LDB - Long Duration Balloon

Novinky o sondách a družicích

LDB - Long Duration Balloon

Příspěvekod Wopat » 08 led 2013, 20:11

Už podruhé NASA vypustila dlouhodobé balóny pro sběr vědeckých informací. Tyto mise má na starosti Columbia Scientific Balloon Facility (CSBF).

V prosinci 2012 byly poblíž stanice McMurdo na Antarktidě vypuštěny tři vědecké balóny SuperTIGER, BLAST a EBEX. Místo pro tuto misi bylo vybráno kvůli využití výhod stratosférické antickyklóny kroužící z východu na západ kolem jižního pólu. Cirkulace vzduchu ve stratosféře v kombinaci s téměř neobydleným kontinentem umožňuje těmto dlouhodobým balónům lety ve výšce nad 100 000 stop (cca 30 000 m).

Super-TIGER (Super Trans-Iron Galactic Element Recorder) odstartoval v 15:45 EST (New Yorský čas) a nese přístroj pro měření vzácných těžkých prvků ve vysokoenergetickém toku kosmického záření z naší Galaxie dopadajícího na Zemi. Z těchto informací by se chtěli vědci dovědět, odkud se tyto částice berou a jak dosahují jejich vysoké energie. Tento balón o objemu přes 1 100 000 krychlových metrů létá ve výšce 38 700 m.
Druhým balónem, startujícím v 13:57 EST byl BLAST (Balloon Borne Large Aperture Submillimeter Telescope). Galaktické magnetické pole může polarizovat mikroskopické prachové částice nacházející se v oblastech tvorby hvězd. Měřením těchto polarizovaných emisí může BLAST pomoci určit, zda je galaktické magnetické pole dominantní silou při turbulencích regulujících tvorbu hvězd v Galaxii. Tento balón létá ve výšce 38 400 m.
Třetí balón je nejtěžším vědeckým balónem NASA, jaký byl kdy vypuštěn. Váží 3 629 kg, jmenuje se EBEX (E&B Experiment) a odstartoval v 19:27 EST. Tento balón měří reliktní záření, zejména jeho polarizaci. Hledá signály z inflační expanze vesmíru, která se odehrála zlomek sekundy po velkém třesku. Tento balón létá ve výšce necelých 36 000 m.
Všechny tři balóny jsou monitorovány operačním centrem CSBF v Texasu. BLAST a EBEX zůstanou ve vzduchu ještě více než týden. Super-TIGER může létat ještě několik dalších týdnů.
http://sites.wff.nasa.gov/code820/news/images/antBal13.jpg

Pro monitorování letových tras balónů v reálném čase klikněte na tento odkaz: http://www.csbf.nasa.gov/antarctica/ice.htm

Zdroj:
http://sites.wff.nasa.gov/code820/news/story77.html
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 4280
Registrován: 08 srp 2012, 19:37
Bydliště: Ostrava

Zpět na Sondy a družice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků