NuStar

Novinky o sondách a družicích
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Rentgenová astronomie

Příspěvek od Dugi »

Jasný, šoupnu to tam ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: NuStar

Příspěvek od indian22 »

Teď ty na včera slibované novinky z NuStaru. NuStar se podíval na supernovu Cassiopeia A, aby nám zase o něco detailněji ukázal jak rázové vlny roztrhají umírající masivní hvězdu. NuStaru se jako prvnímu přístroji podařilo vytvořit mapu radioaktivních prvků ve zbytku po výbuchu supernovy. Konkrétně na nestabilní izotop titan-44, který vznikne bezprostředně po výbuchu, při následném rozpadu pak jednak dodává mlhovině další energii, jednak jej lze dle toho identifikovat.

Takové zaměření má své výhody především v tom, že umožňuje sledovat výsledné rozložení daného materiálu bez ohledu na vnější podmínky, což pozorování dosavadních rentgenových teleskopů neumožňovala. Ty pozorují pouze materiál generující radioaktivitu jako vedlejší efekt zahřátí na vysoké teploty.

Výsledná mapa ukazuje, že titan-44 je soustředěn ve shlucích v centru pozůstatku, počítačové simulace naznačují, že takové uspořádání vniká když se rázové vlny výbuchu srážejí a odrážejí, což teprve urychlí expanzi vnějších vrstev. Autoři studie si moc pochvalují NuStar coby forenzní nástroj pro výzkum těchto výbuchů.

Tato mapa dále zpochybňuje některé modely kdy se hvězda před ukončeném své životní pouti rychle otáčí, při čemž generuje polární výtrysky, které ovlivňují další průběh výbuchu. Pokud by tomu tak bylo musely by stopy těchto výtrysků, jimiž i Cassiopeia A disponuje obsahovat sledovaný ti-44 v roli radioaktivního popela, NuStar je ovšem nepozoroval.

Ti-44 pozoroval v něktrých pozůstatcích po supernovách už Integral (viz. odkazy), avšak zdaleka ne tak podrobně, v podstatě šlo o pouhou detekci. NuStar tak zcela ospravedlňuje svou existenci.

Snad jsem správně pochopil tu angličtinu, která je podobně šílená jako moje čeština když píšu o těchto jevech. Ale chápu, že autoři jsou nabiti emocemi a ty prostě musí někudy ven.

Obrázek

http://www.nustar.caltech.edu/news/129/ ... ews-detail
http://www.esa.int/Our_Activities/Space ... va_remnant
http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10944
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: NuStar

Příspěvek od Gubarev »

Kosmický detektor NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) pod správou střediska JPL úřadu NASA ukončil svojí dvouletou primární misi, a v těchto dnech vstupuje do další fáze dvouletého prodloužení. I v průběhu sekundární mise bude jeho pozrování zaměřeno na objekty a jevy těch nejvyšších energií, jakými jsou třeba černé díry nebo pulsary.

V době prodloužení mise už nebude přidělování pozorovacího času pouze záležitostí týmu NuSTAR, ale budou o něj moci požádat i astronomové a astrofyzici pracující na jiných projektech a programech.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-255

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: NuStar

Příspěvek od MRR »

Gubarev píše:V době prodloužení mise už nebude přidělování pozorovacího času pouze záležitostí týmu NuSTAR, ale budou o něj moci požádat i astronomové a astrofyzici pracující na jiných projektech a programech.
Tak to je výborná správa :tlesk: ;)
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“