Curiosity (MSL - Mars science laboratory)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Pospíšil »

Buď jsi Jardax nepochopil, co jsem napsal, nebo odmítáš připustit, že nemáš pravdu.
Takže poslední pokus o vysvětlení: vědecký tým MSL dobře ví, kolik energie z baterií by spotřebovalo přehrání melodie HB piezoelektrickými vibrátory v SAMu. Pokud tvrdí, že je to zbytečná ztráta energie (množství energie větší než zanedbatalné), které by v denním energetickém rozpočtu roveru chybělo, tak to tak je a nic se přehrávat nebude (každé narozeniny 5.8.), protože je to vědecká laboratoř a ne lunapark.

Btw, kvalifikovaný odhad konstruktérů MMRTG říká, že v roce 2025 bude produkovat už pouze 54 W elektrických. Snižování výkonu vlivem rozpadu plutonia a degradace termočlánků je přibližně 1 W / 80 solů.

Rover potřebuje trvale 45 - 70 W i když "spí". Má minimální příkon 150 wattů když "je vzhůru" a potřebuje 500 W, když jede. Kvůli tomu rover kompletně závisí na bateriích, 3/4 solu "spí", kdy je dobíjí. MSL je aktivní v průměru pouze 6 hod / sol.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Jardax »

Pospíšil píše:Buď jsi Jardax nepochopil, co jsem napsal, nebo odmítáš připustit, že nemáš pravdu.
Takže poslední pokus o vysvětlení: vědecký tým MSL dobře ví, kolik energie z baterií by spotřebovalo přehrání melodie HB piezoelektrickými vibrátory v SAMu. Pokud tvrdí, že je to zbytečná ztráta energie (množství energie větší než zanedbatalné), které by v denním energetickém rozpočtu roveru chybělo, tak to tak je a nic se přehrávat nebude (každé narozeniny 5.8.), protože je to vědecká laboratoř a ne lunapark.

Btw, kvalifikovaný odhad konstruktérů MMRTG říká, že v roce 2025 bude produkovat už pouze 54 W elektrických. Snižování výkonu vlivem rozpadu plutonia a degradace termočlánků je přibližně 1 W / 80 solů.

Rover potřebuje trvale 45 - 70 W i když "spí". Má minimální příkon 150 wattů když "je vzhůru" a potřebuje 500 W, když jede. Kvůli tomu rover kompletně závisí na bateriích, 3/4 solu "spí", kdy je dobíjí. MSL je aktivní v průměru pouze 6 hod / sol.
Ja se s tebou nebudu dohadovat, ty mas ve zvyku demagogicky vyrobit problem a ten pak slavnostne vyresit.
Celou dobu reagujes na neco, co si sam zrejme myslis, ze jsem napsal, coz je taky pitomost.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Mirkovo vysvětlení dává smysl a děkuji za velmi detailní rozbor celé situace.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Pospíšil »

Jardax píše:...
Celou dobu reagujes na neco, co si sam zrejme myslis, ze jsem napsal, coz je taky pitomost.
Dobrá, pokud to ještě není jasne, vysvětlím úplně přesně, na co jsem reagoval.

Ketvab napsal:
"... Důvodem, proč se tato událost neopakuje, je, že to "nemá žádný vědecký přínos" a využívá to energii, které nemá rover nekonečné množství."

Jardax na to reagoval:
"... co se tyce argumentu se spotrebou energie tak je to pitomost..."

Na což jsem zareagoval tím, že to neni pitomost a podal jsem pro toto tvrzení rozsáhlé zdůvodnění.
Pokud tyto argumenty nejsi ochoten uznat, nemá další diskuse k tématu skutečně žádnou cenu.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Pospíšil »

Koho by zajímalo, jak zní příklepová vrtačka Curiosity když pracuje, má možnost si poslechnout její pozemské dvojče VSTB na Mars Yardu v JPL. Na Marsu by byl tento zvuk díky řidší atmosféře o něco tišší a hlubší.

https://twitter.com/i/status/1027693375657410560
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Evžen111 »


Sol 2134
p.s. srdečně zdravím z dovolené u Telče
p.s.2 když jsme projížděli Jihlavou chtěl jsem Ti Dugi napsat sms s pozdravem a v tu chvíli jsme píchli pravé přední kolo... No přemýšlel jsem potom že ti napíšu ať mi pomůžeš vyměnit rezervu...
p.s.3 omlouvám se za OT ;)
E
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Měl jsi napsat, přijel bych hned! Jen včera jsem odpoledne nebyl doma.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Evžen111 »


E
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Evžen111 »


E
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od marekS »

Činnosť rovera v soloch 2093-2162: http://www.planetary.org/blogs/emily-la ... -2162.html

360-st. panoráma v lokalite Vera Rubin Ridge:
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php? ... l&rst=7230

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“