Perseverance (Mars rover 2020)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Dugi »

Ale tady nejsme ve škole. ;-)
Fórum má hlavně popularizovat, ale to se s odborností nevylučuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Wopat »

No já bych do toho přestal šťourat. Mirek ví, jak se věci v této oblasti mají. My jsme pochopili, co nám chtěl sdělit. Jednomu z nás se bohužel otvárá nožík vo vrecku, ale nemyslím si, že je potřeba to tak rozmazávat. Většina z nás jsou tady odborníci na něco jiného. Ale to není důvod, abychom v tom, co nám jde nejlíp, byli hnidopiši a rýpali do ostatních.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Sajri »

lamid píše:Vetu "Hmotnost helikoptérky (na Zemi) je 1,8 kg " by mal opraviť už učiteľ fyziky na základnej škole. To, že to neopraví učiteľka jazyka je chyba jej učiteľa fyziky. Dalo by sa z toho vybrusliť použitím „( na povrchu Zeme)“? Nie nedalo.
Tak ještě jednou a polopatisticky. Nikdo tu nezpochybňuje, že pojem hmotnost má ve fyzikální terminologii jasně definovaný význam. Ale v běžné mluvě má význam obecnější. To není žádný ústupek a není to ani chyba; tak to prostě je.
Ano, učitel fyziky by ho měl opravit, protože učí fyziku. Učitelka jazyka ho opravovat nemusí, protože v běžné mluvě (ne fyzikální terminologii!) to takhle je správně.

Když přijdete za doktorem, že jste si asi zlomil ruku, začně vykřikovat, že to snad není pravda, že lidi dnes ani neumí pojmenovat kosti ve svém těle? (Možná ano, ale to asi bude čerstvý absolvent medicíny s pocitem, že spolkl všechnu moudrost světa.)
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od lamid »

Aby nedošlo k nedorozumeniu.
Prácu tvorcov fóra si vážim a obdivujem.

Článok "Zpráva NASA k havárii mise Dragon CRS-7"
skvele spracované, viac takých.
Veľká pochvala.

A ďakujem za snahu vysvetliť mi, "že zpráva má být hlavně srozumitelná co možná největšímu spektru lidí" a "Fórum má hlavně popularizovat, ale to se s odborností nevylučuje".

Vynasnažím sa tým riadiť. Dúfam, že sa mi podarí včas odlíšiť čo je popularizačne podané a kedy ide o odborný termín, článok.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Dugi »

Já myslím, že s tím rozlišováním nebudeš mít problém, stejně jako to zvládají všichni ostatní. ;-) Nejsme roboti, máme nějaký jazykový cit, který nám řekne, jak s danou informací pracovat. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od mnauprsk »

Mně tedy přijde formulace "Hmotnost helikoptérky (na Zemi) je 1,8 kg" dost nešťastná, protože je tím implicitně řečeno, že hmotnost na Marsu je jiná, a tím se mohou laikové zmást. I že váží na Zemi 1,8 kg mi nepřijde moc OK, s touto logikou bychom měli psát, že ISS má hmotnost 0 kg, případně že váží 0 kg, to vám v pořádku přijde? Mně ne.

Jinak diskuze o vhodné terminologii na tomto blogu a obecně při popularizaci mi přijde užitečná, pokud bude věcná, nebudou v ní osobní útoky a stálé omílání stejných věcí dokola. Takováto diskuze ale nepatří do tohoto vlákna. Dugi, co takhle založit vlákno třeba v sekci Pravidla fóra a další informace a hodit tuto diskuzi tam, a podobné terminologické diskuze tam odkazovat i v budoucnu?
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Lynx »

Pro samý brainstorming zaniká podstatný fakt, že dron na Mars je stále ve hře. Dovolil bych si vyjádřit nadšení, když se k tomu nikdo nemá. Super! Kéž by to vyšlo! První létající stroj na cizí planetě :tlesk:
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od ptpc »

mnauprsk píše: Jinak diskuze o vhodné terminologii na tomto blogu a obecně při popularizaci mi přijde užitečná, pokud bude věcná, nebudou v ní osobní útoky a stálé omílání stejných věcí dokola. Takováto diskuze ale nepatří do tohoto vlákna. Dugi, co takhle založit vlákno třeba v sekci Pravidla fóra a další informace a hodit tuto diskuzi tam, a podobné terminologické diskuze tam odkazovat i v budoucnu?
Trocha OT, ale ak by také vlákno vzniklo tak by som ho dal do témy Volná diskuse a nie do témy Pravidla fóra a...
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od mnauprsk »

ptpc píše: Trocha OT, ale ak by také vlákno vzniklo tak by som ho dal do témy Volná diskuse a nie do témy Pravidla fóra a...
Jo, to by fakt bylo lepší
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od marekS »

Vo štvrtok 29.3 by mal prebehnúť test supersonického padáka.Analýza zhromaždených údajov pomôže výskumným pracovníkom dokončiť návrh padáka misie - Mars rover 2020.
https://www.space.com/40088-mars-2020-r ... eview.html

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“