Nano Sail-D

Novinky o sondách a družicích

Nano Sail-D

Příspěvekod Dugi » 12 pro 2010, 13:06

Nano Sail-D je název pro malou solární plachetnici (podobně jako japonský IKAROS), kterou spolu s dalšími minidružicemi vynesla na oběžnou dráhu raketa Minotaur 4 startující 19. Listopadu z Kodiak Launch Complex na Aljašce. Sonda má ve složeném stavu velikost bochníku chleba, ale při rozložení ultra tenké polymerní plachty rázem vznikne plocha cca. 9,2 metrů čtverečních.

Obrázek Obrázek

Sonda se od mateřské družice oddělila v pondělí 6. Prosince. Podle plánu tedy mělo být vše hotové už ve čtvrtek 9. Prosince, ale inženýři z NASA doposud nedokázali navázat komunikaci se sondou, což je vede k teorii, že NanoSail-D nepracuje správně. Podle studie získaných telemetrických dat to vypadá, že samotná separace plachetnice od mateřské sondy proběhla v pořádku. Problém tedy pravděpodobně nastal přímo na samotné sondě.
Pozemní týmy se ale nevzdávají a snaží se i nadále navázat spojení se satelitem.
------------------------

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 21257
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: Nano Sail-D

Příspěvekod tomas » 07 pro 2011, 10:29

Nano Sail-D po 240 dnech ukončila svojí misi shořením v atmosféře 17.listopadu.
Počáteční problémy s komunikací se nakonec podařilo překonat, sonda zaslala na Zemi velké množství údajů, takže nakonec mise dopadla nad míru úspěšně.
Potvrdila předpoklady a přinesla několik překvapení.
Předně ukázala, že je skutečně možné pomocí sluneční plachty pasivně ovlivňovat svoji dráhu směrem dolů, což by mělo do budoucna umožnit směrovat nefunkční družice a další kosmický odpad do atmosféry a čistit tak oběžnou dráhu.
Obrázek
Co vědce překvapilo, bylo jak moc ovlivňuje účinnost plachty úhel jejího natočení a velikost a rychlost reakce na tlak slunečního větru. Vždyť také poslední velké sluneční erupce poslaly sondu k Zemi docela rychle.

S misí sondy Nano Sail-D byla spojena i soutěž o její nejlepší amatérskou fotografii. I když úkol to vzhledem k velikosti sondy nebyl lehký, našlo se několik fotografů, jimž se podařilo vychytat správné natočení solární plachty, tak, že sonda zazářila jako jasná hvězda. Vítězové budou vyhlášeni na začátku roku 2012. Doufám, že se na stránkách NASA vítězné fotky objeví.
zdroj:NASA
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4764
Registrován: 02 dub 2011, 23:20

Re: Nano Sail-D

Příspěvekod Dugi » 07 pro 2011, 14:41

Sluneční plachty (ať už NanoSail, nebo IKAROS) nám ukazují, že tenhle systém má budoucnost. A jak tomas správně poznamenal - jejich využití bych viděl (zpočátku) hlavně pro řízený zánik družic v atmosféře - nemusely by si na tento manévr šetřit palivo - mohly by ho využít ke korekcím dráhy = pracovat déle.
------------------------

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 21257
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava


Zpět na Sondy a družice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník