce a nevaří z vody tak, jak se to na první pohled zdá.
Po shlédnutí videa bych řekl, že vývojový tým má momentálně funkční 2. prototyp reaktoru a žádají 50 M USD na stavbu 3. prototypu. Předpovídají, že by letový exemplář mohl být hotový za 10 let. Tedy start v roce 2027. Let by po přímé dráze = bez gravitačního praku planet měl trvat 4 roky, tj na orbitu Pluta kolem 2030-31.
Nebo mi něco uniklo?
Ja to vidím podobne. Ale myslím si že tá odhadovaná doba vývoja fúzneho reaktora 10 rokov bude v skutočnosti dlhšia.
Nechajme sa prekvapiť...
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Pluto orbiter

Příspěvek od slappy »

Kresby od Jamese Tuttle Keanea na téma Pluto Orbiter:




Odpovědět

Zpět na „Plánované projekty“