MSL - Mars science laboratory

Novinky o sondách a družicích

Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvekod Pospíšil » 06 srp 2018, 12:08

Buď jsi Jardax nepochopil, co jsem napsal, nebo odmítáš připustit, že nemáš pravdu.
Takže poslední pokus o vysvětlení: vědecký tým MSL dobře ví, kolik energie z baterií by spotřebovalo přehrání melodie HB piezoelektrickými vibrátory v SAMu. Pokud tvrdí, že je to zbytečná ztráta energie (množství energie větší než zanedbatalné), které by v denním energetickém rozpočtu roveru chybělo, tak to tak je a nic se přehrávat nebude (každé narozeniny 5.8.), protože je to vědecká laboratoř a ne lunapark.

Btw, kvalifikovaný odhad konstruktérů MMRTG říká, že v roce 2025 bude produkovat už pouze 54 W elektrických. Snižování výkonu vlivem rozpadu plutonia a degradace termočlánků je přibližně 1 W / 80 solů.

Rover potřebuje trvale 45 - 70 W i když "spí". Má minimální příkon 150 wattů když "je vzhůru" a potřebuje 500 W, když jede. Kvůli tomu rover kompletně závisí na bateriích, 3/4 solu "spí", kdy je dobíjí. MSL je aktivní v průměru pouze 6 hod / sol.
---

"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Jardax » 06 srp 2018, 14:47

Pospíšil píše:Buď jsi Jardax nepochopil, co jsem napsal, nebo odmítáš připustit, že nemáš pravdu.
Takže poslední pokus o vysvětlení: vědecký tým MSL dobře ví, kolik energie z baterií by spotřebovalo přehrání melodie HB piezoelektrickými vibrátory v SAMu. Pokud tvrdí, že je to zbytečná ztráta energie (množství energie větší než zanedbatalné), které by v denním energetickém rozpočtu roveru chybělo, tak to tak je a nic se přehrávat nebude (každé narozeniny 5.8.), protože je to vědecká laboratoř a ne lunapark.

Btw, kvalifikovaný odhad konstruktérů MMRTG říká, že v roce 2025 bude produkovat už pouze 54 W elektrických. Snižování výkonu vlivem rozpadu plutonia a degradace termočlánků je přibližně 1 W / 80 solů.

Rover potřebuje trvale 45 - 70 W i když "spí". Má minimální příkon 150 wattů když "je vzhůru" a potřebuje 500 W, když jede. Kvůli tomu rover kompletně závisí na bateriích, 3/4 solu "spí", kdy je dobíjí. MSL je aktivní v průměru pouze 6 hod / sol.

Ja se s tebou nebudu dohadovat, ty mas ve zvyku demagogicky vyrobit problem a ten pak slavnostne vyresit.
Celou dobu reagujes na neco, co si sam zrejme myslis, ze jsem napsal, coz je taky pitomost.
Jardax
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru

Příspěvekod Dugi » 06 srp 2018, 15:14

Mirkovo vysvětlení dává smysl a děkuji za velmi detailní rozbor celé situace.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Pospíšil » 06 srp 2018, 16:48

Jardax píše:...
Celou dobu reagujes na neco, co si sam zrejme myslis, ze jsem napsal, coz je taky pitomost.

Dobrá, pokud to ještě není jasne, vysvětlím úplně přesně, na co jsem reagoval.

Ketvab napsal:
"... Důvodem, proč se tato událost neopakuje, je, že to "nemá žádný vědecký přínos" a využívá to energii, které nemá rover nekonečné množství."

Jardax na to reagoval:
"... co se tyce argumentu se spotrebou energie tak je to pitomost..."

Na což jsem zareagoval tím, že to neni pitomost a podal jsem pro toto tvrzení rozsáhlé zdůvodnění.
Pokud tyto argumenty nejsi ochoten uznat, nemá další diskuse k tématu skutečně žádnou cenu.
---

"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Pospíšil » 10 srp 2018, 08:34

Koho by zajímalo, jak zní příklepová vrtačka Curiosity když pracuje, má možnost si poslechnout její pozemské dvojče VSTB na Mars Yardu v JPL. Na Marsu by byl tento zvuk díky řidší atmosféře o něco tišší a hlubší.

https://twitter.com/i/status/1027693375657410560
---

Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Evžen111 » 12 srp 2018, 20:30

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=43376
Sol 2134
p.s. srdečně zdravím z dovolené u Telče
p.s.2 když jsme projížděli Jihlavou chtěl jsem Ti Dugi napsat sms s pozdravem a v tu chvíli jsme píchli pravé přední kolo... No přemýšlel jsem potom že ti napíšu ať mi pomůžeš vyměnit rezervu...
p.s.3 omlouvám se za OT ;)
E
Evžen111
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Dugi » 12 srp 2018, 20:46

Měl jsi napsat, přijel bych hned! Jen včera jsem odpoledne nebyl doma.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Evžen111 » 23 srp 2018, 07:47

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=43339
E
Evžen111
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Evžen111 » 03 zář 2018, 08:55

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=43419
E
Evžen111
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod marekS » 07 zář 2018, 09:48

Činnosť rovera v soloch 2093-2162: http://www.planetary.org/blogs/emily-la ... -2162.html

360-st. panoráma v lokalite Vera Rubin Ridge:
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php? ... l&rst=7230
marekS
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

PředchozíDalší

Zpět na Sondy a družice