Curiosity (MSL - Mars science laboratory)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fidas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Reputace: 0
Registrován: 21.1.2013 14:34
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Fidas »

Z http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/vl ... utosel.htm
Pro ochranu před neutrony jsou vhodné materiály z lehkých jader, nejlépe vodík. Plyne to čistě ze zákonů zachování energie a hybnosti. Pokud má jádro, se kterým se neutron sráží, hmotnost stejnou jako neutron, může mu předat daleko více energie než v případě, že má jádro hmotnost větší.
Uživatelský avatar
fronak
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 64
Reputace: 1
Bydliště: Praha Západ
Registrován: 19.9.2012 16:18
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od fronak »

No na tohle se nedá jít uplně selským rozumem, to co říkáš není přesné záleží na hustotě krystalické mřížky ne na tom jestli tam je víc "menších" atomů vodíku, samosebou taky na vazebné energii. Co mě napadá tak je to že samotný vodík ve formě molekuly H2 je velmi reaktivní tak by mohl na sebe vázat dobře neutrony. Nicméně bych spíš řekl, že obal z vody je "využitelný" narozdíl od obalu ze železa nebo olova. Ale to že opravdu řekl atomy vodíku mě zaráží :Drbe se na hlavě: , musím si to dát do širšího kontextu, zkusím se poptat kamaráda doktoranta z FJFI :)
Destiny is not a matter of chance. It is a matter of choice. It's not a thing to be waited for - it is a thing to be achieved.
Uživatelský avatar
fronak
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 64
Reputace: 1
Bydliště: Praha Západ
Registrován: 19.9.2012 16:18
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od fronak »

Fidas píše:Z http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/vl ... utosel.htm
Pro ochranu před neutrony jsou vhodné materiály z lehkých jader, nejlépe vodík. Plyne to čistě ze zákonů zachování energie a hybnosti. Pokud má jádro, se kterým se neutron sráží, hmotnost stejnou jako neutron, může mu předat daleko více energie než v případě, že má jádro hmotnost větší.
Super :palec nahoru: zákon zachování :D zálkady žádná složitá fyzika.
Destiny is not a matter of chance. It is a matter of choice. It's not a thing to be waited for - it is a thing to be achieved.
Uživatelský avatar
Fidas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Reputace: 0
Registrován: 21.1.2013 14:34
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Fidas »

No a taky pro odstínění se používají materiály, které mají malou produkci radioizotopů a to je právě vhodný vodík.
Navíc jak už tu bylo psané voda by se používala pro stínění ale taky pro potřeby posádky, atd....
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10833
Reputace: 10283
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Pospíšil »

Díky Fidasi. Wagnerovy výklady jsou vždycky fundované a srozumitelné téměř pro každého.
Že mě to hned nenapadlo, hledat vysvětlení toho vodíku právě u něj. 8-)

Jinak pro zajímavost, tady je zatím poslední prezentace RAD týmu z počátku dubna t.r. http://mslrad.boulder.swri.edu/File?mode=30&id=33 , kde se na str. 45 uvádí také hodnota průměrné ekvivalentní dávky záření naměřené na povrchu v Gale : 0.7 +/- 0.17 mSv/den.
V porovnání s průměrnou hodnotou z přeletu 1.84 +/-0.30 mSv/den je to o hodně míň, skoro jako na palubě ISS.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Samo1995 »

hmm. Zaujímavé. Neviete čo spôsobilo taký pokles? Teda... Je mi jasné že časť žiarenia odtieni samotný Mars, ale to platí iba na to zo Slnka. Atmosféra a magnetické pole toho veľa zrobiť nemôžu. Celkom zaujímavé :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fidas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Reputace: 0
Registrován: 21.1.2013 14:34
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Fidas »

Samo1995 píše:hmm. Zaujímavé. Neviete čo spôsobilo taký pokles? Teda... Je mi jasné že časť žiarenia odtieni samotný Mars, ale to platí iba na to zo Slnka. Atmosféra a magnetické pole toho veľa zrobiť nemôžu. Celkom zaujímavé :mrgreen:
To by mě taky zajímalo. :Drbe se na hlavě:
Já si myslím, že za to muže z velké části atmosféra, nebo spíše její složení.
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od baranka »

Jen mě tak napadá, zda by šlo stínit radiaci vhodným natočením kosmické lodě třeba nádržema směrem ke slunci.
Uživatelský avatar
fronak
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 64
Reputace: 1
Bydliště: Praha Západ
Registrován: 19.9.2012 16:18
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od fronak »

To se také používá, v případě zjištěné vyšší aktivity slunce se celá sonda otočí tryskou (většinou vydrží nejvíc) směrem ke slunci. Naštěstí letí sluneční vítr o dost pomaleji než světlo :) Samosebou se taky vypíná elektronika a dokonce bylo párkrát využito i jemné úpravy dráhy letu.
Destiny is not a matter of chance. It is a matter of choice. It's not a thing to be waited for - it is a thing to be achieved.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Sol 292 - Ďalší nočný záber .Tentoraz je použitá na osvetlenie ultrafialová LED dióda.Z pôvodného záberu som čiastočne odstránil nežiadúci šum ,ktorý vznikol pri UV osvetlení na kamere MAHLI.http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images ... 0_DXXX.jpg


Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“