Hubble space telescope

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od chobolatom »

Na této stránce je fotka, kde je znázorněna orbita měsíce P5.
http://apod.nasa.gov/apod/ap120716.html
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Dugi »

Zajímavé!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od tomas »

Kombinací 18-ti obrázků z teleskopu ve vysokém rozlišení, objevili vědci proud temné hmoty, který spojoval několik galaxií. Nebyl to žádný drobek. Měřil na délku 60 světelných let.

blíže zde:http://www.universetoday.com/98022/hubb ... nt-in-3-d/

Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Wopat »

Nebude to spíš 60 milionů světelných let?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od indian22 »

Nj strýček Hubble nechce zestárnout. :-)
BTW, taky už jsem si zjistil, že s tou temnou hmotou to nebude tak jednoduché jak jsem vykřikoval v rentgenovém vlákně. Je to dobře už jsem si na ní zvykl.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od tomas »

Jak jsem se mohl takhle upsat. Samozřejmě máš pravdu - 60 miliónů světelných let. ;)
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Samo1995 »

Vyzerá to tak že starý Hubble ešte nechce povedať svoje posledné slovo. Nedávno objavil zhluk hviez, ktoré by mohli dokazovať kanibalizmus našej Galaxie. Tá pred miliónmi rokov pravdepodobne pohltila menšiu galaxiu alebo hviezdokopu. Pritom sa uvoľnila obrovské energia, ktorá tieto hviezdy vymrštila preč.

Niečo o obrázku: Sú na ňom znázornené tieto "haló hviezdy", teda hviezdy, ktoré obiehajú po haló dráhe okolo obrovského L bodu v systéme Galaxia-Androméda Astronómovia používajúci Hubbla ich objavili pri pozorovaní galaie Androméda.

(trochu od veci:)
Takéto hviezdy sú vo vesmíre veľmi ojedinelé. Väčšinou totiž každá hviezda obieha okolo supermasívnej čiernej diery, alebo okolo spoločného ťažiska vytvoreného väčším počtom hviezd. Každopádne, poznáme hviezdy, ktoré boli vystrelené zo stredu našej galaxie. Väčšinou (alebo vždy?) sa jednalo o systémy, v ktorých bolo pôvodne niekoľko hviezd. Centrálna čierna diera však jednu z nich (alebo aj viac) pohltila a hybnosť tejto pohltenej hviezdy sa potom samozrejme preniesla na ostatné súputnice. Tie boli vďaka tejto energii vystrelené zo stredu galaxie, pričom získali únikovú rýchlosť a opustili materskú galaxiu. Astronómovia pozorovali jeden systém hviezd, kde ich bolo dokonca až 500 a cestovali približne trojnásobnou rýchlosťou, akú má naše Slnko.

Tak... snáď som to napísal tak, že sa tomu dá pochopiť :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Dugi »

To je zajímavé, díky. Myslím, že jsi to popsal srozumitelně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od Samo1995 »

Mňa to zaujalo hlavne preto,lebo som sa nikdy nezamýšľal nad tým, či majú aj galaxie nejaké L-body. A to že okolo týchlo bodov krúžia hviezdy je fakt výživné info.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hubble space telescope

Příspěvek od indian22 »

Samotná existence mezigalaktického L-bodu mi až tak divná nepřijde (byť jsem se tím taky nezabýval), ale to že je takový L bod dostatečně stabilní aby tam něco drželo, to mě překvapuje.

Mám k tomu jenom tohle hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2013/07/image/a/format/web_print/ . O těch L-bodech tam nic nevidím.

Byl by nějaký odkaz na zdroj?

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“