Curiosity (MSL - Mars science laboratory)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Sajri »

petrsida píše:trochu tě musím poopravit
Aha, díky! Mě asi zmátlo měřítko, představoval jsem si že jde o větší kameny.
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od todtv »

No. Jsem původně z oblasti těžby štěrkopísku jakožto zbytku po kdysi tekoucí řece a jezírkách v této obasti. Sám jsem se v tom dost při překopávání hrabal a prohlížel a i v menších i větších rozměrech to vypadá zcela stejně, včetně ďolíčků a plochých plošek, které vodní štěrkopísek má taky (házeli jsme s nimi i placáky po řece, když jsem je sbírali na břehu řeky, která dnes už teče jinudy). Velikosti od X mm po 10 cm většinou.
Na první pohled mě to připadalo jako vodní štěrk z kterého vítr po dlouhé době odfoukal/odbrousil drobnější frakci. Taky i původní vodní štěrk může být pozměněn větrem. Tomu by odpovídaly ty kamenné kuličky. Přece jen na to měl nějakou tu miliardu let čas. U nás se můžete na prastarý štěrkopísek podívat např. ve slepencích.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od petrsida »

todtv píše:No. Jsem původně z oblasti těžby štěrkopísku jakožto zbytku po kdysi tekoucí řece a jezírkách v této obasti. Sám jsem se v tom dost při překopávání hrabal a prohlížel a i v menších i větších rozměrech to vypadá zcela stejně, včetně ďolíčků a plochých plošek, které vodní štěrkopísek má taky (házeli jsme s nimi i placáky po řece, když jsem je sbírali na břehu řeky, která dnes už teče jinudy). Velikosti od X mm po 10 cm většinou.
Na první pohled mě to připadalo jako vodní štěrk z kterého vítr po dlouhé době odfoukal/odbrousil drobnější frakci. Taky i původní vodní štěrk může být pozměněn větrem. Tomu by odpovídaly ty kamenné kuličky. Přece jen na to měl nějakou tu miliardu let čas. U nás se můžete na prastarý štěrkopísek podívat např. ve slepencích.
Jenže tady jde o jílovce s minimální odolností, a kuličky jsou stejně, jako podlozi

U krátkého transportu vodou je možné, že větší frakce bude takovahle, ale vedle toho tam budou i dokonale valouny

Tady je krásně vidět, čím větší, tím míň zaoblený a víc eolisovany, podle mě jasné deflační reziduum vzniklé na místě

PS rozllikni obrázek, na něm je to jasné
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Rover zaznamenal dve zatmenia Slnka mesiacmi Phobos a Deimos :
zdroj: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php? ... l&rst=7366

Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Sol 2374 - rover úspešne vyvŕtal vzorku v lokalite "the clay-bearing unit" a dodal vzorku z makkého podložia "Aberlady" do svojho interného laboratória.Toto bola prvá vzorka misie, ktorá bola získaná iba rotáciou vrtáka bez príklepu.
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7376

Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Sol 2376 - rover v dialke zachytil kamerou ChemCam-RMI neobvykle tvarovaný objekt.Možno ide o železitý meteorit? zdroj: http://www.midnightplanets.com/web/MSL/sol/02376.html

Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Evžen111 »


malý GIF před a po úspěšně provedené práci. Je vidět, že materiál není tak soudržný a poměrně se drolí. Jistě si pamatujete minulé vrty, kde hrany byly ostré a vyvrtané stěny hladké a po vykonané práci byl na okrajích jemný prach. Tady jsme narazili na něco odlišného.
E
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od ptpc »

Čo má Curiosity pred sebou:
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Sol 2410 - nočné svietiace oblaky nad kráterom Gale

Video : https://www.youtube.com/watch?v=vdXnZavTDTg
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Curiosity ve čtvrtek zjistil v atmosféře Marsu přítomnost metanu v zatím nejvyšší zachycené koncentraci.
„Díky těmto výsledkům jsme přeorganizovali naše plány na víkend, abychom provedli další experiment“ napsal vědec Ashwin R. Vasavada. Koncentrace metanu byla ve čtvrtek až 20 násobně věčší než hodnota naměřená v roce 2012.

zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/vedci ... ntent=main

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“