Cassini

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Cassini

Příspěvek od Edemski »

Dugi píše:Jo tak, už chápu. :palec nahoru: Já odpověď tuším, ale počkáme na ostatní ;)

Jen pro kontrolu, jestli mířím správným směrem nenápadně naznačím pro Edemskiho - potvrď mi jestli mám pravdu. Má to souvislost s láskou? :)
JoJo :)
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Cassini

Příspěvek od indian22 »

Přijde na to čemu říkáme přistání
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Cassini

Příspěvek od tomas »

Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Cassini

Příspěvek od rexino »

Ak považujeme za pristanie aj "romažčkanie" pod veľkým tlakom tak to aj sonda ktorú poslala Galileo na Jupiter :lol: . Nebude ale 2 najvzdialenejšou práve Rosetta ak berieme že mäkké pristanie s nožičkami a pevným povrchom? :lol:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Cassini

Příspěvek od Edemski »

indian22 píše:Přijde na to čemu říkáme přistání
Tak to bych si tedy poslechl, jestli dovolíš... Sem s tím (a nedělám si srandu)
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Cassini

Příspěvek od Machi »

U přistání (na pevný povrch) je to NEAR, ale Eros se vzdaluje jen asi o 17 miliónů kilometrů dále od Země než Mars, takže to zase není tak velký rozdíl (a Itokawa je na tom podobně). Atmosférické pouzdro Galilea úspěšně zpomalilo a předávalo data přímo z atmosféry Jupitera. Přistání to sice tedy není, ale ničeho lepšího se v atmosféře plynného obra ani nedočkáme. :)
Co je ale zajímavé, tak Čurjumov-Gerasimenko se vzdaluje od Slunce (a od Země) dále než Jupiter, takže pokud se zdaří přistání, pak bude mít ESA hned dvě první místa.
Ale jinak jsou tyhle prvenství celkem nedůležitá, mnohem důležitější je, jestli se přistání uskutečnilo na zajímavém místě, a to je v případě Huygense bez debat.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Cassini

Příspěvek od indian22 »

No to já právě nevím zda rozbití o povrch považujeme také za přistání, nebo tu padl Jupiter a Galileo, nebo jestli počítat i náraz impaktoru když ten byl alespoň od začátku plánovaný, nebo zda počítáme jenom měkké přistání... Navíc tu bylo zmíněno i to, že vzdálenost místa přistání se průběžně mění... :-D Nad tím jsem původně ani neuvažoval, byl jsem hodný a býval bych uvažoval prostě nejvzdálenější bod orbity daného tělesa.

To je potom těžké, když se v tom nevyznám. ;)
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Cassini

Příspěvek od Agamemnon »

lithobreaking nie je pristatie
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cassini

Příspěvek od Dugi »

Cassini dnes prolétává po 98. okolo Titanu. V plánu je radarové snímkování a následné porovnání nasbíraných dat s minulými průlety. Především s 57. (červen 2009), 58. (červenec 2009) a 65. průletem (leden 2010).
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Cassini

Příspěvek od tomas »

Snímek týdne:
Obrázek

Pořízen byl 19.října 2013 ve viditelném světle. Na snímku je patrná nepravidelnost na prstenci F, kterou má podle některých vědců na starost nějaký malý objekt, jehož dráha pravidelně koliduje s prstencem.
http://saturn.jpl.nasa.gov/photos/image ... ageId=4973

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“