New Horizons

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
otaznick
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 2
Registrován: 22.12.2015 12:26
Re: New Horizons

Příspěvek od otaznick »

Dobrá, tak si dovolím ještě otázku: Lze předpokládat, že Ultima Thule bude nejchladnější objekt co byl kdy zkoumán, nebo je to kvůli rotaci nepravděpodobné a chladnější jsou místa na jiných objektech v trvalém stínu?
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: New Horizons

Příspěvek od petrsida »

Za B je správně.
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: New Horizons

Příspěvek od Lynx »

otaznick píše: Dětské bláboly najdeš spíš na mimibazaru. Myslel jsem, že je zde možné sdílet radost z objevování a těšení se na nové fotky, které co nevidět přijdou, ale z tvého příspěvku mám pocit, že toto fórum bohužel navštěvují i lidé s chladným srdcem. :|
Buď v klidu. Nadsázka z tvého příspěvku je jasná. Předpokládám, že mezi touto učenou společností nebude nikdo zmaten zmínkami o umělém objektu (i když šance je to samozřejmě nenulová, jako vždy :lol: ) Naopak tvůj oponent by asi neměl plýtvat výzvami ke zklidnění se a pak něco o dětských blábolech na místech, kam to nepatří :)
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: New Horizons

Příspěvek od milantos »

Já si myslím, že se budou těžko hledat tělesa, kde by nějaké místo bylo v trvalém stínu (vázaná rotace).
Spíše bude rozhodovat odrazivost povrchu. Zde se zřejmě jedná a tmavé těleso, takže bude pohlcovat dost záření. Ale jestli konkrétně známe nějaké těleso chladnější (zatím neznáme ani teplotu U.Z.) , to opravdu netuším a ani netuším, jaká je tedy nejnižší naměřená teplota na nějakém tělese, která byla zblízka zkoumána.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: New Horizons

Příspěvek od petrsida »

milantos píše:Já si myslím, že se budou těžko hledat tělesa, kde by nějaké místo bylo v trvalém stínu (vázaná rotace).
Spíše bude rozhodovat odrazivost povrchu. Zde se zřejmě jedná a tmavé těleso, takže bude pohlcovat dost záření. Ale jestli konkrétně známe nějaké těleso chladnější (zatím neznáme ani teplotu U.Z.) , to opravdu netuším a ani netuším, jaká je tedy nejnižší naměřená teplota na nějakém tělese, která byla zblízka zkoumána.
to není jen o vázané rotaci, ale taky o kráterech, trvalý stín je znám z Merkuru i Měsíce

v tuhle chvíli je nejnižší naměřená teplota známá z Měsíce z kráterů na jižním pólu - -240 stupňů C, povrch Pluta má -230

třeba bude Ultima chladnější
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: New Horizons

Příspěvek od Wopat »

milantos píše:...a ani netuším, jaká je tedy nejnižší naměřená teplota na nějakém tělese, která byla zblízka zkoumána.
Myslím, že nejnižší průměrnou povrchovou teplotu má Triton a nejchladnější místo vůbec snad bylo objeveno v kráterech u jižního pólu Měsíce.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: New Horizons

Příspěvek od petrsida »

Lynx píše:
otaznick píše: Dětské bláboly najdeš spíš na mimibazaru. Myslel jsem, že je zde možné sdílet radost z objevování a těšení se na nové fotky, které co nevidět přijdou, ale z tvého příspěvku mám pocit, že toto fórum bohužel navštěvují i lidé s chladným srdcem. :|
Buď v klidu. Nadsázka z tvého příspěvku je jasná. Předpokládám, že mezi touto učenou společností nebude nikdo zmaten zmínkami o umělém objektu (i když šance je to samozřejmě nenulová, jako vždy :lol: ) Naopak tvůj oponent by asi neměl plýtvat výzvami ke zklidnění se a pak něco o dětských blábolech na místech, kam to nepatří :)

No já a jistě i další bychom byli rádi, kdyby se to vlákno neplevelilo zbytečnostma, tohle je silně mimo téma (viz pravidla fóra)
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: New Horizons

Příspěvek od Lynx »

Jasně, jen jsem chtěl otaznickovi napsat svůj názor na to, co se ho zřejmě trochu dotklo a vůbec se mu nedivím.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: New Horizons

Příspěvek od Dugi »

Tak situace vyřešena a pojďme řešit NH. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Horizons

Příspěvek od slappy »

petrsida píše:v tuhle chvíli je nejnižší naměřená teplota známá z Měsíce z kráterů na jižním pólu - -240 stupňů C, povrch Pluta má -230

třeba bude Ultima chladnější

Vzhledem k již zjištěné orientaci rotační osy Ultimy je na jejím od Slunce odvráceném pólu momentálně pravděpodobně desítky let dlouhá polární noc. Jelikož Ultima nejspíš nemá atmosféru, která by přenášela teplo z denní strany, tak by tam mohla být vskutku nebývalá zima. Na druhou stranu jde o relativně malé těleso. Nevíme sice zhola nic o jeho tepelné vodivosti, ale přenos tepla skrz něj asi nebude úplně zanedbatelný... Toť mé spekulace k tématu..

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“